Sonu L ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 3 harfli toplam 109 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ZÜL

Alçalma, düşkünlük. Ayıplanacak şey.

PAL

Bir cins güvercin.

HEL

Gelin süsü, gelin teli. Yaldız. Kartal. Harman sıyırgası. Zencefilgillerden, sıcak iklimli yerlerde yetişen ıtırlı bir bitki, kakule.

ZİL

İşaret vermek, uyarmak, çağırmak için kullanılan ve bir çan ile bu çana vuran bir tokmaktan oluşan, elle veya başka düzenlerle işletilebilen araç. Birbirine çarparak ses çıkartmak için parmaklara veya tefin kasnağındaki deliklere takılan yuvarlak, metal nesne. Parasız.

ZEL

Biraz (süre, zaman için). Çerçöp. Az sonra.

ÇUL

Genellikle kıldan yapılmış kaba dokuma. Tekke mensuplarının büründüğü örtü. Kıldan veya yünden yapılmış hayvan örtüsü. Giyim, giysi.

ZÖL

Uzun (insan için).

TİL

Tel.

MEL

Çapa.

CEL

Rüzgâr, yel. Açık, engin deniz. Üzerinde Başak bulunan buğday ve arpa sapları. Hayvanlara yedirilen tahıl sapları, mısır koçanı.

KAL

Bir alaşımdaki madenlerin erime derecesi farkından yararlanarak bunları birbirinden ayırma işlemi. Söz, lakırtı, laf.

HOL

Sofa.

FİL

Filgillerin hortumlular takımından, Afrika ve Asya'nın sıcak bölgelerinde yaşayan, çok iri, kalın derili hayvan (Elephas). Satrançta çapraz hareket ettirilen taş.

ŞEL

1.İnme. 2.İnmeli. Sıkışmış, iri toprak parçası.

ŞİL

Çapak. 1.Sakat. 2.Şaşı. İnme, felç. Kötürüm, sakat. Şaşı.

DIL

Geçen, sona eren, süreksiz.

DÖL

Canlıların üremesi sonucu ortaya çıkan yeni birey veya bireylerin bütünü, zürriyet, nesil. Yavru, çocuk.

ZIL

Dişeti, damak. Güç. Güç kullanılarak sığdırılan nesne.

DOL

Değil anlamında kullanılır. Bir kısım yer, vatan parçası. Sığır derisinden yapılmış torba. Soy, soyun devamını sağlayan çocuk. Canlılarda üremeyi sağlayan tohum. Damızlık hayvan.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük