Sonu L ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "l" olan 3 harfli toplam 109 adet kelime bulundu. Sonu l harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında l harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DUL

Eşi ölmüş veya eşinden boşanmış kadın veya erkek.

VUL

Kül.

ZAL

Deli.

ÇİL

Orman tavuğugillerden, eti için avlanan, ormanlarda yaşayan bir kuş, dağ tavuğu (Tetrastes bonasia). Aynada oluşan leke. Çoğunlukla yüzde oluşan kahverengi küçük benekler. Tüyünde küçük benekler bulunan (hayvan). Bitki köklerindeki kıla benzer ince uzantılar. Yeni ve parlak (para veya altın).

YEL

Rüzgâr. Romatizma ağrısı. Kalın bağırsaktaki gaz.

YIL

Dünya'nın, Güneş çevresinde tam bir dolanım yapması için geçen 365 gün, 5 saat ve 49 dakikalık zaman. Miladi takvime göre ocak ayının birinde başlayıp aralık ayının otuz birinde sona eren on iki aylık dönem, sene. On iki aylık dönem.

TÖL

Güç kuvvet, erk : Töllü adam. Çelikçomak oyununda çeliğin değnekle vurulup atılması. Çocuk. Elverişli, uygun durum: Tölüne gelirse kazanırım. Tutumluluk. Mahalle, semt, bölüm.

HÖL

Az ıslaklık: Buğdaya höl değmiş. Yaş (toprak, çamaşır ve benzerleri şeyler için). Sürülmeye, ekilmeye hazır duruma gelmiş tavlı toprak. Tavukların altına fol olarak konulan yumurta biçimindeki lüle taşı. Çocuk pisliği. Kundak çocuklarının altına konulan elenmiş ince toprak. Islak, nemli. Islaklık, rutubet. Yaşlık, rutubet.

CEL

Rüzgâr, yel. Açık, engin deniz. Üzerinde Başak bulunan buğday ve arpa sapları. Hayvanlara yedirilen tahıl sapları, mısır koçanı.

GEL

Tahta. Oyuk, gedik. Bir tarlanın diğer tarla içine doğru yaptığı girinti. Dağ ve tepelerdeki çukurluklar.

PAL

Bir cins güvercin.

JEL

Tedavi amacıyla kullanılan jöle yapısında bir krem türü.

KÖL

Göl.

SÖL

Etin kanlı suyu.

BEL

İşaret. İnsan bedeninde göğüsle karın, sırtla kalçalar arasında daralmış bölüm. Bardak, şişe, vazo vb.nin ortasındaki dar bölüm. Hayvanlarda omuz başı ile sağrı arası. Toprağı aktarmaya veya işlemeye yarayan, uzun saplı, ayakla basılacak yeri tahta, ucu sivri kürek veya çatal biçiminde bir tarım aracı. Dağ sırtlarında geçit veren çukur yer. Bu bölümün, sırtın altına rastlayan bölgesi. Ses şiddetiyle ilgili birim. Geminin orta bölümü. Meni.

MOL

Ev. -gil anlamında çoğul eki : Hasanmola gittik. Ağaç sürgünü, fışkın. Ağaçların ince dalları. Hayvanlara yedirilmek için toplanan, kayın, kestane, kızılağaç, fındık ve benzerleri ağaçların yaprakları. Melez köpek. Sürgün. Bir Avogadro sayısınca molekül içeren özdek niceliği. Avogadro sayısı kadar tanecik içeren madde miktarı. Karbon-12'nin 0,012 kg.'ında bulunan atom sayısı kadar molekül içeren madde miktarı. Avogadro sayısı. Bir maddenin gram olarak molekül ağırlığı veya gram olarak atom ağırlığı.

SIL

Gübre.

KAL

Bir alaşımdaki madenlerin erime derecesi farkından yararlanarak bunları birbirinden ayırma işlemi. Söz, lakırtı, laf.

GAL

Güherçile. Yapılabilecek bir işi bozmayı anlatır. Bitkilerde, böcek ya da mantar gibi organizmaların sebep olduğu anormal gelişen yapılar. Bitkilerde, böcek veya mantar gibi organizmaların neden olduğu anormal gelişen yapılar.

ŞEL

1.İnme. 2.İnmeli. Sıkışmış, iri toprak parçası.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük