L ile başlayan 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "l" olan, 6 harfli toplam 366 adet kelime bulunmaktadır. l harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu l harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LÜTEOM

Sarı cisim hücrelerine benzeyen lüteinleşmiş hücrelerden köken alan, tek bir kitleden oluşan ve aşırı progesteron üretimiyle belirgin, sarı-esmer renkte iyicil tümör, lipit hücre tümörü. İnek, kısrak, köpek ve kedilerde ender olarak görülür. Gebeliğin son üç ayında yumurtalığın lütein hücrelerinin yumru oluşturacak tarzdaki hiperplazisi.

LÜKMEN

Tenekeden yapılmış idare lambası, kandil.

LARÇİK

İçini çekmemiş, hamur kalmış (ekmek ve benzerleri yiyecekler).

LIHÇOR

Kirli, pasaklı (yapılan iş için):Bu kadın çok lıhçor iş yapıyor.

LEKMAT

Tatsız, tuzsuz.

LAPÇIN

Tabanı meşinden olan mest, edik.

LİNTER

Pamuk iplikçiği.

LİBADA

Pamuklu kadın elbisesi.

LOSDAR

Saman aktarmakta kullanılan beş dişli, büyük tahta yaba.

LÖMBÜÇ

Yuvarlak ve yassı taşlarla oynanan oyunda kaleye dikilen şey.

LEZYON

Doku bozukluğu.

LEVLES

Taze ya da kuru fasulye, börülce.

LOKORO

Sümüklüböcek.

LAYDIR

Ot ve ekin saplarının düşmemesi için arabanın yanlarına konulan parmaklık biçiminde özel kapak. Ağaçtan yapılmış büyük merdiven. Samanın dışarı dökülmemesi için arabaların yan taraflarına konan bir metre yükseklikteki merdiven biçiminde kanatlar. (Bölükbaşı Seim Kars).

LOBİYA

Taze fasulye; fasulye.

LİVRİK

Dağın tepesi.

LAKTAT

Formülü MeCHOH.COO- olan, laktik asitin tuzu. Süt oluşturan madde. Laktik asidin sodyum laktat, potasyum laktat gibi tuz, ester veya anyon formu.

LEKERC

Cimri.

LEHLÜK

Aptal.

LÜMBEK

Aptal.