L ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "l" olan, 5 harfli toplam 457 adet kelime bulunmaktadır. l harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu l harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde l harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

LUGAL

Mezopotamya sitelerinde halkça, tanrıların yeryüzündeki vekili sayılan başkanların adı.

LOKUT

Uzun sırık, kazık.

LAÇİN

Doğan. Bir çeşit halk oyunu, bar. Şahin. Sarp, yalçın. Çorum iline bağlı ilçelerden biri. Yiğit adam. Kartal. Atmaca. Eskişehir şehrinde, Sarıcakaya belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu ilinde, Devrekâni ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

LAŞKA

Laçka. Alay, şaka. Aldırış etmeme. İşi gevşetme.

LESPİ

Killi, çorak toprak.

LAZCA

Lazların kullandığı dil. Bu dille yazılmış olan.

LAKÇI

Laka veya vernik süren işçi.

LÜBYE

Börülce fasulyesi.

LETKE

Kaysı kurusu.

LEŞKO

Çok yemekten karnı büyümüş kimse. Şişman kişi.

LALİS

Çok ince ve sık dokunmuş bez,tülbent. İnce elek.

LEKKA

Eskiden mürekkep şişelerinin içine konulan kumaş parçası.

LOVER

Bir metre uzunluğunda, yeşil ve büyük yapraklı, kokulu, tazeyken hayvanların yemediği bir bitki.

LOKUR

Lokma tatlısı.

LASER

İzgenin görünür ışık ya da buna yakın bölümünde çalışan, dalga uzunlukları mikronla ölçülen, güçlü, son kertede yöneltilebilir, tek renkli ve bağdaşık bir ışık demeti oluşturan, bu özelliklerinden dolayı işleyimde ve ırakiletişimde kullanılan bir maser, yani optik maser. (Laser sözcüğü light amplification by stimulated emission of radiation = uyarılmış ışınım yayınıyla ışık güçlendirme sözcüklerinin ilk harflerinden türetilmiştir).

LAMÇI

Yamçı.

LAMBA

Petrol gibi yanıcı bir madde yakarak veya elektrik akımıyla içindeki teller akkor durumuna geçerek ışık veren alet. Radyo ve televizyonlarda kullanılan, havası boşaltılmış veya içine düşük basınçlı bir gaz doldurulmuş cam, seramik veya çelikten ampul. Kapı, pencere kenarlarına açılan, genellikle dik açılı girinti.

LANCA

Zeytinyağı koymaya yarayan, galvanizden yapılmış, silindir biçiminde büyük kap. Harman yerine su taşımakta kullanılan fıçı.

LİVAR

Avlanan balıkları canlı olarak saklamak için ağzı içine doğru konik örülmüş sepet. İçinde diri balık saklanan, denizden ayrılmış havuz.

LOLOZ

Taze ya da kuru fasulye, börülce.