Sonu KULAKLI ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kulaklı" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kulaklı ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kulaklı olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kulaklı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KULAKLI

Kulağı herhangi bir biçimde olan. İki tarafında tutulacak yeri olan yayvan tava, tencere, kazan vb. Kulağa benzer çıkıntısı olan. Sapının ucunda kulak biçiminde iki geniş çatalı bulunan bir tür yatağan.

  -   -   -  

Anlamında KULAKLI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KULAKLI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ÇOMUL

Küçük kulaklı koyun veya keçi.

AGUTİGİLLER

Memeliler (Mammalia) sınıfının, kemiriciler (Rodentia) takımının, yalın dişliler (Simplicidentata) alt takımının, oklu kirpimsiler (Hystricomorpha) bölümünden, uzun bacaklı ve küçük kulaklı, kuyrukları küt, Orta ve Güney Amerika'da yaşayan türleri olan bir familya. (Agoutidae İsp. agouti = bir tip kemirici), Omurgalı hayvanlardan memeliler (Mammalia) sınıfının kemiriciler (Rodentia) takımının yalın-dişliler (Simplicidentata) alt-takımının oklu-kirpimsiler (Hystricomorpha) bölümüne giren bir familyası. Uzun bacaklı ve küçük kullaklıdırlar. Kuyrukları küttür. Kahverengi-esmer derili kara hayvanlarıdır. Orta ve Güney Amerikada yaşarlar. Aguti (Dasyprocta aguti), paka (Agouti paca) iyi bilinen türleridir.

AKDOĞU

Beyaz renkli, küçük ve kıvrık kulaklı keçi. Ak-doğu. Erzincan kenti, İliç ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Van kenti, Yalınca bucağına bağlı bir yer.

ÇİNGİR

Fahişe. Küçük kulaklı keçi.

ÇİLKURA

Ufak kulaklı, yüzü benekli hayvan.

ÇOMUK

Küçük kulaklı koyun veya keçi. Boynuzsuz koyun. Bodur, bacaksız, kısa boylu.

ÇAMUK

Küçük kulaklı keçi ve koyun.

KORNO

Savaşlarda çağrı aracı olarak kullanılan boynuz veya fil dişi boru. Bir ağızlık, kendi üzerine dolanmış koni biçiminde uzun bir boru ve ağzı genişçe açılan bir kulaklıktan oluşan üflemeli bakır çalgı.

CILGA

İnce, dar, taşlı yol, patika. İnce dal. Odun lifleri, kıymık. Küçük pulluk. Engel. Samanın uçmasını önleyen kazıkların her biri. Deste olarak dizilmiş ekin. Hayvanlar için ağaçtan yapılmış nazarlık. Fundalık. İnce dar yol, patika. Biçilmiş, bağlam yapılmamış ekin. Dar yol, patika, az akan su. İnce uzun, incecik. Yamaçlardaki tarlaları sürmek için kullanılan eğik saban. (Tıtgir, Ilıca Erzurum). Altı çift öküzle çekilen iki tekerlekli saban. (Çıldır Kars). Tek döner kulaklı pulluk. (Ispir Erzurum). İşleme (Darıveren Acıpayam Denizli). Biçilmiş ekin yığını. (Kamanlar, Ilıca Güdül Ankara; Yenikent Aksaray Niğde) (cıvga) : (Adalıkuzu Güdül Ankara) (cuğul) : (Minoz Kavak Samsun).

ÇOMAH

Yufka ekmeğinin içine peynir veya kıyma konularak yapılan dürüm. Çomak, sopa. Küçük kulaklı koyun veya keçi.

KARSAK

Köpekgillerden, soluk kahverengi, karnı beyaz tüylü, kısa kulaklı, postundan kürk yapılmış olan bir tür memeli (Vulpes corsac).

EŞEK

Atgillerden, uzun kulaklı binek ve hizmet hayvanı, merkep, karakaçan, uzun kulaklı (Equus asinus). Odun kesme, duvar örme, sıva yapma vb. işlerde kullanılan üç veya dört ayaklı sehpa.

COMU

Erkeğin cinsiyet organı. Küçük kulaklı koyun veya keçi.

KOPOY

Orta boylu, düşük kulaklı, tüyleri kısa bir tür av köpeği.

AVRİKULAT

Kulaklı; brakte ya da petal tabanının iki yanında bulunan, yuvarlak ya da değişik şekillerde olabilen eklentili yaprak.

YÜRÜRÇALAR

Pille çalışan kulaklık aracılığıyla müzik dinlemeye yarayan, insanın üzerinde taşıyabileceği teyp.

ÇOMMAN

Küçük kulaklı koyun veya keçi.

KOÇBOYNUZU

Üzerine ip iliştirmeye yarayan, iki kulaklı ağaç veya metal çengel. Elibelinde.

ÇOMU

Küçük kulaklı koyun veya keçi. Çorum ilinde, İskilip belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

AFRİCANDERSIĞIRI

Güney Afrika'da yerli ırklardan geliştirilen, orta irilikte, büyük sarkık kulaklı, boğaları tipik hörgüçlü, beyaz yana doğru uzayan boynuzlu, ısıya dirençli sığır ırkı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük