Sonu KUKA ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kuka" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kuka ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kuka olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kuka olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

9 harfli kelimeler

CİMBAKUKA, HAMDAKUKA

6 harfli kelimeler

HAKUKA, ŞAKUKA

4 harfli kelimeler

KUKA

Bazı kelimelerin anlamları

KUKA

Dantel ya da nakış ipliği yumağı. Tespih, sigara ağızlığı vb.nin yapımında kullanılan, siyah veya sütlü kahve renginde Hindistan cevizi kökü. Bu kökten yapılan. Taş, konserve kutusuna benzer nesnelerle oynanan bir çocuk oyunu.

CİMBAKUKA

Çelimsiz ve biçimsiz (kimse).

HAKUKA

Duvar altından geçen su yolu deliği.

ŞAKUKA

Bir armut türü.

HAMDAKUKA

Böğürtlen.

  -   -   -  

Anlamında KUKA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KUKA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

LOMA

Çocukların oynadığı kuka oyunu ve kuka.

BOVLİNG

Özel olarak üretilmiş topla, bir bant üzerinde arkalı önlü dizilmiş kukaları uzaktan devirme amacına dayalı bir oyun türü.

MALMUÇ

Büyük bir taş üstüne kuka yerine dikilen taşı, atılan taşla düşürmeye çalışarak oynanan oyun.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

EĞE

Göğüs kafesini oluşturan, arkadan omurgaya, önden de göğüs kemiğine eklenen uzun, yassı ve eğri kemiklerden her biri, kaburga. Maden, tahta vb.nin pürüzlerini düzeltmek için kullanılan, üzeri pürtüklü, sert, ensiz, çelik araç. Şaşma bildirir ünlem. Büyük kardeş, ağabey. Hey, ulan anlamında seslenme ünlemi: Ege, beni dinle. Kadınların yalnız başlarını yıkamaları. Çakı, bıçak ve benzerleri eşyaların ağızlarını keskinletmek için kullanılan bir araç. Kuka ipliğinden boncuk ve pul ile örülen oya. Motor ve kayık içinde bulunan bölme tahtaları. Kısmet, nasip, pay. Sahip, koruyucu. Kayığın kaburgasını teşkil eden ağaçlardan her biri. Kağnıda kanatları bağlayan tahtalar. (Yenikent Aksaray Niğde). Kayığın iç iskeletini oluşturan ağaçlar. (Gençali Senirkent Isparta). (Eş anlamlısı: kaburga), Çift ve kıvrık bir seri kemik ya da kısmen kıkırdaklı çubuklar olup sırt taraftan omurgaya, karın taraftan bir kısmı göğüs kemiğine hareket edebilecek biçimde eklemli bulunur. Kazanda pişirilmiş kaburga yemeği.

KONDOMİNYUM

Uluslararası hukuka göre iki bağımsız ülkenin eşit haklara sahip olduğu bir bölge. Bir taşınmazın çeşitli kısımlarının farklı kişilerin mülkiyetinde, kalan kısımının ise bu kişilerin ortak mülkiyetinde olması.

BOCCE

İri metal güllelerle oynanan kuka.

MAZA

Çocukların kaydırak oyununda kaleye diktikleri kuka. Meşenin fındık büyüklüğündeki meyvesi. Öküz arabası. Mağaza - mâza armudu:Bir armut çeşidi.

KUFA

Yemiş sepeti, küçük sepet. Ağaç su kabı, kova. Ağaçtan yapılmış testi. Kulaksız koyun, keçi. Kuka. Çatal, kaşık koymaya yarar tahta kutu. Sağır. Sepet. Seren bakır helkesi. (Kavalca Bozüyük Bilecik).

GÖVERİKE

Kuka iplik.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük