KU ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ku" olan, toplam 2036 adet kelime bulunmaktadır. ku ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ku ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ku olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KURTBELİYENİYAPAN, KURUMSALLAŞTIRMAK, KUSMAULLHASTALIĞI, KUTLUBEYYAZICILAR

16 harfli kelimeler

KULLANDIRABİLMEK, KURALSIZLAŞTIRMA, KUREYŞLİSARIKAYA, KURUMSALLAŞTIRMA, KUTLUBEYTABAKLAR, KUVVETLENEBİLMEK, KUYUCAKKARAPINAR

15 harfli kelimeler

KUTSALLAŞTIRMAK, KUVVETLENDİRİCİ, KUVVETLENDİRMEK, KUCAKLAŞABİLMEK, KUCAKLAYABİLMEK, KUCAKLAYIVERMEK, KULLANDIRABİLME, KUMBALIĞIGİLLER, KUMRUHAMURKESEN, KUMYILANIGİLLER, KURCALAYABİLMEK, KURTARILABİLMEK, KURUMLANABİLMEK, KUŞKULANABİLMEK, KUTLUBEYDEMİRCİ, KUVVETLENEBİLME

14 harfli kelimeler

KULLANILMIŞLIK, KULLANIŞSIZLIK, KUMARHANECİLİK, KUŞKULANDIRMAK, KUTSALLAŞTIRMA, KUYRUKSALLAYAN, KURŞUNGEÇİRMEZ, KUCAKLAŞABİLME, KUCAKLAŞTIRMAK, KUCAKLAYABİLME, KUCAKLAYIVERME, KUDUZBÖCEKLERİ, KULAĞAKAÇANLAR, KULLANIMSIZLIK, KUMANDANSIZLIK, KUNEKUNEDOMUZU, KURALLAŞTIRMAK, KURAMLAŞTIRMAK, KURCALAYABİLME, KURTARILABİLME, KURTLUSARIMAZI, KURULAYABİLMEK, KURUMLANABİLME, KURUMLAŞTIRMAK, KURUMLUPERVANE, KURUMSALLAŞMAK, KURUŞLANDIRMAK, KURUTULABİLMEK, KUŞKULANABİLME, KUTSALLAŞTIRIŞ, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

KULLANIŞLILIK, KUBUDUKLANMAK, KUCAKLAŞTIRMA, KULAĞUZLAYICI, KULLANABİLMEK, KULLANDIRTMAK, KULLANILIRLIK, KULLANIMBİLİM, KULLANIMLILIK, KULLANIVERMEK, KURABİYECİLİK, KURALLAŞTIRMA, KURAMLAŞTIRMA, KURBAĞAGİLLER, KURBAĞAOTLARI, KURBAĞAYANIŞI, KURDURABİLMEK, KURŞUNİLEŞMEK, KURTARABİLMEK, KURTARIMCILIK, KURTARIVERMEK, KURTARMACILIK, KURTLANDIRMAK, KURTLUSOĞUKSU, KURTULABİLMEK, KURTULUVERMEK, KURULAYABİLME, KURUMLAŞTIRMA, KURUMSALLAŞMA, KURUNTUSUZLUK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

KUDRETSİZLİK, KULAMPARALIK, KULLANDIRMAK, KUMANYACILIK, KUNDAKLANMAK, KUNDURACILIK, KURNAZLAŞMAK, KURŞUNİLEŞME, KURŞUNLANMAK, KURŞUNLAŞMAK, KURTARICILIK, KURTLANDIRMA, KUTSALLAŞMAK, KUVVETLENMEK, KUVVETSİZLİK, KUYRUKSUZLAR, KUZGUNKILICI, KURBAĞAZEHRİ, KUADRİVALENT, KUDURABİLMEK, KULAĞUZLAMAK, KULANTARLASI, KULDURDATMAK, KULLANABİLME, KULLANDIRTMA, KULLANIVERME, KULLARTATLAR, KULLAŞTIRMAK, KULLUKÇUBAŞI, KUMLAŞTIRMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

KUCAKLANMAK, KUCAKLAŞMAK, KUDURGANLIK, KUKULETASIZ, KULAĞAKAÇAN, KULLANDIRMA, KULLANILMAK, KULLANILMIŞ, KULLANIMSIZ, KULLANIŞSIZ, KULUÇKAHANE, KUMANDANLIK, KUMANDANSIZ, KUMARBAZLIK, KUMARHANECİ, KUMBARAHANE, KUNDAKÇILIK, KUNDAKLAMAK, KUNDAKLANIŞ, KUNDAKLANMA, KUNDAKLAYIŞ, KURALLAŞMAK, KURALSIZLIK, KURBAĞALAMA, KURCALANMAK, KURÇATOVYUM, KURGULANMAK, KURNAZLAŞMA, KURŞUNCULUK, KURŞUNLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

KUCAKLAMAK, KUCAKLANIŞ, KUCAKLANMA, KUCAKLAŞMA, KUCAKLAYIŞ, KUKLACILIK, KUKULETALI, KULAÇLAMAK, KULAÇLAYIŞ, KULLANILMA, KULLANIMLI, KULLANIŞLI, KULUÇKALIK, KULUNLAMAK, KULÜPÇÜLÜK, KUMANDANLI, KUMARCILIK, KUMAŞÇILIK, KUNDAKLAMA, KURABİYECİ, KURALCILIK, KURALLAŞMA, KURAMCILIK, KURBAĞACIK, KURBAĞALAR, KURCALAMAK, KURCALANIŞ, KURCALANMA, KURCALAYIŞ, KURDELESİZ, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KUBBEALTI, KUCAKLAMA, KUDRETSİZ, KUDRETTEN, KUDURTMAK, KUKLAVARİ, KULAÇLAMA, KULAKTOZU, KULAMPARA, KULLANMAK, KULLAŞMAK, KULUNLAMA, KUMANYACI, KUMARHANE, KUMBARACI, KUMSALLIK, KUNDAKSIZ, KUNDURACI, KURBANLIK, KURCALAMA, KURDELELİ, KURDURMAK, KURDURTMA, KURGULAMA, KURMAYLIK, KURNAZLIK, KURSAKSIZ, KURŞUNSUZ, KURTARICI, KURTARMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KUBARMAK, KUBAŞMAK, KUBATLIK, KUBBESİZ, KUBURLUK, KUDRETLİ, KUDURGAN, KUDURMAK, KUDURTMA, KUDUZLUK, KUDÜMZEN, KUKLALIK, KUKULETA, KULAKÇIK, KULAKLIK, KULAKSIZ, KULAKTAN, KULLANIM, KULLANIŞ, KULLANMA, KULLAŞMA, KULLUKÇU, KULUNCAK, KULUNLUK, KUMANDAN, KUMARBAZ, KUMAŞSIZ, KUMCULUK, KUMKAZAN, KUMLAMAK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KUARTET, KUBARMA, KUBAŞMA, KUBBELİ, KUDURMA, KUDURUK, KUDURUŞ, KUİNTET, KUKLACI, KULAKÇI, KULAKLI, KULOĞLU, KULPSUZ, KULUÇKA, KULÜPÇÜ, KUMANCA, KUMANDA, KUMANDI, KUMANYA, KUMARCI, KUMASIZ, KUMAŞÇI, KUMAŞLI, KUMBARA, KUMBAŞI, KUMKUMA, KUMLAMA, KUMLUCA, KUMUKÇA, KUNDURA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KUAFÖR, KUDEMA, KUDRET, KULLAP, KULLUK, KULPLU, KULUNÇ, KULÜBE, KULVAR, KULYUÇ, KUMALI, KUMCUL, KUMLUK, KUMPAS, KUMPİR, KUMRAL, KUMSAL, KUMSUZ, KUNDAK, KUNDUZ, KUNGFU, KURADA, KURALI, KURAMA, KURBAN, KURGAN, KURMAK, KURMAY, KURNAZ, KURSAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KUBAT, KUBBE, KUBUR, KUCAK, KUDAS, KUDUZ, KUDÜM, KUKLA, KULAÇ, KULAK, KULİS, KULUN, KULÜP, KUMAN, KUMAR, KUMAŞ, KUMCU, KUMLA, KUMLU, KUMRU, KUMUÇ, KUMUK, KUMUL, KUNDA, KUPES, KUPON, KUPÜR, KURAK, KURAL, KURAM, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KUĞU, KUKA, KULA, KULE, KULP, KULU, KUMA, KUNT, KUPA, KURA, KURS, KURT, KURU, KUŞE, KUTU, KUYU, KUZU, KUAK, KUBA, KUCİ, KUCÜ, KUÇA, KUÇE, KUDA, KUDİ, KUDU, KUFA, KUFE, KUFİ, KUFU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KUL, KUM, KUP, KUR, KUŞ, KUT, KUZ, KUD, KUF, KUH, KUN, KUS, KUV, KUY

2 harfli kelimeler

KU

Bazı kelimelerin anlamları

KU

Çeltik tarlası sulanırken su üstünde toplanan çerçöp. Köy (bk. köy, küv, küy). Kurçatovyum elementinin simgesi. "Kurçatovyum" isimli elementin sembolu.

KUVVETLENDİRİCİ

Gücü artıran, güçlendirici şey. Fotoğrafçılıkta negatiflerin güçlendirilmesini sağlayan banyo.

KURUMSALLAŞTIRMA

Kurumsallaştırmak işi.

KUREYŞLİSARIKAYA

Erzincan kenti, Üzümlü ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KUCAKLAŞABİLMEK

Kucaklaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KURALSIZLAŞTIRMA

Belirli bir iş alanı ya da kesimde piyasa sapmasına yol açan düzenlemelerin kısmen ya da tamamen kaldırılması durumu. karşılığı piyasa başarısızlığı.

KUTSALLAŞTIRMAK

Kutsal duruma getirmek, kutsamak.

KUVVETLENEBİLMEK

Kuvvetlenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KUTLUBEYYAZICILAR

Bartın şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

KUVVETLENDİRMEK

Güçlenmesini sağlamak, gücünü artırmak.

KUTLUBEYTABAKLAR

Bartın şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KUYUCAKKARAPINAR

Manisa ilinde, Demirci ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KULLANDIRABİLMEK

Kullanmasına izin vermek. Kullanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KURUMSALLAŞTIRMAK

Kurumlaşmasını sağlamak.

KUSMAULLHASTALIĞI

Poliarteritis nodoza.

KURTBELİYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında KU bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KU geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACEMBUSELİK

Klasik Türk müziğinde kullanılan birleşik bir makam.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACEMAŞİRAN

Klasik Türk müziğinde kullanılan şet makamlarından biri.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABLATYA

Uzunluğu 150, genişliği 4-10 kulaç olan, geniş gözlü bir balık ağı türü.

ACABA

Şüphe, kuşku. (a'caba:) Merak, kararsızlık veya kuşku anlatan bir söz, acep.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ACILIK

Acı olma durumu. Dokunaklılık, kederlilik, yaslılık.

ACENTELİK

Acentenin yaptığı iş. Acente kuruluşu.

ACIMSI

Acıyı andıran, acıya benzeyen, acı gibi, acımtırak. Dokunaklı.

ACIKLI

Acındıracak, acı verecek nitelikte olan, dokunaklı, üzücü, koygun. Acı görmüş, yaslı, kederli.

ABLUKA

Kuşatma.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük