Sonu KROMOPROTEİN ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "kromoprotein" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu kromoprotein ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında kromoprotein olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kromoprotein olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

KROMOPROTEİN

Bazı kelimelerin anlamları

KROMOPROTEİN

Protein ve renk maddesinin birleşmesiyle meydana gelen bir madde. Hemoglobin, hemosiyanin gibi. Renkli bir prostetik grupla kompleks yapmış protein. Bir protein ve bir renk maddesinin birleşmesiyle meydana gelen madde; hemoglobin, hemosiyanin v. b.

  -   -   -  

Anlamında KROMOPROTEİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KROMOPROTEİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SİTOKROM

Sitokrom oksidazın (sitokrom c oksidaz) komponenti. Solunum zincirinde son elektron taşıyıcı olup elektronlar sitokrom a ve sitokrom a3 kanalıyla oksijene taşınır ve su teşekkül eder. Hücre metabolizmasında çok önemli olan hemen hemen bütün hayvan ve bitkilerin hücrelerinde oluşan, demir-porfirin proteinleri sınıfından renkli bir madde. Hayvan ve bitki dokularında yaygın olarak bulunan solunum, fotosentez ve diğer oksido-redüksiyon reaksiyonlarında elektron taşıyıcı olarak rol oynayan hem grubu içeren bir grup protein. Prostetik gruplara göre a, b, c ve d sitokrom olarak sınıflandırılır. Hayvan ve bitki gözelerinde bulunan ve solunumda görevi olan bir kromoprotein.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük