Sonu KOĞ ile biten kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "koğ" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. Sonu koğ ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Bunun yanı sıra, başında koğ olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde koğ olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Ayrıca, burada verilen kelimelerin tanımları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarını kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KOĞ

Çekiştirme, yerme, kötüleme, dedikodu. Öfke, kızgınlık. Dedikodu, yergi. Kıvılcım, şerare.

  -   -   -  

Anlamında KOĞ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KOĞ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

DADILHANA

Geniş oda, koğuş, hangar.

AKÇALI

Dalları yassı olan bir çeşit çalı. Çit yapılan bir çeşit diken, çalı. Akçası olan, varlıklı, zengin. Adana kenti, Karaisalı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Adıyaman şehrinde, Koçali nahiyesine bağlı bir yer. Ankara ili, Beypazarı belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Bartın şehri, merkez ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Batman kenti, Kozluk belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Bitlis şehri, Bölükyazı bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Çanakkale ili, Kirazlı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çankırı kenti, Eldivan belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Çorum şehri, Sungurlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Erzincan kenti, Dutluca nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Giresun şehrinde, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Gümüşhane şehri, Şiran ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Hakkâri ili, Bağışlı bucağına bağlı bir yer. Hakkâri şehrinde, Yüksekova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Hatay ili, Uluçınar bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Kahramanmaraş şehrinde, Türkoğlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Muğla şehri, Selimiye nahiyesine bağlı bir bölge. Ordu kenti, Gölköy ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Siirt ili, Kurtalan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Sivas şehrinde, Yavu nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Şanlıurfa ilinde, Akçakale belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Şanlıurfa ili, Çamlıdere bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Van şehrinde, Başkale ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Para ve sayca konularına ilişkin özellikler.

ÇOBANTEPE

Diyarbakır ili, Bağdere nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş ili, Türkoğlu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

AKDAMAR

Tütün yapraklarında görülen bir çeşit hastalık. Namuslu, dürüst kimse. Adıyaman ilinde, Samsat ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum şehrinde, Gökoğlan bucağına bağlı bir yer. Trabzon kenti, Akçaabat ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

BAŞALTI

Gemilerde tayfa ve erlerin baş taraftaki koğuşları. Kayığın baş tarafının altındaki odacık: Şeker sandıklarını başaltına koyun deniz ıslamasın. Emin yer, en güvenilecek yer: Gişinin malı başaltında gerek. Yağlı güreşte ve karakucakta baş'tan önceki boy.

AYDINKAVAK

Kahramanmaraş kenti, Türkoğlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kars ilinde, Kağızman ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ÇAKIROĞLU

Elâzığ şehri, Hazar nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş kenti, Türkoğlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kastamonu şehrinde, Azdavay ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Sakarya ili, Dokurcun nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ARTALLAMAK

Koğmak,def etmek.

DEDELER

Ankara şehri, Çubuk belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Aydın kenti, Karacasu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Düvertepe nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Bolu ili, Göynük ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Bolu kenti, Mudurnu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bolu ili, Seben ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Bursa şehrinde, Keles belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Çanakkale şehrinde, Kirazlı bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Düzce kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Hakkâri ili, Yüksekova belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. İçel kenti, Gülnar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. İçel şehrinde, Tarsus ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş ili, Türkoğlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Konya kenti, Altınekin ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Manisa şehrinde, Selendi belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Sakarya ilinde, Dokurcun bucağına bağlı bir yer. Şırnak şehrinde, Silopi ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Zonguldak ilinde, Ereğli ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

CECELİ

Aksaray kenti, Balcı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kahramanmaraş şehri, Türkoğlu ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BEŞDERE

Erzurum şehri, Gökoğlan nahiyesine bağlı bir yer. Tokat şehri, Reşadiye belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

MEYDANCI

Avlu, bahçe vb. yerleri süpürüp temizleyen hizmetli. Mevlevi tekkelerinde konukları karşılayan, meydanı açan, Mevlevi raksını düzenleyen tarikat adamı. Hapishane koğuşlarında ayak işlerini gören kimse.

ÇAKALIHASANAĞA

Kahramanmaraş kenti, Türkoğlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇAKALLIÇULLU

Kahramanmaraş ili, Türkoğlu belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

ALABAYIR

Aydın ili, Çine ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Erzurum şehri, Gökoğlan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Van şehrinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KLİNİK

Hastanın bakıldığı, muayene edildiği yer. Vücut muayenesinde görülen (hastalık belirtisi). Hekim olacak öğrencilerin hasta başında uygulamalı olarak ders gördükleri hasta koğuşu.

ÇAYIRDAĞI

Erzurum ili, Gökoğlan nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

AVŞARLI

Kahramanmaraş şehri, Türkoğlu ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

DALSÖĞÜT

Erzurum şehrinde, Gökoğlan bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MANGA

On kişilik asker birliği. Savaş gemilerinde deniz erlerinin yattığı koğuş. Japon çizgi romanı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük