KİR ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kir" olan, toplam 282 adet kelime bulunmaktadır. kir ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kir ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kir olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KİRKİTNAMAZLAĞASI

16 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRME, KİRLİKMÜSLİMHOCA, KİRPİKKANATLILAR

15 harfli kelimeler

KİRLETİLEBİLMEK

14 harfli kelimeler

KİRALAYABİLMEK, KİRAZLIYAYLASI, KİREMİTÇİSALİH, KİRLETİLEBİLME

13 harfli kelimeler

KİRALAYABİLME, KİREÇÇİFTLİĞİ, KİREÇSİZLENME, KİRLETEBİLMEK, KİRPİLEŞTİRME

12 harfli kelimeler

KİREÇSİLEMEK, KİREMİTÇİLİK, KİRİZMALAMAK, KİRLİKARTOPU, KİRAZLIPINAR, KİRAZLIYAYLA, KİRİŞKESMECİ, KİRLETEBİLME, KİRMANLAŞMAK, KİRSİNKAVAĞI

11 harfli kelimeler

KİREÇLENMEK, KİREÇLEŞMEK, KİREÇSİLEME, KİREMİTHANE, KİRİZMALAMA, KİRPİGİLLER, KİRPİKLİLER, KİRAZBUCAĞI, KİRAZLIYALI, KİRAZLIYURT, KİRENÇUKURU, KİRGİDERİCİ, KİRİKTİRMEK, KİRİZLENMEK, KİRKİLLEMEK, KİRMİTLEMEK

10 harfli kelimeler

KİRALANMAK, KİREÇÇİLİK, KİREÇLEŞME, KİRLİHANIM, KİREÇYEREN, KİRALATMAK, KİRAMETTİN, KİRAZPINAR, KİRAZTARLA, KİRDECİLİK, KİREÇLEMEK, KİREÇLENME, KİREÇOCAĞI, KİREMİTLİK, KİRİLDEMEK, KİRİNCİMEK, KİRİŞÇİLER, KİRİŞÇİLİK, KİRİŞLEMEK, KİROHİDRAT, KİRTLEŞMEK, KİRVELEMEK

9 harfli kelimeler

KİRACILIK, KİRALAMAK, KİRALANMA, KİRECİMSİ, KİREÇLEME, KİREMİTÇİ, KİREMİTLİ, KİRİŞHANE, KİRİŞLEME, KİRLENMEK, KİRLETMEK, KİREÇSÜTÜ, KİRALANAN, KİRALATMA, KİRALAYAN, KİRAZALAN, KİRAZDAĞI, KİRAZDERE, KİRAZOĞLU, KİRAZSÖKÜ, KİRAZTEPE, KİRCİKMEK, KİRCİKMEN, KİREÇHANE, KİREÇKÖYÜ, KİREÇTAŞI, KİRELEMEK, KİRİMİŞÇE, KİRLANMAK, KİRLETİCİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KİRALAMA, KİRAZLIK, KİREBOLU, KİREÇÇİL, KİREÇLİK, KİREÇSİZ, KİRİŞLİK, KİRİŞSİZ, KİRLENME, KİRLETME, KİRLİLİK, KİRPİKLİ, KİRPİKSİ, KİRTİKLİ, KİRVELİK, KİRANLIK, KİRAZCIK, KİRAZKÖY, KİRBİTÇİ, KİRÇİKLİ, KİRDİMAN, KİRDİNEN, KİREBELİ, KİREÇKÖY, KİRELİYH, KİRELLİK, KİREMETE, KİRENCİK, KİRENLİK, KİRERMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KİRALIK, KİRDECİ, KİREÇÇİ, KİREÇLİ, KİREMİT, KİRİŞÇİ, KİRİŞLİ, KİRİZMA, KİRAVAT, KİRAZLI, KİRÇANE, KİREBET, KİREÇSİ, KİRELİK, KİRENCİ, KİRENLİ, KİRESEP, KİREVET, KİREVİT, KİRHMAK, KİRİMEK, KİRİNCİ, KİRİNTE, KİRİNTİ, KİRİŞAN, KİRİŞME, KİRKELE, KİRKİRE, KİRKMEK, KİRLİCE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KİRACI, KİRALI, KİRKİT, KİRLOŞ, KİRMEN, KİRTİL, KİRAMİ, KİRBET, KİRBİD, KİRBİT, KİRBÜT, KİRÇAL, KİRÇON, KİRDEL, KİREDİ, KİREĞİ, KİRELİ, KİRFET, KİRGİT, KİRİCİ, KİRİNÇ, KİRKEL, KİRLİK, KİRLİT, KİRMAK, KİRMAN, KİRMEK, KİRMET, KİRMİK, KİRMİT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KİRAZ, KİRDE, KİREÇ, KİRİL, KİRİŞ, KİRLİ, KİRPİ, KİRVE, KİRAL, KİRAM, KİRAN, KİRBE, KİREK, KİREN, KİREZ, KİRİÇ, KİRİK, KİRİN, KİRİZ, KİRKA, KİRNA, KİRRİ, KİRSE, KİRSİ, KİRŞE, KİRTİ, KİRTÜ, KİRVA

4 harfli kelimeler

KİRA, KİRÇ, KİRE, KİRH, KİRİ, KİRK, KİRP, KİRS, KİRŞ, KİRT

3 harfli kelimeler

KİR

Bazı kelimelerin anlamları

KİR

Herhangi bir şeyin veya vücudun üzerinde oluşan, biriken pislik. Utanılacak durum, leke, şaibe. Kır, bayır.

KİRLETEBİLMEK

Kirletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

KİRPİKKANATLILAR

Bitki asalağı olarak önem taşıyan ve kıyıları saçaklı iki çift kanadı bulunan, kimi türleri kanatsız, emici böcekler topluluğu.

KİRALAYABİLMEK

Kiralama imkânı veya olasılığı bulunumka.

KİRLETİLEBİLME

Kirletilebilmek işi.

KİRAZLIYAYLASI

Kütahya ili, merkez belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KİRPİLEŞTİRME

Bir firmayı diğer bir firmanın devralmasını güçleştirmek için ona mal verenlerle, müşterilerle ya da alacaklılarıyla aralarında karmaşık anlaşmaların yapılması.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

KİREÇSİZLEŞTİRME

Kireçten arıtma.

KİREMİTÇİSALİH

Edirne şehrinde, Uzunköprü ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KİRLİKMÜSLİMHOCA

Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KİREÇSİZLENME

Kayaçların içinde bulunan kalsiyum karbon tuzunun sularla eritilerek alınması. Kayaçların içinde bulunan kalsiyum karbon tuzunun, sularla eritilerek alınması.

KİRLETİLEBİLMEK

Kirletilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KİREÇÇİFTLİĞİ

Kütahya ili, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KİRALAYABİLME

Kiralayabilmek işi.

  -   -   -  

Anlamında KİR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KİR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

BADANA

Duvarları boyamak için kullanılan sulandırılmış kireç veya boya.

ARMUT

Gülgillerden, çiçekleri beyaz, Türkiye'nin her yerinde yetişen bir ağaç (Pirus communis). Çok bön, çok aptal. Bu ağacın tatlı ve sulu, yumuşak, ufak çekirdekli meyvesi.

BAĞLAMA

Bağlamak işi. Yapılarda duvarları birbirine bağlayan kiriş, putrel vb. Üç çift telli olan ve mızrapla çalınan bir saz. Ulama.

AÇIKÇASI

Açık söylemek gerekirse, Türkçesi. Düpedüz.

AKTARMAK

Bir şeyi bir yerden, bir kaptan başka bir yere veya kaba geçirmek. Toprağı altı üstüne gelecek bir biçimde iyice bellemek. Alıntılamak. Bir kitabı başından sonuna kadar okumak. Bir lehçeyi başka bir lehçeye uyarlamak. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyurmak ve yaymak. Tür değişikliği yapmak. Bir şeyin yolunu, yönünü değiştirmek. Çatı kiremitlerinin kırık ve bozuk olanlarının yerlerine sağlamlarını koymak. Bir tekniğe göre biçimlendirmek, uyarlamak. Birinin başka biriyle telefonla konuşmasını sağlamak. Üretilmiş olan bir enerjiyi, başka organlara iletmek. İletmek, bildirmek.

AKYUVAR

Kan, lenf vb. vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.

AKTARICI

Dam kiremitlerini aktarıp kırıkları yenileyen kimse. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyuran ve yayan kimse. Görüntüyü bir bölgeden başka bir bölgeye ileten araç.

BADANALAMAK

Duvarları boyamak için sulandırılmış kireç veya plastik boya sürmek.

AŞK

Aşk hakkında çok fazla tanımlama yapılmıştır. Burada hepsinden bahsedersek, sayfalar dolusu metinler yazmamız gerekir. O yüzden, bu sayfada, diğer sayfalardaki tanımlamalardan farklı olarak, sadece aşk ve aşka benzer kelimelerin tanımını vererek, esas anlamını size bırakıyoruz.

AKAR

Kiraya verilerek gelir getiren ev, dükkân, tarla, bağ vb. mülk, akaret. Halı, koltuk, yatak vb. yerlerde ve nemli ortamlarda yaşayan, astıma yol açabilen, insan vücudundan dökülen deri tozlarıyla ve parçacıklarıyla beslenen bir tür canlı. Sıvı, mai, likit.

AÇMALIK

Kiri çıkarmak veya eşyayı iyice temizlemek için kullanılan her türlü madde.

AYAKLIK

Bir makinede, bir araçta ayak yardımıyla dönmeyi veya hareketi sağlayan düzen, pedal. Küçük teknelerde kürekçinin oturduğu yeri destekleyen, kaplamaların iç tarafına çakılan kiriş. Kaide. Ayakçak. Ayak basacak yer.

AFT

Ağız mukozasında görülen ufak, kirli sarı lekeler.

ALTLIK

Tabak, bardak vb. nesnelerin altına konulan şey. Hayvanların altına yayılan ot veya saman. Arabaya koşulan atların yolları kirletmemesi için kuyruğunun altına yerleştirilen torba.

BAKİRELİK

Bakire olma durumu, erdenlik.

AYVA

Gülgillerden, çiçekleri iri, beyaz veya pembe, yapraklarının altı tüylü, orta yükseklikte bir ağaç (Cydonia vulgaris). Bu ağacın büyük, sarı renkte, tüylü, mayhoş, dokusu sertçe, ufak çekirdekli meyvesi.

ALYUVAR

Kana al rengini veren, çekirdeksiz, yuvarlak, küçük hücre, eritrosit.

AKROMATİN

Hücre çekirdeği içindeki ince iplikçiklerden yapılmış, kromatin ile boyanmamış kromozomları oluşturan bölüm.

BABA

Çocuğu olan erkek, peder. Kazılarda çıkarılan toprağın miktarını hesaplayabilmek için yer yer bırakılan toprak dikme. Çok kaliteli, üstün nitelikli. Tarikatların bazısında tekke büyüğü. Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek. Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse. Çatı merteği. Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse. Gemi veya iskelede halatın takıldığı yuvarlak başlı iri demir, ağaç veya beton dikme. Anlayışlı, iyi huylu erkek. Silah kaçakçılığı, kara para aklama ve uyuşturucu madde ticareti vb. kirli ve gizli işler yapan çetenin başı. Ata. Bir merdivende, tırabzanın sahanlıkla birleştiği yerde bulunan dikey öge. Bu gibi kimselere verilen unvan.

ANGUT

Ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir yaban kuşu (Casarca ferruginea). Ahmak, kaba saba.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük