KİNO ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kino" olan, toplam 5 adet kelime bulunmaktadır. kino ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kino ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kino olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KİNO

Afrika'da bulunan Pterocarpus marsupium bitkisinin kurutulmuş meyve suyu. Suda çözünür, taninleme ve tekstil endüstrisinde kullanılır.

KİNOLONLAR

Florokinolonlar.

KİNOPANORAMA

SSCB'de geliştirilen bir çember görüntülük işlemi. (Bunun daha geliştirilmişinde, 22 göstericiden yarısı çember görüntülüğe, öbür yarısı da çember görüntülüğün üzerinde kubbe biçiminde uzanan bölüme görüntü yansıtır).

KİNOTOMİ

Köpek anatomisi.

KİNORHYNCHA

Denizlerde çamurlu zeminlerde yaşayan,boyları 1 mm olabilen 13-14 segmenti bulunan, vücudu kütiküla ile örtülü plaklarla kaplı, ömürleri bir yıl olan bir şube.

  -   -   -  

Anlamında KİNO bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KİNO geçen kelimeler listesi verilmiştir.

HİDATİT

Birçok memelinin ve insanın karaciğerinde gelişen ekinokok tenyasının larvası.

ALVEOKOKKOZİS

Echinococcus multilocularis'in neden olduğu ekinokokkozis.

ZIMBIRTI

Telli bir çalgıyı acemice çalarak çıkarılan çirkin sesin adı. Adı hatırlanmayan veya söylenmek istenmeyen ufak ve değersiz bir şeyi anlatmak için kullanılan bir söz, zırıltı, zamazingo, zamkinos. Bu çirkin sesi çıkaran şey.

LOMEFLOKSASİN

İdrar yolu ve alt solunum yolu enfeksiyonlarında kullanılan florokinolon türü antibiyotik.

DANOFLOKSASİN

Geniş spektrumlu ve güçlü antibakteriyel etkinliğe sahip yeni kuşak fluorokinolon türevi bir ilaç.

KLORKİNALDOL

Halojenli 8-hidroksikinolin türevi olan deri antiseptiği olarak kullanılan bir ilaç.

KLİOKİNOL

Deri antiseptiği olarak kullanılan halojenli 8-hidroksikinolon türevi ilaç.

BRİGELLA

İtalyan halk doğaçlama tiyatrosunda Arlekino'dan sonra gelen uşak tipi. Burnu kocaman bir gagadır. Cimridir, kötü huyludur. Sivri, çelik bir hançeri vardır. Kötü işlerde kullanır. Commedia dell'arte türünün bir uşak tipi. Kötü yürekli, kolayca adam öldüren biridir. Kötü. görünüşlü bir yarım maskesi vardır.

FLOROKİNOLONLAR

Bakteriler üzerindeki etkilerini, DNAjiraz enzimini baskılayıp bölünmelerini engelleyerek ölümlerine neden olmak suretiyle gösteren, genel olarak vücut pH'sında ve yağda iyi çözünemeyen, zayıf bazik nitelikte, gram pozitif ve negatif bakteriler üzerine etkili, brusella ve mikobakteriler gibi hücre içerisine giren bakteriler üzerine de etkili, makrofajlarda interlökin I üretimini artırarak bağışıklık sistemi üzerine olumlu yönde etki gösteren, dağılım hacimleri oldukça yüksek ve özellikle insanlarda dirençli suş oluşumuna neden olduğundan dolayı hâlen ülkemizde sütü tüketilen hayvanlarda kullanımı yasaklanmış, ABD'de ise gıda değeri olan tüm hayvanlarda kullanımı yasak olan ve içerisinde enrofloksasin, danofloksasin, siprofloksasin, ofloksasin ve benzerleri birçok etken maddeyi bulunduran antibiyotik grubu, kinolonlar.

ENROFLOKSASİN

Bakterilerde DNA jiraz (topo izomeraz II) enzimini baskılayarak DNA' nın üretimi ve kalıbının çıkarılmasını engelleyen ve sonuçta bakterilerin bölünmesini ortadan kaldırarak ölümlerine neden olan florokinolon grubunda yer alan bir antibiyotik.

İZOPRENOİT

İzopren birimlerinden oluşan büyük ve çeşitli organik bileşikler. Karotenoitler, terpenler, tabii kauçuk gibi. İzopren birimlerinden oluşan büyük ve çeşitli organik bileşikler, terpenoit, terpen. Karotenoitler, yağda eriyen vitaminler, ubikinon, safra asitleri ve steroitler bu gruptandır.

DEKOKİNAT

Kanatlılarda koksidiyoz etkenlerine karşı kullanılan kinolon türevi bir ilaç.

LAKKAZ

Lak ağaçlarının sütlü özlerinde şeker pancarı, patates, elma, lahana ve diğer bazı bitkilerde bulunan fenolleri orto ve para kinonlara yükseltgeyen enzim.

CİRCLORAMA

SSCB'de geliştirilen Kinopanorama adlı çember görüntülük işleminin İngiltere'deki adı.

AKİYE

Orkinos balığı.

TOMBİK

Kuzey Afrika kıyılarında avlanan bir çeşit orkinosun yavrusu, tombilya. Küçük ve şişman çocuk.

FARNOKİNON

K vitaminleri. Menakinon.

DANTRON

Bütün evcil hayvanlarda başta peklik olmak üzere, sürgüt ilaç uygulaması gerektiren tüm hastalıkların tedavisinde kullanılan sentetik bir antrakinon bileşiği, istizin.

KETANSERİN

Kinozolin türevi, serotonin almaçlarının oldukça seçici ve güçlü engelleyicisi ilaç.

KAZANTRANOL

Rhammus pushiana ağacının kabuğundan elde edilen, farmakolojik olarak uyarıcı ve ishal yapıcı olarak kullanılan antrokinon türevi bir glikozit.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük