Kİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ki" olan, toplam 909 adet kelime bulunmaktadır. ki ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ki ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ki olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRMEK, KİRKİTNAMAZLAĞASI

16 harfli kelimeler

KİREÇSİZLEŞTİRME, KİLOPERİKARDİTİS, KİRLİKMÜSLİMHOCA, KİRPİKKANATLILAR, KİŞİSELLEŞTİRMEK

15 harfli kelimeler

KİLOGRAMAĞIRLIK, KİŞİSELLEŞTİRME, KİLİTLEYEBİLMEK, KİRLETİLEBİLMEK, KİTAPLIKBİLİMCİ

14 harfli kelimeler

KİLOGRAMKUVVET, KİLOMETRELERCE, KİBARLAŞTIRMAK, KİLİTLEYEBİLME, KİLOPERİTONEUM, KİNETOPLASTİDA, KİRALAYABİLMEK, KİRAZLIYAYLASI, KİREMİTÇİSALİH, KİRLETİLEBİLME, KİTAPLAŞTIRMAK, KİTAPSEVMEZLİK

13 harfli kelimeler

KİFAYETSİZLİK, KİŞİLİKSİZLİK, KİTAPSEVERLİK, KİLOMETREKARE, KİLOGRAMMETRE, KİBARLAŞTIRMA, KİFLEYEBİLMEK, KİLOMİKRONLAR, KİNETONUKLEUS, KİNETONÜKLEUS, KİNETOPLASTİD, KİRALAYABİLME, KİREÇÇİFTLİĞİ, KİREÇSİZLENME, KİRLETEBİLMEK, KİRPİLEŞTİRME, KİŞİLEŞTİRMEK, KİŞNEYEBİLMEK, KİTAPDELİLİĞİ, KİTAPLAŞTIRMA, KİTAPLİKBİLİM

12 harfli kelimeler

KİREÇSİLEMEK, KİREMİTÇİLİK, KİRİZMALAMAK, KİŞİLEŞTİRME, KİRLİKARTOPU, KİLİDÜLBAHİR, KİLOMETRELİK, KİLOPERİKARD, KİNOPANORAMA, KİPLEŞTİRMEK, KİRAZLIPINAR, KİRAZLIYAYLA, KİRİŞKESMECİ, KİRLETEBİLME, KİRMANLAŞMAK, KİRSİNKAVAĞI, KİSTOZOİTLER, KİŞİLİKLİLİK, KİŞİSELCİLİK, KİŞNEYEBİLME, KİTAPDÜŞMANI, KİTLATTURMAK

11 harfli kelimeler

KİBARLAŞMAK, KİBİRLENMEK, KİBİRSİZLİK, KİFAFLANMAK, KİLİTLENMEK, KİLİTLETMEK, KİMSESİZLİK, KİMYAGERLİK, KİREÇLENMEK, KİREÇLEŞMEK, KİREÇSİLEME, KİREMİTHANE, KİRİZMALAMA, KİRPİGİLLER, KİRPİKLİLER, KİTAPSIZLIK, KİFAFINEFİS, KİLOVATSAAT, KİYİŞEMEMEK, KİBARCASINA, KİBRİTÇİLİK, KİÇKİNEBİKE, KİFOSKOLİOZ, KİLERCİBAŞI, KİLERCİUSTA, KİLİTLİİĞNE, KİLOGRAMLIK, KİLTELİİĞNE, KİMOTRİPSİN, KİMYASALLAR, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

KİBERNETİK, KİBİRLENME, KİBİRLİLİK, KİFAYETSİZ, KİLİTLEMEK, KİLOKALORİ, KİMYACILIK, KİRALANMAK, KİREÇÇİLİK, KİREÇLEŞME, KİSTLEŞMEK, KİŞİLİKSİZ, KİTAPSEVER, KİVİGİLLER, KİRLİHANIM, KİREÇYEREN, KİANİZLEME, KİBARLAŞMA, KİBEMUMBAR, KİBİRLENİŞ, KİÇİSİNMEK, KİFAFLANMA, KİFOLORDOZ, KİKİRDEMEK, KİLANGİYOM, KİLAVLAMAK, KİLERCİLİK, KİLİMCİLİK, KİLİSLİLİK, KİLİTLENME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KİBARZADE, KİBRİTLİK, KİFAYETLİ, KİKLOTRON, KİLERMENİ, KİLİTLEME, KİLOAMPER, KİLOHERTZ, KİLOMETRE, KİMİLEYİN, KİNDARLIK, KİNEMATİK, KİNESTEZİ, KİNLENMEK, KİNSİZLİK, KİRACILIK, KİRALAMAK, KİRALANMA, KİRECİMSİ, KİREÇLEME, KİREMİTÇİ, KİREMİTLİ, KİRİŞHANE, KİRİŞLEME, KİRLENMEK, KİRLETMEK, KİSTLEŞME, KİŞİLEŞME, KİŞİLİKLİ, KİREÇSÜTÜ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KİBARLIK, KİBİRSİZ, KİBRİTÇİ, KİLİTSİZ, KİLİZMAN, KİLLEMEK, KİLOGRAM, KİLOSİKL, KİLOVOLT, KİMSECİK, KİMSESİZ, KİMYAGER, KİMYASAL, KİMYONLU, KİNAYELİ, KİNCİLİK, KİNİNSİZ, KİNLENME, KİPKİRLİ, KİRALAMA, KİRAZLIK, KİREBOLU, KİREÇÇİL, KİREÇLİK, KİREÇSİZ, KİRİŞLİK, KİRİŞSİZ, KİRLENME, KİRLETME, KİRLİLİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KİBARCA, KİBİRLİ, KİFAYET, KİKİRİK, KİLERCİ, KİLİMCİ, KİLİTLİ, KİLLEME, KİLOJUL, KİLOLUK, KİLOTON, KİLOVAT, KİMYACA, KİMYACI, KİMYEVİ, KİMYONİ, KİNETİK, KİNİNLİ, KİRALIK, KİRDECİ, KİREÇÇİ, KİREÇLİ, KİREMİT, KİRİŞÇİ, KİRİŞLİ, KİRİZMA, KİŞİLİK, KİŞİSEL, KİŞMİRİ, KİŞNEME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KİBRİT, KİBUTZ, KİKLON, KİLİSE, KİLOLU, KİMİSİ, KİMLİK, KİMONO, KİMYON, KİNAYE, KİNDAR, KİNİZM, KİPLİK, KİRACI, KİRALI, KİRKİT, KİRLOŞ, KİRMEN, KİRTİL, KİSPET, KİŞMİŞ, KİŞNİŞ, KİTABE, KİTABİ, KİALAN, KİBARE, KİBRİK, KİBRİN, KİCCİH, KİCİNA, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KİBAR, KİBİR, KİFAF, KİLER, KİLİM, KİLİT, KİLİZ, KİLÜS, KİMSE, KİMÜS, KİMYA, KİNCİ, KİNİN, KİNİŞ, KİRAZ, KİRDE, KİREÇ, KİRİL, KİRİŞ, KİRLİ, KİRPİ, KİRVE, KİSVE, KİTAP, KİTİN, KİTLE, KİTRE, KİZİR, KİLİJ, KİMET, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KİLE, KİLO, KİLS, KİMİ, KİPE, KİRA, KİST, KİŞİ, KİVİ, KİBE, KİBİ, KİCİ, KİÇİ, KİES, KİFİ, KİĞI, KİİZ, KİKİ, KİLA, KİLH, KİLİ, KİLK, KİLT, KİNE, KİNK, KİNO, KİPİ, KİRÇ, KİRE, KİRH, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KİK, KİM, KİP, KİC, KİÇ, KİF, KİĞ, KİH, KİL, KİN, KİR, KİS, KİŞ, KİT, KİV, KİZ

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Anlam bakımından birbirleriyle ilgili cümleleri birbirine bağlayan bir söz. "Öyle, o kadar, o denli" vb.nden sonra, kullanıldığı cümleye güç katan bir söz. Özneyi, tümleci güçlendirerek cümlenin temel bölümüne bağlayan bir söz. Yakınma, kınama vb. duygular anlatmak için bir cümlenin sonuna getirilen bir söz. İkinci cümledeki yargının birincideki hareketin yapılışı sırasında görülerek şaşıldığını bildiren bir söz. Bir soru cümlesinin sonuna getirildiğinde şüphe veya endişe anlatan bir söz. Bazı kelimelerin sonuna bir ek gibi eklenerek birtakım zarflar, yeni edatlar oluşturan bir söz: Belki, çünkü, hâlbuki, mademki, sanki gibi. İki cümlede anlatılan durumların uyuşmazlığını bildiren bir söz.

KİBARLAŞTIRMAK

Kibarlaşma işini yaptırmak.

KİTAPLIKBİLİMCİ

Kitaplıklarda her türlü işin yürütülmesini sağlayan, kitaplıkbilim öğrenimi görmüş kişi.

KİLOPERİKARDİTİS

Kalp kesesi içerisine kilusun sızması sonucu oluşan kalp kesesi yangısı.

KİRKİTNAMAZLAĞASI

Duvara asılan kilim ya da palaz. (Yeşilova Aksaray Niğde).

KİLOMETRELERCE

Mesafece uzun süren.

KİREÇSİZLEŞTİRMEK

Kireçsiz duruma getirmek.

KİREÇSİZLEŞTİRME

Kireçten arıtma.

KİRLETİLEBİLMEK

Kirletilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KİLOGRAMKUVVET

Kilogramağırlık.

KİLOGRAMAĞIRLIK

Bir kilogramlık bir kütlenin yer tarafından çekilmesini sağlayan güce yani 9,81 Newton'a eşit olan güç birimi, kilogramkuvvet.

KİŞİSELLEŞTİRME

Kişiselleştirmek işi.

KİRPİKKANATLILAR

Bitki asalağı olarak önem taşıyan ve kıyıları saçaklı iki çift kanadı bulunan, kimi türleri kanatsız, emici böcekler topluluğu.

KİŞİSELLEŞTİRMEK

Kişiye özel duruma getirmek. Bilişim teknolojisinde kullanılan araçları kişiye özgü duruma getirmek. Bir kişiye mal etmek, bağlamak. Söz edilen konudan uzaklaşarak olumsuz yönleriyle kişiler üzerinde durmak.

KİLİTLEYEBİLMEK

Kilitleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KİRLİKMÜSLİMHOCA

Bartın ili, Kurucaşile ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında Kİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde Kİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.

ABDESTLİ

Abdest almış (kimse). Abdest alarak, abdest almış olarak. İyi adam. Abdesti bozulmamış olan (kimse).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABAJURCU

Abajur yapan veya satan kimse.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

ABACI

Aba yapan ya da satan kimse. Asalak. Bedavacı. Abadan giyecek yapan veya satan kimse.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).