KES ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kes" olan, toplam 326 adet kelime bulunmaktadır. kes ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kes ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kes olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KESİNLEŞTİREBİLME

15 harfli kelimeler

KESKİNLEŞTİRMEK

14 harfli kelimeler

KESİNLEŞTİRMEK, KESİTARAŞTIRMA, KESKİNLEŞTİRME

13 harfli kelimeler

KESİNTİSİZLİK, KESİNLEŞTİRME, KESTANEDERESİ, KESTANEKABAĞI, KESTANEPINARI, KESTİREBİLMEK, KESTİRİVERMEK

12 harfli kelimeler

KESKİNLEŞMEK, KESKİNLETMEK, KESTANECİLİK, KESERZIMBASI, KESİLEBİLMEK, KESİLİVERMEK, KESİŞEBİLMEK, KESİŞİVERMEK, KESTANEALANI, KESTANEPINAR, KESTANERENGİ, KESTİREBİLME, KESTİRİVERME

11 harfli kelimeler

KESEKLENMEK, KESİNLEŞMEK, KESİNSİZLİK, KESKİNLEŞME, KESKİNLETME, KESTİRİLMEK, KESTİRMEDEN, KESYAPIŞTIR, KESATLAŞMAK, KESİKLEŞMEK, KESİKSİZLİK, KESİLEBİLME, KESİLİVERME, KESİŞEBİLME, KESİŞİVERME, KESİŞTİRMEK, KESKENCELİK, KESKİNCİLİK, KESKİNKESER, KESTANEALAN, KESTANESÖKÜ, KESTEKLEMEK, KESTENKÜLAH

10 harfli kelimeler

KESİMCİLİK, KESİNLİKLE, KESİNTİSİZ, KESTANECİK, KESTİRMECE, KESATLAŞMA, KESDENKELE, KESEBİLMEK, KESEĞENLİK, KESEKLENME, KESELENMEK, KESELETMEK, KESERLEMEK, KESİKKAVAK, KESİKKEREM, KESİKKÖPRÜ, KESİKLİLİK, KESİMLEMEK, KESİNLEMEK, KESİNLEŞME, KESİŞTİRME, KESİVERMEK, KESMEBURUN, KESMEKALIP, KESMEKANAK, KESMEKÖPRÜ, KESMERESİM, KESTANELİK, KESTENKELE, KESTİRİLME, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KESELEMEK, KESELENİŞ, KESELENME, KESELETME, KESELİLER, KESENEKÇİ, KESİCİLİK, KESİMHANE, KESİNTİLİ, KESKENMEK, KESKİNLİK, KESTANECİ, KESTİRMEK, KESBETMEK, KESDİRMEK, KESDÜŞMEK, KESEBİLME, KESEGELEN, KESELEKGE, KESELEKKE, KESENEKGE, KESENETLİ, KESEPINAR, KESGENMEK, KESİKAĞAÇ, KESİKKAYA, KESİKKELİ, KESİMLEME, KESİNEKES, KESİNETLİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KESATLIK, KESELEME, KESİKLİK, KESİKSİZ, KESİLMEK, KESİMLİK, KESİNKES, KESİNLİK, KESİNMEK, KESİRSİZ, KESİŞMEK, KESKENME, KESMELİK, KESMİKLİ, KESTİRİM, KESTİRİŞ, KESTİRME, KESİMEVİ, KESATMAK, KESBETME, KESDİRİM, KESDİRİŞ, KESEALAN, KESEKABI, KESEKÇİK, KESENALİ, KESENELİ, KESENKES, KESENLER, KESENLİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KESAFET, KESECİK, KESEDAR, KESEKLİ, KESENEK, KESİKLİ, KESİLİŞ, KESİLME, KESİMCİ, KESİNME, KESİNTİ, KESİRLİ, KESİŞEN, KESİŞME, KESMECE, KESTANE, KESTERE, KESAKÇA, KESATMA, KESAYAK, KESDENE, KESEBİÇ, KESECEK, KESECÜK, KESEGEN, KESEĞEN, KESEKES, KESEKLE, KESEKÖY, KESELEK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KESELİ, KESENE, KESİCİ, KESKİN, KESMEK, KESMİK, KESRET, KESTEL, KESYAP, KESBER, KESBİK, KESDEK, KESELE, KESERİ, KESEYH, KESGEN, KESGİN, KESGÜÇ, KESGÜK, KESİKE, KESİKİ, KESİLİ, KESİYH, KESKEL, KESKEN, KESKES, KESKİÇ, KESKÜÇ, KESKÜN, KESLİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KESAT, KESEK, KESEL, KESEN, KESER, KESİF, KESİK, KESİM, KESİN, KESİR, KESİŞ, KESİT, KESKİ, KESME, KESRE, KESAK, KESAN, KESBİ, KESEĞ, KESEH, KESES, KESEY, KESGİ, KESGÜ, KESĞİ, KESİB, KESİÇ, KESİĞ, KESKA, KESMA, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KESE, KESP, KESA, KESİ

3 harfli kelimeler

KES

Bazı kelimelerin anlamları

KES

Genellikle yakmak için kullanılan iri saman. Ayak bileklerini de içine alan kapalı jimnastik ayakkabısı.

KESKİNLEŞMEK

Keskin duruma gelmek.

KESTANECİLİK

Kestanecinin yaptığı iş.

KESİNTİSİZLİK

Kesintisiz olma durumu.

KESTANEKABAĞI

Helvacıkabağı da denilen bir çeşit kabak.

KESKİNLEŞTİRMEK

Keskin duruma getirmek.

KESTANEPINARI

Sakarya şehri, Kocaali belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KESİNLEŞTİRMEK

Kesin bir duruma getirmek.

KESTİREBİLMEK

Kestirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KESTİRİVERMEK

Çabucak veya kısa sürede kestirmek.

KESTANEDERESİ

Manisa şehri, Alaşehir ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KESİNLEŞTİRME

Kesinleştirmek işi.

KESKİNLEŞTİRME

Keskinleştirmek işi.

KESİTARAŞTIRMA

Belli bir evrenden belli bir zamanda örneklemeyle alınmış bir kesit üzerinde yapılan gözlemlerle gerçekleştirilen araştırma, bk. ağırlıklı kesitaraştırma, ağırlıksız kesitaraştırma.

KESİNLEŞTİREBİLME

Kesinleştirebilmek işi.

KESKİNLETMEK

Keskin duruma getirmek.

  -   -   -  

Anlamında KES bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KES geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

AFOROZ

Hristiyanlıkta kilise tarafından verilen cemaatten kovma cezası. Darılıp biriyle konuşmama, ilgiyi kesip kendinden uzaklaştırma, toplum dışılama.

AKBABA

Akbabagillerden, başı ve boynu çıplak olan, dağlık yerlerde yaşayan, leşle beslenen, çok yüksekten uçarak keskin gözleriyle çok uzakları görebilen, iri ve yırtıcı bir kuş, kerkes (Vultur monachus). İhtiyar. Çıkarı için başkalarını sömüren.

ALA

Karışık renkli, çok renkli, alaca. Alabalık. Kekliğin boynundaki siyah halka. Açık kestane renginde olan, ela (göz).

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

AĞIR

Tartıda çok çeken, hafif karşıtı. Değeri çok olan, gösterişli. Dokunaklı, insanın gücüne giden, kırıcı. Yoğun. Sindirimi güç (yiyecek). Çetin, güç. Çapı, boyutu büyük. Yavaş. Ağır sıklet. Keskin, boğucu (koku). Fiziksel sebeplerden dolayı güç işiten (kulak). Kısık, alçak. Yavaş bir biçimde. Ciddi. Ağırbaşlı, ciddi. Sıkıntı veren, bunaltan. Davranışları yavaş olan.

AÇMA

Açmak işi. Bir tür susamsız, kalınca, yağlı çörek. Orman içinde ağaç kesme veya yakma yoluyla tarıma elverişli bir duruma getirilen arazi.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

AKÇAKESME

Kesme.

AD

Bir kimseyi, bir şeyi anlatmaya, tanımlamaya, açıklamaya, bildirmeye yarayan söz, isim, nam. Canlı ve cansız varlıkları, duygu ve düşünceleri, çeşitli durumları bildiren kelime, isim. Sayma. Sayılma. Herkesçe tanınmış veya işitilmiş olma durumu.

ALAGARSON

Kısa kesilmiş saç. Oğlan saçı biçiminde kısa kesilmiş kadın saçı.

AKICI

Akma özelliği olan. Kesintisiz. Kolay anlaşılabilen, okunabilen, anlamca açık (anlatım), selis.

AKINCI

Düşman ülkesine akın yapan savaşçı. İleri uç oyuncusu.

AĞLAMAK

Üzüntü, acı, sevinç, pişmanlık vb.nin etkisiyle gözyaşı dökmek. Sızlanmak, yakınmak. Bir duruma üzülmek. Ağaç budandığında kesilen yerlerden besi suyu veya öz su akmak.

ADALET

Yasalarla sahip olunan hakların herkes tarafından kullanılmasının sağlanması, türe. Herkese kendine uygun düşeni, kendi hakkı olanı verme, doğruluk. Bu işi uygulayan, yerine getiren devlet kuruluşları. Hak ve hukuka uygunluk, hakkı gözetme.

ALABROS

Fırça gibi dik kesilmiş (erkek saçı).

ADRENALİN

Hekimlikte damarları daraltma, bronşları açma, kanamaları kesme vb. amaçlarla kullanılan, kan şekerinin yükselmesine yol açan böbrek üstü bezlerinin salgısı.