KARK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kark" olan, toplam 28 adet kelime bulunmaktadır. kark ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kark ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kark olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

12 harfli kelimeler

KARKUZLANMAK

11 harfli kelimeler

KARKAŞANLIK, KARKIŞLAMAK

10 harfli kelimeler

KARKARMASI, KARKATMASI, KARKIRTMAK, KARKÜRÜCEK

8 harfli kelimeler

KARKAMIŞ, KARKALAK, KARKAVUK, KARKAVUT, KARKUCAK

7 harfli kelimeler

KARKARA, KARKAŞA, KARKIZA, KARKLIK, KARKUŞU

6 harfli kelimeler

KARKAS, KARKAÇ, KARKAL, KARKAN, KARKAR, KARKIN, KARKIŞ, KARKON, KARKOT

5 harfli kelimeler

KARKI

4 harfli kelimeler

KARK

Bazı kelimelerin anlamları

KARK

Ark, suyolu. Sıra, dizi.

KARKAVUK

Hindiba.

KARKAŞA

Kavga, savaş.

KARKARMASI

Kar, pekmez ya da şeker karışımı.

KARKÜRÜCEK

Toprak damlı evlerin üzerindeki karları temizlemekte kullanılan, ağaçtan çeşitli biçimlerde yapılmış bir araç.

KARKAŞANLIK

Kargaşalık, karışıklık, iğtişaş, kavga.

KARKARA

Uzun bacaklılardan, bataklık bölgelerde yaşayan, kışı sıcak ülkelerde geçiren, başı sorguçlu turna.

KARKALAK

Deniz ve ırmağın kıyıya attığı odun ve tahta parçaları. Dışarıya doğru çıkık göz. Fundalıkta yetişen, gövdesinin içi yumuşak, ceviz büyüklüğünde meyvesi olan bir çeşit bodur ağaç.

KARKAMIŞ

Gaziantep iline bağlı ilçelerden biri.

KARKATMASI

Kar, pekmez ya da şeker karışımı.

KARKIZA

Kızılcık ağacından yapılan çivi. (Muratdere Bozüyük Bilecik).

KARKIŞLAMAK

İlenmek.

KARKUCAK

Samsun kenti, Terme ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun ili, Vezirköprü ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

KARKIRTMAK

Karartmak, karıktırmak.

KARKUZLANMAK

Hindi gibi kabarmak.

KARKAVUT

Hindiba.

  -   -   -  

Anlamında KARK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KARK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

KAPI

Bir yere girip çıkarken geçilen ve açılıp kapanma düzeni olan duvar veya bölme açıklığı. Osmanlı Devleti'nde resmî görev yeri. Bu açıklıktaki açılıp kapanan kanat. Gelir, geçim, kısmet sağlayan yer, kaynak veya imkân. Ev gezmesi için gidilen yer. Devlet dairesi. Tavla oyununda iki pul üst üste getirilerek karşı oyuncunun o haneyi kullanmasına engel olunan yer. Sadece bir konuda yoğunlaşmış bilgilerin yer aldığı Genel Ağ sayfası, portal. Gidere yol açan gereksinim.

ŞIPIRDAMAK

Su vb. ara vermeksizin, damla damla akarken "şıp" sesi çıkarmak.

AKÇAKÖY

Aydın kenti, Köşk ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Balıkesir şehri, Kepsut belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Balıkesir ilinde, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Burdur ili, Yeşilova belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Çorum şehri, Alaca ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Denizli kenti, Çivril belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep ilinde, Karkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. İzmir kenti, Menderes ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kütahya şehri, Altıntaş ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kütahya şehrinde, Tavşanlı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Manisa ili, Adala nahiyesine bağlı bir bölge. Manisa şehrinde, Osmancalı nahiyesine bağlı bir bölge. Mardin ilinde, Dargeçit ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Şanlıurfa ilinde, Akçakale ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Trabzon ilinde, Derecik nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Uşak kenti, Eşme ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

ÇAĞILTI

Suyun, akarken taşlara, kayalara çarparak çıkardığı sesin adı.

ALAÇALI

Gaziantep ili, Karkamış ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ANDAVAT

Aptal, ahmak, beceriksiz, bön, avanak, şaşkın, andavallı. İkinci kata çıkarken, binanın orta kısmına konulan kiriş.

LIKIR

Sıvıların bir kaptan akarken çıkardığı ses.

ŞIRILDAMAK

Su vb. akarken veya dökülürken şırıl şırıl ses çıkarmak, şırıltıyla akmak.

BASAMAK

Bir yere çıkarken veya bir yerden inerken basılan ve art arda gelen, birbirine belirli aralıkları olan düz yüzeylerden her biri. Bir amaca ulaşmak için yararlanılan kişi, durum veya yer. Derece, aşama, kerte, evre. Ondalık sayı sisteminde bir sayının sağdan sola doğru rakamlarının derecelerine göre her birinin bulunduğu yer, hane. Bir tam denklemde bulunan bilinmeyenin en yüksek kuvveti.

SERAP

Atmosferde ışık ışınlarının kırılmasından doğan ve çöllerde kolaylıkla gözlemi yapılabilen göz yanılması, uzaktaki bir cisme bakarken sanki bir su yüzeyinden yansıyormuş gibi cisimle birlikte ters görüntünün oluşumu, ılgım, yalgın, pusarık.

ALAGÖZ

Cesur, yiğit. Korkak. Ela göz. Küçük taneli, ekşice bir çeşit üzüm. Kırlarda biten ince, kılçıklı; bir çeşit yaban otu. Bir çeşit kara üzüm. Ela gözlü kimse. Afyon ilinde, Sandıklı belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Ankara ilinde, Temelli bucağına bağlı bir yer. Ardahan kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Bingöl ili, Kiğı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum ilinde, Hınıs ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Erzurum şehri, Horasan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer. Gaziantep şehrinde, Karkamış ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Kayseri ili, Kocasinan ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehrinde, Derik ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Mardin şehri, Midyat belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Sinop ili, Türkeli ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

YABANLIK

Bayram gibi önemli günlerde veya konukların yanına çıkarken giyilen yeni giysi, kişilik, adamlık. Ekilmemiş, işlenmemiş toprak.

ŞARILDAMAK

Su bol bol akarken "şarıltı" sesi çıkarmak.

ÇAĞILDAMAK

Sular akarken taşlara, kayalara çarparak "çağıl çağıl" ses çıkarmak.

TOKAÇ

Çamaşır yıkarken kullanılan, tahtadan, yassı tokmak.

BORNOZ

Banyodan çıkarken kurulanmak için kullanılan, önden açık, havludan yapılmış giyecek. Kuzey Afrika'da Berberilerin giydikleri başlıklı, geniş, kısa kollu bir üstlük.

ARIKDERE

Gaziantep kenti, Karkamış ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ÇIKMA

Çıkmak işi. Hamamdan çıkarken kullanılan havlu ve kurulanma takımı, çıkacak. Çıkmış. Desteklemek amacıyla verilen para. Bir yazı sayfasının kenarına metinle ilgili olarak yazılan ek, çıkıntı, derkenar. Eski, kullanılmış. Bir yapının üst katlarından dışarıya doğru uzanmış bölüm, balkon.

MAHRAMA

Bazı bölgelerde kadınların sokağa çıkarken manto üstüne örtündükleri işlemeli geniş örtü, makrama.

IŞIKKESEN

Karanlık odalara girip çıkarken bu yerlere ışık sızmasını önleyen düzen.