KA ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ka" olan, toplam 6883 adet kelime bulunmaktadır. ka ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ka ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ka olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KARAMSARLAŞTIRMAK, KARİKATÜRLEŞTİRME, KABUKSUZLAŞTIRICI, KAFADANBACAKLILAR, KAĞITBALIĞIGİLLER, KAHRAMANLAŞTIRMAK, KALABALIKLAŞTIRMA, KALKERLİSÜNGERLER, KAMULAŞTIRABİLMEK, KAPRİPOKSVİRÜSLER, KARACAÖRENYAYLASI, KARAMIKKARACAÖREN, KARARLAŞTIRABİLME, KARBOKSİPENİSİLİN, KARINCAKUŞUGİLLER, KARMAŞIKLAŞTIRMAK, KARŞILAŞTIRABİLME

16 harfli kelimeler

KANGRENLEŞTİRMEK, KANUNLAŞTIRILMAK, KAPİTALİSTLEŞMEK, KARABUĞDAYGİLLER, KARAMSARLAŞTIRMA, KARARLAŞTIRILMAK, KARŞILAŞTIRILMAK, KAPTANPAŞAKUZUSU, KADIOĞLUÇİFTLİĞİ, KAHRAMANLAŞTIRMA, KALKINDIRABİLMEK, KAMULAŞTIRABİLME, KAMUSALLAŞTIRMAK, KAPİTULASİYONLAR, KARACADAĞDEMİRCİ, KARAGÖZGÖLLÜALAN, KARAHİSARTATLISI, KARAYAĞCIHACILAR, KARBOKSİPEPTİDAZ, KARBONATLAŞTIRMA, KARMAŞIKLAŞTIRMA, KARPOSPORANGİYUM, KARŞITGÖRÜŞLÜLÜK, KAYABALIĞIGİLLER, KAYALAKSOLAKLISI, KAYALARMEMDUHİYE, KAYDETTİREBİLMEK, KAYNAŞTIRABİLMEK

15 harfli kelimeler

KABİLİYETSİZLİK, KADEMELENDİRMEK, KADİFELEŞTİRMEK, KALABALIKLAŞMAK, KAMBURLAŞTIRMAK, KAMULAŞTIRILMAK, KANGRENLEŞTİRME, KANUNLAŞTIRILMA, KAPİTALİSTLEŞME, KARABATAKGİLLER, KARABİBERGİLLER, KARARLAŞTIRILMA, KARATAVUKGİLLER, KARINCAİNCİTMEZ, KARMANYOLACILIK, KARŞILAŞTIRILMA, KARŞILAŞTIRMACI, KARŞILAŞTIRMALI, KARTPOSTALCILIK, KAYINBİRADERLİK, KABULLENEBİLMEK, KABULLENİVERMEK, KAFACAKAPLANCIK, KAHRAMANMARAŞLI, KAHVERENGİLEŞME, KALDIRILIVERMEK, KALINLAŞTIRTMAK, KALKANBÖCEKLERİ, KALKINDIRABİLME, KAMUSALLAŞTIRMA, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

KABADAYILANMAK, KADİFELEŞTİRME, KADİRBİLMEZLİK, KALINLAŞTIRMAK, KALIPLAŞMIŞLIK, KAPASİTESİZLİK, KAPİTALİZASYON, KARABORSACILIK, KARAKTEROLOJİK, KARİKATÜRCÜLÜK, KARŞILAŞTIRMAK, KAVRAYIŞSIZLIK, KAYINVALİDELİK, KARBONMONOKSİT, KABADAYILAŞMAK, KABALDIZDİKENİ, KABİLİYETLİLİK, KABULLENDİRMEK, KABULLENEBİLME, KABULLENİVERME, KABULLENMİŞLİK, KACARSALLICASI, KADASTROLANMAK, KADEMELENDİRME, KADINLAŞTIRMAK, KADROLANDIRMAK, KADROLAŞTIRMAK, KAHRAMANCASINA, KAHRAMANLAŞMAK, KAHVEHANECİLİK, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

KABADAYILANMA, KABADAYILAŞMA, KABAHATSİZLİK, KABALAŞTIRMAK, KAÇINILMAZLIK, KADINSILAŞMAK, KADİRBİLİRLİK, KADİRŞİNASLIK, KAHRAMANMARAŞ, KAHVERENGİMSİ, KALDIRIMCILIK, KALINLAŞTIRMA, KAMULAŞTIRMAK, KAMYONETÇİLİK, KANGRENLEŞMEK, KANGURUGİLLER, KANUNLAŞTIRMA, KAPLUMBAĞALAR, KARAKTERİSTİK, KARAMSARLAŞMA, KARARLAŞTIRMA, KARBONDİOKSİT, KARIŞTIRILMAK, KARMAŞIKLAŞMA, KARŞILAŞTIRMA, KATILAŞTIRMAK, KAYINPEDERLİK, KALECİKKARASI, KABALAKLANMAK, KABALAKLAŞMAK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

KABAHATLİLİK, KABALAŞTIRMA, KABİLİYETSİZ, KADASTROLAMA, KADAYIFÇILIK, KADEMELENMEK, KADINSILAŞMA, KADİFELEŞMEK, KAFATASÇILIK, KAFİYESİZLİK, KAKTÜSGİLLER, KALAFATÇILAR, KALAFATÇILIK, KALAFATLAMAK, KALAFATLANMA, KALBURABASTI, KALBURLANMAK, KALBURLATMAK, KALİFORNİYUM, KALİTESİZLİK, KALKERLEŞMEK, KALKINDIRMAK, KAMBİYOCULUK, KAMBURLAŞMAK, KAMULAŞTIRMA, KAMUSALLAŞMA, KANAATSİZLİK, KANALİZASYON, KANDİLLEŞMEK, KANGALLANMAK, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

KABADAYILIK, KABAKGİLLER, KABAKLAŞMAK, KABARECİLİK, KABİLİYETLİ, KABLELMİLAT, KABUKLANMAK, KABUKLAŞMAK, KABULLENMEK, KABZIMALLIK, KAÇINGANLIK, KADEHDAŞLIK, KADEMELEMEK, KADEMELENME, KADEMSİZLİK, KADERSİZLİK, KADINGÖBEĞİ, KADINLAŞMAK, KADİFELEŞME, KADİRBİLMEZ, KADROLAŞMAK, KADROSUZLUK, KAHIRLANMAK, KAHPELENMEK, KAHPELEŞMEK, KAHRAMANLIK, KAHREYLEMEK, KAHVALTILIK, KAHVEHANECİ, KAİDESİZLİK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

KABADAYICA, KABAHATSİZ, KABALLAMAK, KABARCIKLI, KABARIKLIK, KABATASLAK, KABLOCULUK, KABUKLULAR, KAÇINILMAZ, KAÇIRILMAK, KADERCİLİK, KADINSILIK, KADİRBİLİR, KADİRŞİNAS, KADMİYUMLU, KADROCULUK, KAFADAŞLIK, KAFESÇİLİK, KAFESLEMEK, KAFEŞANTAN, KAHRAMANCA, KAHVALTICI, KAHVERENGİ, KAKAVANLIK, KAKMACILIK, KALAYCILIK, KALAYLAMAK, KALBİSELİM, KALBURÜSTÜ, KALDIRIMCI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KABABURUN, KABAHATLİ, KABAKLAMA, KABAKULAK, KABALAŞMA, KABALLAMA, KABARTICI, KABARTILI, KABARTMAK, KABİLİYET, KABRİSTAN, KAÇAMAKLI, KAÇIRILMA, KAÇIRTMAK, KAÇIŞILMA, KAÇMAKLIK, KADAYIFÇI, KADEMESİZ, KADEMHANE, KADINBUDU, KADINHANI, KADINIMSI, KADINNİNE, KADIŞEHRİ, KADİFELİK, KADİRİLİK, KAFALILIK, KAFATASÇI, KAFESLEME, KAFETERYA, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KABADAYI, KABAKLIK, KABALACI, KABALİST, KABARALI, KABARCIK, KABARECİ, KABARMAK, KABARTMA, KABIZLIK, KABLOSUZ, KABUKSUZ, KABZIMAL, KAÇAKLIK, KAÇIKLIK, KAÇILMAK, KAÇIMSAR, KAÇINGAN, KAÇINMAK, KAÇIRMAK, KAÇIRTMA, KAÇIŞMAK, KADASTRO, KADEHÇİK, KADEHDAŞ, KADEMELİ, KADEMSİZ, KADERİYE, KADERSİZ, KADINANA, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KABADÜZ, KABAHAT, KABAKÇI, KABALAK, KABALIK, KABARIK, KABARIŞ, KABARMA, KABARTI, KABAŞİŞ, KABATAŞ, KABLOCU, KABLOLU, KABOTAJ, KABUKLU, KABUKSU, KABURGA, KAÇAKÇI, KAÇAMAK, KAÇIKÇA, KAÇILMA, KAÇINCI, KAÇINIK, KAÇINMA, KAÇINTI, KAÇIRIŞ, KAÇIRMA, KAÇIŞMA, KADAVRA, KADAYIF, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KABACA, KABALA, KABANA, KABARA, KABARE, KABİLE, KABİNE, KAÇGÖÇ, KAÇKIN, KAÇLIK, KAÇMAK, KADEME, KADİFE, KADİRİ, KADRAN, KADRAT, KADRİL, KAFACA, KAFALI, KAFEİN, KAFİLE, KAFİYE, KAFTAN, KAĞŞAK, KAHHAR, KAKIMA, KAKINÇ, KAKLIK, KAKMAK, KAKNEM, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KABAK, KABAN, KABIZ, KABİL, KABİN, KABİR, KABLO, KABUK, KABUL, KABZA, KAÇAK, KAÇAR, KAÇIK, KAÇIŞ, KAÇLI, KAÇMA, KAÇTA, KADAR, KADEH, KADEM, KADER, KADIN, KADİM, KADİR, KADİT, KADRO, KADÜK, KAFES, KAĞAN, KAĞNI, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KABA, KAÇA, KAÇI, KADI, KAFA, KAFE, KAİL, KAİM, KAKA, KALA, KALE, KALP, KAMA, KAME, KAMP, KAMU, KANA, KANI, KANO, KANT, KAOS, KAPI, KARA, KARE, KARI, KARO, KARS, KART, KASA, KASK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KAÇ, KAK, KAL, KAM, KAN, KAP, KAR, KAS, KAT, KAV, KAY, KAZ, KAA, KAB, KAC, KAD, KAF, KAĞ, KAH, KAŞ

2 harfli kelimeler

KA

Bazı kelimelerin anlamları

KA

Küçültme ilgeci, +cak, +cek : Yavruka geliyor. Bir çeşit saç ekmeği, böreği. Kız anlamında ünlem. Kalkmak. Kâhya - idris kalerindi. Asit iyonlaşma sabitesi.

KAMULAŞTIRABİLMEK

Kamulaştırma imkânı olmak, devletleştirebilmek.

KARBOKSİPENİSİLİN

Benzilpenisilinin yan zincirinin alfa-karbonu üzerine amino grubu getirilmesi sonucu oluşan penisilin türevi ilaç.

KARACAÖRENYAYLASI

Eskişehir kenti, Kaymaz nahiyesine bağlı bir bölge.

KAFADANBACAKLILAR

Baş bölgesinde sert bir gagası ve bunun çevresine sıralanmış çekmenli ayakları bulunan yumuşakçalar sınıfı.

KAHRAMANLAŞTIRMAK

Kahramanlaşma işini yaptırmak.

KAPRİPOKSVİRÜSLER

Keçipoksvirüsler.

KALABALIKLAŞTIRMA

Kalabalıklaştırmak işi.

KARARLAŞTIRABİLME

Kararlaştırabilmek işi.

KARAMIKKARACAÖREN

Afyon ili, Çay ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KALKERLİSÜNGERLER

(Calcarea),iyi bilinir.

KAĞITBALIĞIGİLLER

(Trachypterida), kayış balığı (Regalecus glesne) iyi bilinirler.

KARINCAKUŞUGİLLER

(Formicariidae ) Omurgalı hayvanlardan kuşlar (Aves) sınıfının ötücü-kuşlar (Passeriformes) takımının bağırganlar (Clamatores) üst-familyasına giren bir familyası. Gagaları kısa ve yuvarlaktır. Tüyleri yün gibidir. İyi uçamazlar. Güney Amerikanın kuzey ormanlarında yaşarlar Ateşgöz (Pyriglena leucoptera) türü iyi bilinir.

KARİKATÜRLEŞTİRME

Karikatürleştirmek işi.

KARAMSARLAŞTIRMAK

Kötümserleştirmek.

KABUKSUZLAŞTIRICI

Kabuksuzlaştırma ve parlaklaştırma işlemlerinde kullanılan asitli bileşik.

  -   -   -  

Anlamında KA bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KA geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZLAŞMAK

Ağaç gibi maddeler suda uzun süre kalarak kararmak. Güneşte uzun süre kalarak kararmak, matlaşmak, sertleşmek.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABUS

Somurtkan (kimse). Çatık, asık (yüz). Garip, acayip.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük