Sonu K ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 6 harfli toplam 5009 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

PÖĞREK

Düdük. Ağaç ya da topraktan yapılmış su borusu, künk. Yeraltında kapalı suyolu, künk.

BADRUK

Kaçak, firari.

CANCUK

Aceleci. Çeşme veya kuyu yanlarındaki kepçe şeklinde ağaç maşrapa, maşrapa. Cancağız.

KAYSAK

Yara, çıban kabuğu. Sıvıların üzerinde havanın etkisiyle kalınlaşmış tabaka, bar, kaymak. Göl ve su birikintilerinin üzerindeki ince buz tabakası. Yağmurdan sonra kuruyan toprağın üzerinde oluşan sert kabuk. Hamurun üstündeki kabuk. Yosun. Çıban, yara kabuğu.

TABLAK

Tembel.

GIYGIK

Kazların çıkardığı sesi anlatır.

KAMBIK

Yonga, iri talaş, ağaç kabuğu, ağaç kırıntısı.

LOLLİK

Domates.

BIZMAK

Oyun bozanlık etmek, mızımak, caymak, caydırmak.

GÜDMEK

Arkasını bırakmamak, kollamak. Hayvan otlatmak.

PUYDAK

Yaya.

DİKMEK

Bir cismi dik olarak durdurmak. Top vb.ni oyun alanında belirli bir yere koymak. Beklemek için birini bir şeyin başına getirmek. Bardak, kadeh, testi vb. kapların içindekini bir çırpıda, bir solukta içmek. Top, taş vb.ni dikine havaya atmak. Yapı kurmak, inşa etmek. Yetiştirmek için bir bitkiyi toprağa yerleştirmek. Biçilmiş veya yırtılmış kumaş, deri, yara vb.ni iğneye geçirilmiş iplikle tutturmak.

KAPLUK

Kap konulan yer, raf.

SALLAK

1.Kasap çırağı. 2.kasapların hayvanlarını kesen adam. Çelimsiz. Bozuk, çürük.

BARDAK

Su vb. şeyleri içmek için kullanılan, genellikle camdan yapılmış olan kap. Boduç, çamçak. Toprak testi. Bu kabın alacağı miktarda olan.

YANCUK

Zırh. Atın uyluğu geniş olanı. Kese, çanta, cüzdan.

GİLDİK

Deve, keçi, koyun ve benzerleri Hayvanların pisliği. Bilye.

EMETİK

Kusmaya neden olan madde.

BULDUK

Piç, bulunan çocuk. Kadının ilk kocasından olan ve ikinci kocasının yanına götürdüğü çocuk. Kimsesiz çocuk, kedi, köpek yavrusu. Çömlek. Bilecik kenti, Pazaryeri ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Çankırı ili, Şabanözü belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Karabük şehri, Eskipazar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kocaeli kenti, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi. Konya ilinde, Yeniceoba nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Şanlıurfa kenti, Yardımcı bucağına bağlı bir yer.

SOKMAK

İçine ya da arasına girmesini sağlamak. Bıçak, çakı, iğne vb. batırmak, saplamak. Belli etmeden kötü bir malı vermek. Yasak bir malı gizlice getirmek veya götürmek. Konuşma sırasında bir sözü, soruyu veya düşünceyi söyleyivermek. Böcek, zehirli hayvan iğnesini batırmak veya ısırmak, zehirlemek. Bir yere girmesini sağlamak, içeri almak. Dokunaklı, kırıcı veya acı söz söylemek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük