Sonu K ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 6 harfli toplam 5009 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

ÇEPLAK

Çıplak.

DOZDİK

Topaç.

NARLIK

Adana kenti, Ceyhan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Artvin kenti, Yusufeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Çorum şehri, merkez ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Giresun şehrinde, Piraziz ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KOKLAK

Kuluçka olmuş tavuk.

OBURUK

Köşe, dönemeç.

HAYMAK

Bunamak. Şaşa kalmak.

BATRAK

İkincil ağızlı hayvanlardan, kordalılar (Chordata) alt filumunun, kafatassızlar (Acrania) dalından, 6 cm kadar uzunlukta, saydam, sırt ve anüs yüzgeçleri bulunan, Avrupa denizlerinde yaşayan bir tür. Amfiyoksüs. (karşılık: amfiyoksüs, Amphioxus lanceolatum), İkincil ağızlı hayvanlardan kordalılar (Chordata) alt-filumunun kafatassızlar (Acrania) dalından bir tür. Uzunluğu 6 cm. Saydamdır. Sırt ve anüs yüzgeçleri vardır. Avrupa denizlerinde yaşar.

KÜPLÜK

Sakarya şehrinde, Ortaköy bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

ALACİK

Çok renkli, karışık renkli.

KOCMAK

Kucaklamak, kucaklaşmak, sarılmak.

KEMLİK

Kötülük.

ZORLUK

Sıkıntı veya güçlükle yapılma durumu, zor olma, güçlük, zahmet.

SELPÜK

Gevşek. Kendine sahip olamayan, iradesiz.

MATLIK

Mat olma durumu.

MESLEK

Belli bir eğitim ile kazanılan sistemli bilgi ve becerilere dayalı, insanlara yararlı mal üretmek, hizmet vermek ve karşılığında para kazanmak için yapılan, kuralları belirlenmiş iş. Dizge. Uğraş. Öğreti. Çığır, okul, ekol.

KÖRŞEK

Deve yavrusu.

KÖFNEK

Yumuşak, dayanıksız, kil gibi çabuk ufalanan taş, kireçtaşı. Çürük, içi boşalmış, yıkılacak durumda olan : Bu duvar köfnek. Çürük (bitki ve meyve için).

HAVENK

Üzerinde lamba ya da mum yakılan tavana asılı demir. (Tavşanlı Kütahya).

SÖVMEK

Onur kırıcı, çoğu basmakalıp kaba sözler söylemek, küfretmek.

BÖCCÜK

Böcek, akrep, çıyan, örümcek v.s.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük