Sonu K ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 5 harfli toplam 2917 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BADAK

Kısa boylu, ufak yapılı, cüce, bodur, tıknaz. Paytak yürüyen, bacakları çarpık olan: Badağın biri hendeği atlayamadı. Tek husyeli hayvan, iyi burulmamış, dişisine yanaşamayan hayvan. Husye, erkeklik bezi. Orta büyüklükte manda yavrusu, yeni doğmuş manda yavrusu. Fıtık. Dermansız, takatsız, çevik olmayan. Duygusuz, vurdumduymaz. İki çocuk kardeşlik olmak için serçe parmaklarıyla tutuşma. Bir şeyi uzatmak için yapılan ek, ilâve. Yeni kurutulan üzüm arasında kalan yaş taneler. Bardak. Merdiven, merdiven basamağı. Akran, eş, denk. Çelme, güreşte bacak atma. Toprak testi, küçük testi. İyi enenmemiş, erkeklik bezi tek olan hayvan. Erkeklik bezi. Kısa boylu. Niğde ilinde, Kemerhisar bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

FÖSÜK

Dişsiz ya da dişsiz gibi konuşan.

BODAK

Orta büyüklükte manda yavrusu, yeni doğmuş manda yavrusu. Boğa. Dişi arı. Ayı yavrusu. Küçük balık ağı.

GABIK

Kabuk. Elverişsiz yer. Evlenmemiş kız.

SÜLAK

Ağız yangısı.

GOBUK

Kabuk. Kısa (boy için).

YAMIK

Eğik, bükük, çarpık. Ayağı bir yana eğik, çarpık (insan için). Basık. Antep çıbanı, genel olarak çıban izi. Eğri, çarpık. Yamuk.

EĞRİK

Bükülmüş, ip haline getirilmiş pamuk ya da yün. Hayvanların yazın öğle sıcağında toplanıp dinlendikleri yer.

YAPUK

Eyerde üzerine oturulacak, beşikte içie yatılacak yer. Çukal, belleme. Baş örtüsü.

LAYIK

Nitelikleri, özü, hareketleri, davranışlarıyla bir şeyi elde etmeye hak kazanmış olan. Bir kimseye uygun olan, yaraşan.

SUDUK

Salya.

SOYAK

İz sürmede, avda hayvanın aldığı koku. İz. Şahine benzer bir çeşit yırtıcı kuş. 1.Soy. 2.İyi cins. Çobanla birlikte sürü gütme. Benzeyiş. Kılık, biçim. Sersem. Eğimli. Soy, cins: Senin şayağın bozuk. Ata, aile büyüğü. Soyu temiz, soylu.

SIDAK

1.Yumuşayarak bozulmuş ipek kozası 2.Yumuşak, çok ergin. Yerli yersiz ağlayan, sulu gözlü.

PÖREK

Ağaç ya da topraktan yapılmış su borusu, künk. Pınar, kaynak.

ÖRDEK

Perde ayaklılardan, evcil ve yabani türleri bulunan su kuşu, badi, badik (Anas). Hile ile para sızdırılacak kimse, enayi. Yataktan kalkamayacak durumdaki erkek hastaların içine idrarlarını yaptıkları kap, lazımlık, oturak. Otobüs ve minibüs sürücülerinin yollardan aldıkları biletsiz yolcular için kullandıkları bir söz.

ELDEK

İhtiyat, tedbir. Bulgur taşının üzerindeki elle tutulan kısım. Aletsiz kalma: Kirmenimi kırıp, beni eldek koydular. Ele geçirilmesi kolay (kadın).

KIBIK

Bir bölgeye özgü hastalık : Halep çıbanı Urfa'nın kıbığıdır.

SATUK

Karabük ilinde, Yenice ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HİDİK

Kara batmamak için ayağa giyilen, altı şerit şeklinde kesilmiş gönlerle kaplı, yuvarlak bir çeşit kar ayakkabısı.

TILUK

Uçucu av hayvanlarını avlamaya yarayan bir çeşit araç.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük