Sonu K ile biten 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 5 harfli toplam 2917 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

BEBEK

Meme ya da kucak çocuğu. Sevgi bildiren bir seslenme sözü. Göz bebeği. Plastik, tahta, bez vb.nden yapılmış olan insan biçiminde oyuncak.

AÇÇİK

Biraz, azıcık, pekaz.

KİŞİK

Yardım. Nöbet, sıra : Kurbağa köyü halkı kişikle hayvanlarını otlatıyorlar. Satranç oyunu.

NUTUK

Söz, konuşma. Söylev.

TEŞİK

Yün eğirmeye yarayan tahta araç, iğ. Sin, gömüt. Yün eğirmekte kullanılan bir çeşit araç. Delik: Bu çuvalın teşiği var.

ÜLLÜK

Beşikteki çocukların altına konan ince kum. Başparmakla, yanındaki parmağın arasındaki açıklık. İbrik, testi gibi şeylerin emziği. Huni. (Malatya).

TIĞIK

Tıkık, tıkılmış, çökük.

HEŞEK

Bez dokurken dokuma arasına geçirilen iki kat bükülmüş kalın iplik. Hayvan sürüsü.

ANTİK

İlk Çağdaki uygarlıklarla, özellikle eski Yunan ve Roma uygarlıkları ile ilgili olan, antika.

OKLUK

İçine ok konulan ve sırtta taşınan meşinden yapılmış ok kılıfı, sadak. Ok yapılmaya uygun.

CEREK

Boyunduruğu dövene bağlayan, uzunluğu hayvanların boynuna göre değişen bir ağaç. İnce uzun, yuvarlak sırık, dilme. Çatılarda kullanılan ağaç. Taze çam fidanı. Ağaçlar dizilip üzerine toprak doldurularak yapılan döşeme: Bizim cerek çöktü, tazelenecek. Baş parmakla işaret parmak arasındaki uzunluk. Eşini kaybetmiş kekliğin feryadı. Kaburga kemiği: Damda geçi yayılır - cerekleri sayılır - Dama çıkma Fadimem - Seni gören bayılır. Bostan ve tarlalara yapılan basit kulübe, gölgelik. Kesilmiş, budanmış ince ağaç, sırık. Çatıların kapatılmasında kullanılan ince, uzun sırık. Üzerine çarşaf, havlu ve benzerleri eşya atılan ağaç. Evin tavanına atılan ince uzun ağaç, kiriş (Kaman). Halk dilinde Tuzlanmış pastırmalık etlerin yıkama işleminden sonra kurutulması amacıyla asıldıkları ahşap veya madeni askı. Mutfak ve odaların yüksekçe bir kesimine üzerine eşya asmak için çakılan bilek kalınlığında uzun bir çıta. (Salman Akkuş Ordu).

DÜŞAK

Hayvanların ayak bağı, köstek.

KEVUK

Mısır koçanının taneleri ayıklandıktan sonra kalan kısmı.

ÖSRÜK

Sarhoş. Öfkeli, kızgın.

YURAK

Ayakkabı yaması.

HEVIK

Az.

PAÇIK

Ebegümeci.

LİRİK

Coşkun, ilhamla dolu. Eski Yunan edebiyatında lir eşliğinde söylenen (şiir). Çok etkili, coşkun, genellikle kişisel duyguları dile getiren edebiyat.

TASIK

Küçük çömlek.

ŞAŞIK

Aptal, sersem.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük