Sonu K ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 4 harfli toplam 460 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

EREK

Gerçekleştirmek için tasarlanan ve erişmek istenilen şey, amaç, gaye, maksat, hedef.

ÖRÜK

Örülmüş olan yer. Saç örgüsü.

HUNK

Günlük ağacı.

ÖFEK

Davarın kışın barındığı yurtlaktan daha küçük yer.

SANK

Gaflet.

TIRK

Peşin.

FARK

Bir kimse veya nesnenin bir başkasıyla karıştırılmamasını sağlayan ayrılık, benzer şeyleri birbirinden ayıran özellik, başkalık, ayrım, nüans. Çıkarma işleminin sonucu. Ayrım.

ÖYÜK

Toprak tepe, höyük.

UCAK

Çökmüş, çökmek üzere olan ev, doğal nedenlerle kaymak üzere olan toprak.

ETEK

Bedenin belden aşağısına giyilen, değişik biçimlerde, genellikle kadın giysisi, eteklik. Yağmur sularının, çatının bazı yerlerinden içeri sızmasını önlemek için yapılmış olan saç örtü. Dağ, tepe, yığın vb. yamaçlı şeylerin alt bölümü. Giysinin alt kenarı. Çadır, kanepe örtüsü gibi kumaştan olan şeylerin yere sarkan bölümü. Giysinin belden aşağıda kalan bölümü. Edep yeri.

ABAK

Çocuk oyunlarında sayı, kama, gol. Yok, bitti anlamına: Şeker abak, kestane vereyim. Bembeyaz. Aydın şehrinde, Karpuzlu ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

EKEK

Ekelim anlamında. İki çene kemiğinin birleştiği yer. Ekin ekme aygıtı.

SÜRK

İsilik. Kaşıntılı deri hastalığı. Kızarıp, kabararak beliren kaşıntılı bir çeşit deri hastalığı. Antakya yöresine özgü bir ürün olup çökelek elde edildikten sonra içine kırmızı pul biber, taze kekik, yenibahar, çakşır otu, toz karabiber ve dövülmüş Hindistan cevizi katılarak elde edilen, özel lezzetli bir süt ürünü.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

APIK

Taşak yumurtaları karnının içinde bulunan veya yaradılışta taşak yumurtaları olmıyan hayvan. Ahmak, budala, sersem, aptal. Tembel. Sakallı adam.

OFAK

Küçük. Ufak.

UCİK

Köşe, kenar.

GREK

Eski Yunan, Helen.

ETİK

Töre bilimi. Ahlaki, ahlakla ilgili. Etik bilimi. Çeşitli meslek kolları arasında tarafların uyması veya kaçınması gereken davranışlar bütünü.

JACK

Bir elektrik kablosunun ucunu oluşturan ve dişi fişe sokulan bacak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük