Sonu K ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "k" olan 3 harfli toplam 118 adet kelime bulundu. Sonu k harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında k harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KAK

Elma, armut vb. meyvelerin kurutulmuşu. Zayıf ve kuru (kimse).

OAK

Ortalama alyuvar kalınlığı.

AKK

Hak.

PÜK

Yelle savrularak yağan kar, tipi. İçi kof, çürük. Yemeğin üzerine çıkan köpük.

DÜK

Avrupa ülkelerinde prensten sonra gelen en yüksek soyluluk unvanı.

ENK

Parmağın ek yeri, eklem. Çene kemiklerinin birleştiği yer.

LÜK

Boyacılıkta kullanılan Hint zamkı.

ŞİK

Us.

ANK

Ördekten daha iri, kiremit renkli bir çeşit kuş, angıt. Kavun, karpuz ve benzerleri nin çiçekten sonraki olgunlaşmamış hali.

YOK

Bulunmayan, mevcut olmayan (nesne, kimse vb.), var karşıtı. Birbirine karşıt iki cümleden, ikincisinin başına getirilen bir söz. Yasak. Olmayan, bulunmayan şey. Birinin söylediği sözlerden genel olarak kuşkulanıldığında veya sözler hafifsendiğinde kullanılan bir söz. Savunulan bir düşünceyi doğrulayan sözün başına getirilir. "Hayır" anlamında kullanılan bir söz.

EVK

Yanlış.

FİK

Yabani mercimek. Hayvan yemi. Yaban böğrülcesi, ak burçak.

GÖK

İçinde gök cisimlerinin hareket ettiği sonsuz boşluk, uzay, sema, asuman, feza. Olgunlaşmamış. Yeryüzü üzerine mavi bir kubbe gibi kapanan boşluk, gök kubbe, sema. Bu renkte olan. Gökyüzünün, denizin rengi, mavi veya yeşile çalan mavi.

KIK

Eski. Kırk.

TÖK

Aşığın tümsek yanı. Geri, arka. Hindi. 1.Hatır gönül dinlemeden konuşan, tok sözlü, kaba kişi. 2.Ters, saygısız (kimse). Ters, kırıcı konuşan. Alevi. Aşığın şişkin düz tarafı. Aşık kemiğinin tümsek tarafı.

ZUK

Kuşun, kursağmda biriktirerek yavrusuna verdiği yem. Rakı. Kuşun yavrularına verdiği yem.

ŞIK

Güzel, zarif, modaya uygun. Güzel, modaya uygun giyinmiş olan. Yerinde, uygun. Seçenek. Şeyh (Kuşu). Türk gölge oyunu tipi. Ortaoyununda buna zampara denir. Zampara da denir Karagöz ve Orta oyunu tipi.

ZEK

Tarlada ekin, fide, fidanlar arasında yetişen zararlı ot. Nemli.

ILK

Soy sop.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük