K ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 9 harfli toplam 2676 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KANGULDAK

Büyük çan. Hayvanların boyunlarına takılan küçük çan, çıngırak.

KILIÇDERE

Çorum şehri, İskilip ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KARADABAN

Hayvanların ayak altlarında nalsızlıktan olan bir çeşit yara. Tek tırnaklı hayvanların tırnak arasında ve ağızlarında çıkan bulaşıcı çıban.

KARTİLAGO

Kıkırdak.

KOCAKONAK

Balıkesir ili, Sındırgı ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Bursa şehri, Tahtaköprü nahiyesine bağlı bir bölge.

KARADÜĞÜL

Halk dilinde Bradzo hastalığı.

KAPIARASI

Topkapı sarayında, tutuklanan devlet büyüklerinin kapatılması için ayrılan Ortakapının iki yanındaki odalardan biri.

KUNNUYUCU

Karnında yavrusu olan at, eşek ve benzerleri hayvan.

KOPEPODİT

Kopepodların genç formları. Kopepodların genç (invazif) formları.

KÖSEHASAN

Erzurum ili, Göksu nahiyesine bağlı bir bölge.

KURALLICA

Kurallı bir biçimde.

KARAKURUM

Kalabalık, sık.

KANAYAKLI

Çaresiz, zavallı. Yoksul. Kadın. Kadın, kız, eksiketek. Kaz, ördek. Kadın, kız.

KALİTESİZ

Niteliksiz.

KANITSAMA

Kanıtsamak işi.

KUÇULAMAK

Köpekleri çağırmak; yergi sözü olarak arkadaşlarını çağırmak.

KARAARDIÇ

Güney Avrupa'da yetişen bir tür ardıç (Juniperus sabina).

KABRİSTAN

Mezarlık.

KILKUYRUK

Ördekgillerden, uzunluğu 55-65 santimetre, kuyruğu sivri, tüyleri ak yeşil karışık, gagası, ayakları mavi bir kuş türü (Anas acuta).. Boz renkte, kuyruğu uzun ilkbaharda görülen bir çeşit yaban ördeği. Çulluk. Tohumluk olarak kullanılmaya elverişli olmayan buğday. Zayıf, güçsüz. Korkak. Düzenci, yalancı. Kuşlar (Aves) sınıfının, kazlar (Anseriformes) takımın, ördekgiller (Anatidae) familyasından, 55-65 cm kadar uzunlukta, tüyleri siyah, beyaz, yeşil karışık, gagası ve ayakları mavi, Türkiye'de kış aylarında görülen, Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Asya'da tundra ve bataklıklarda yaşayan, kış aylarında ve göç zamanı deniz kenarları ve göllerde de görülen bir kuş türü. (Anas acuta) Kazsılar (Anseriformes) takımının ördekgiller (Anatidae) familyasından bir kuş türü. Uzunluğu 55-65 cm. Kuyruğu sivridir. Tüyleri ak, yeşil, kara karışıktır. Gagası ve ayakları mavidir. Kuzey Amerika, Kuzey Avrupa ve Asyada yaşar. Bağırtlak kuşu, süğlün, suna.

KARAHALLI

Uşak iline bağlı ilçelerden biri.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük