K ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 5 harfli toplam 2313 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KUNÇI

Kendirin sapları. Küçük ve ince değnek.

KOŞAL

"Koş ve al" anlamında kullanılan bir isim".

KUMUL

Çöllerde veya deniz kıyılarında rüzgârların yığdığı kum tepesi, eksibe.

KALEY

İşçi, hizmetçi.

KIYME

Kıyma.

KEPEN

Ense. Bilecik ilinde, Söğüt ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KAKUK

Bazı yemeklere ve pirzola üzerine konulan bir ot, kekik.

KAFES

Hayvanlar için aralıklı tel, metal veya ağaç çubuklardan yapılmış taşınabilir bölme. Çapraz çubuklarla ve aralıklı olarak yapılmış, pencerelere takılan siper. Şimşirlik. Vahşi hayvanlar için demir çubuklarla yapılmış taşınabilir bölme. Hapishane. Cami, tekke vb. yerlerde kadınlara ayrılan yer. Ahşap yapıların direk ve çatmalardan oluşan kaplama tahtaları dışında kalan iskeleti.

KALMİ

Domates.

KAMER

Ay.

KONŞU

Komşu.

KUMPE

İki saç arasında ya da külde pişirilen mayasız ekmek.

KIRKA

Yakacak, çerçöp. Bir tarafı enli, diğer tarafı sivri kazma. Kırkar. Afyon şehri, Sincanlı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Eskişehir ilinde, Kırka bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi. Uşak kenti, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KOPAY

İri kulaklı bir çeşit av köpeği.

KAŞGA

Beyaz tüylü, kıllı.

KISAĞ

Davarlarda omuz başı ile sağrı arası, bel kısmı.

KEŞÜR

Havuç.

KEMER

Bele dolayarak toka ile tutturulan, kumaş, deri veya metalden yapılmış olan bel bağı. İki sütun veya ayağı birbirine üstten yarım çember, basık eğri, yonca yaprağı vb. biçimlerde bağlayan ve üzerine gelen duvar ağırlıklarını, iki yanındaki ayaklara bindiren tonoz bağlantı. Tümsekli. Özellikle yolculukta kullanılan, üzerinde altın, para yerleştirmeye yarar gözleri olan meşin kuşak. Emniyet kemeri. Antalya iline bağlı ilçelerden biri. Burdur iline bağlı ilçelerden biri. Kemiklerden oluşmuş tümsekli tavan. Katmanlı kayaçlarda bir kıvrımın kabarık tepe yeri, tekne karşıtı. Etek, pantolon vb. giysilerin bele gelen bölümü.

KİMÜS

Yemeklerin mide öz suyuyla karıştıktan sonra aldığı durum.

KÖNEK

Gömlek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük