K ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 5 harfli toplam 2313 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÜSÜM

Kuşku, işkil.

KAPAÇ

Telleri kapaması ve eserlerin ek ayar gerekmeksizin yüksek akort sistemlerinde çalınabilmesi amacıyla gitarın sapına takılan genellikle metalden halka. Bir sıvı ya da gazın akışını denetleyen kapakçık.

KALIN

Cisimlerde uzunluk ve genişlik dışında üçüncü boyutu çok olan (cisim), ince karşıtı. Yoğun, akıcılığı az olan. Gelin olacak kıza erkek tarafından verilen para veya armağan, ağırlık. Enli ve gür (kaş). Pes (ses). Mayalı hamurun parçalara ayrılıp tandırda pişirilmesiyle elde edilen ekmek türü. Etli, dolgun.

KUDAY

Tanrı.

KASMA

Kasmak işi.

KEVER

Topraktan yapılan tahıl ambarı. Topraktan yapılan arı kovanı. Tarladaki taş yığını. Soğanın yeşil yapraklarına benzer, etle birlikte yenilen bir çeşit ot.

KÜCÜK

Şubat ayı. Astar olarak kullanılan kırmızı boya, sülüğen.

KUPLE

Bir şarkıyı meydana getiren ve bir nakaratla sona eren bölümlerden her biri.

KÖTEY

Büyük sopa, çubuk.

KRAMP

Kasınç.

KAYIH

Çorba tası.

KIRZA

Büyümemiş ağaç. Palamut, meşe odunu.

KARŞU

Mukabil, karşılık olarak. Muhalif, ters iş.

KÖTEV

Hayvanların karınlarının altında olan şiş, bir çeşit çıban.

KEKİK

Ballıbabagillerden, karşılıklı küçük yapraklı, beyaz, pembe, kırmızı başak durumunda çiçekleri olan ve çiçeği baharat gibi kullanılan, odunsu saplı, kokulu bir bitki (Thymus vulgaris).

KUTSİ

Kutsal.

KADAŞ

Kardeş. Takma ad, lakap.

KONÜK

Şemsiye. Çadır.

KEZİL

Keçi kılından bükülerek yapılan ip.

KEÇEÇ

Kepek : Ne keçeçli başın var.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük