K ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 4 harfli toplam 489 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KODU

Püskül.

KELİ

Taş ve toprak yığarak yapılan bağ, bahçe ve tarlaların sınırı. Dağ ve tepelerin eteği. Dağ ve tepenin en yüksek noktası. Taşlı, verimsiz tarla. Aşı yapmak için alınan filiz. Yurt. Tarla sınırı. Sebze karığının kenarı (Çayağzı). Çok yüksek olmayan tepe.

KART

Gençliği ve körpeliği kalmamış, körpe karşıtı. Telefonlara takılan, iletişimi sağlamak için gerekli bilgilerin yüklendiği parçacık. Genellikle parasal işlemlerde çok amaçlı olarak kullanılan manyetik özelliği olan plastik nesne. Fotoğrafçılıkta 9x12 santimetre boyutlarındaki resim. Bazı yerlere girmek veya bazı şeylerden yararlanmak için verilen, kimliği belirten belge. Düzgün kesilmiş ince karton parçası. Oyun kâğıdı. Bir kimsenin kimliğini gösteren, kutlamalarda veya kendini tanıtmada kullanılan, çoğunlukla beyaz, küçük, ince karton parçası, kartvizit. Kartpostal.

KAON

Atom içindeki parçacıklardan biri.

KABZ

alma (bk. tesellüm).

KERH

Tiksinme, iğrenme. Bir işi istemeyerek zorla yapma.

KEZA

Aynı biçimde.

KAMP

Çadır, baraka vb. eğreti araçlardan oluşturulan konak yeri. Belli bir düşünce çevresinde birleşen topluluk. Tutsakların veya siyasal sürgünlerin toplanıldığı yer. Kurum ve kuruluşlarda çalışanların dinlenmek, eğlenmek için gittikleri konaklama yeri. Bu yerde konaklama.

KÜFİ

Arapça kökenli kûfi: kûfi.

KUFA

Yemiş sepeti, küçük sepet. Ağaç su kabı, kova. Ağaçtan yapılmış testi. Kulaksız koyun, keçi. Kuka. Çatal, kaşık koymaya yarar tahta kutu. Sağır. Sepet. Seren bakır helkesi. (Kavalca Bozüyük Bilecik).

KÖCE

Mahalle.

KEŞK

Leğen.

KEMİ

Büyük, iri fare. Yerelması.

KESE

Cepte taşınan, içine para, tütün vb. konulan, kumaştan veya örgüden küçük torba. Kısa, kestirme (yol). Beş yüz kuruşluk para birimi. Bazı şeylerin üzerine geçirilen, kumaştan çanta biçiminde kap. Bir kimsenin mal varlığı. Su bitkilerinde içi hava ile dolu olan ve bitkinin suda yüzer durumda kalmasını sağlayan şişkinlik. Organizmanın bazı boşlukları. Bu küçük torba miktarında olan. Yıkanırken kir çıkartmak için ele geçirilen, vücudu ovmaya yarayan, bürümcükten, cep biçiminde bez.

KOSE

Köse, köse sakal. Boyu kısa (insan için). Kurnaz ve bileci adam (masallarda). Köse.

KRUS

Bacak, incik.

KLİK

Hizip.

KILA

Taşlanan demirin uç kısmında oluşan demir tozları. (Zeyve Söğüt Bilecik).

KÜSİ

Küsme, darılma. Eski türkçe küsmek: küsme; darılma.

KİLK

Yünün tarandıktan sonra tarakta kalan kepekli, çöplü tozları.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük