K ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 4 harfli toplam 489 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KUTU

İnce tahta, mukavva, teneke, plastik vb.nden yapılmış, genellikle kapaklı kap. Bir kimsede, bir yerde, bir şeyde iyi veya kötü bir özelliğin fazlalığını belirten bir söz. Bu kabın alabildiği miktarda olan. Elektrik veya telefon tellerinin toplanıp bağlandığı kap.

KUTI

Kutu.

KEER

İzmarit, sigara artığı.

KAŞE

Damga, mühür. ve TV Belirlenmiş sürelerde çalışanlara ödenen ücret. Toz ilaçların içine konulduğu, yutulmaya uygun, güllaçtan küçük kap. Kalın, kışlık bir tür yün kumaş. Yassı, silindirik veya yuvarlak, iç içe geçebilen iki kapaklı olan nişastadan yapılmış ve çapları. 5-25 mm arasında değişen, içine ilaç konulan farmosötik biçim, güllaç.

KEMP

Kilim dokuma aygıtı.

KAVA

Çayırın bol olduğu yer, çayırlık. Ucu sert ve sivri dikensi bir çeşit çayır otu. Kavga. Polinezya adalarında yetişen, piperacea bitkisinin kurutulmuş rizomu. İdrar söktürücü ve sakinleştirici olarak kullanılır. Kavakava.

KREM

Tene yumuşaklık vermek veya güneş, yağmur vb. dış etkilerden korunmak için sürülen koyu kıvamlı madde. Bu kıvamda hazırlanmış olan. Bu renkte olan. Açık saman rengi, krem rengi.

KİRK

Nadasa bırakılan tarla.

KARZ

ödünç.

KİRA

Bir konutun, bir mülkün veya taşıt gibi herhangi bir şeyin belli bir bedel karşılığında, bir süre için sahibi tarafından başkasına verilmesi, icar. Bu biçimde tutulan taşınmaz. Bu biçimde tutulan bir şey için karşılık olarak ödenen para.

KOBA

Ebegümeci. Baca. Mağara.

KASA

Para veya değerli eşya saklamaya yarayan çelik dolap. Birbiri üzerine istif edilerek yüksekliği ayarlanabilen atlama aracı. Ticarethanelerde para alınıp verilen yer. Basımcılıkta dizgi harflerinin konulduğu gözlerden oluşan tabla. Bazı oyunlarda oyunu yönetme veya para karşılığında fiş verme işi. Kapı ve pencerelerin sabit olarak tutturulduğu asıl çerçeve. Varlıklı kişinin harcamalarını yapan kimse. Tahta veya sentetik maddelerden yapılmış, dört köşe, sağlam ambalaj parçası, sandık. Vagon, kamyon veya traktörün yük taşımak için şasiye bağlanmış üst bölümünü oluşturan parça.

KOPA

Ot ya da saman yığını, küme. Küpes.

KAFİ

Yeterli, yetecek ölçüde olan. "Yeter, yetişir, artık istemez" anlamlarında bir seslenme sözü. Kâfi.

KÖTE

Hayvanların karınlarının altında olan şiş, bir çeşit çıban. Demir.

KLİP

Genellikle televizyonda gösterilmek üzere hazırlanan, bir müzik parçasını görüntü eşliğinde veren film.

KELİ

Taş ve toprak yığarak yapılan bağ, bahçe ve tarlaların sınırı. Dağ ve tepelerin eteği. Dağ ve tepenin en yüksek noktası. Taşlı, verimsiz tarla. Aşı yapmak için alınan filiz. Yurt. Tarla sınırı. Sebze karığının kenarı (Çayağzı). Çok yüksek olmayan tepe.

KİŞA

Kümes hayvanlarını kovalama ünlemi.

KÜÇÜ

Dokuma tezgâhlarında arış ipliklerini açıp kapayan tarak. Gücü (dokuma aygıtında). Dokumacılıkta arış ipliklerini aralayan iplik tarak.

KÜRÇ

Kireçli toprak.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük