K ile başlayan 13 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "k" olan, 13 harfli toplam 461 adet kelime bulunmaktadır. k harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu k harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde k harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KABARTIVERMEK

Çabucak kabartmak.

KONDENSELEŞME

Yapay reçinelerin oluşumunu ve değişimini sağlayan kimyasal tepkime.

KARAKASBENNİK

Zor kullanarak.

KANGURUGİLLER

Memelilerden, sıçrayıcı, keseli hayvanlar familyası.

KAYDIRABİLMEK

Kaydırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIVILLANDIRMA

Artı, eksi yükler sağlayarak kıvıl alanlar yaratma.

KAPSAYABİLMEK

Kapsama imkânı veya olasılığı bulunmak.

KARGADÜĞELEĞİ

Ebucehil-karpuzu, acıhıyar.

KAPİLLARİOZİS

İnsan ve hayvanlarda Capillaria cinsinde bulunan nematod türlerinin neden olduğu enfeksiyon.

KARŞITYOKLAMA

Bir görüşmede gerçekliğinden kuşku duyulan kimi yanıtların sınanabilmesi için yanıtlayıcıyla sağlanmış uylaşımın geçici ve amaçlı olarak örtük bir çatışkınlığa dönüştürülmesi, bk. yoklama.

KOTİNGAGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, ötücü kuşlar (Passeriformes) takımının, bağırganlar (Clamatores) üst familyasından, tüyleri yumuşak ve güzel renkli, gagaları büyük ve ucu kanca şeklinde, kanatları uzun ve sivri olan türlere sahip bir familya. (Cotingidae),iyi bilinirler.

KARGADÜVELEĞİ

Ebucehil-karpuzu, acıhıyar.

KATMANBİLGİSİ

Katmanlı kayaçların zaman bakımından oluş sıralarını, hayvan ve bitki kalıntılarının yardımıyla geçmiş zamanlardaki yaşantının çağdan çağa geçirdiği evrensel değişiklikleri, tortul kayaçların özelliklerine ve taşıllarına dayanarak, kara ve denizlerin geçmişteki dağılışlarını inceleyen bilim kolu.

KAVRAYABİLMEK

Kavrama imkânı veya olasılığı bulunmak.

KAYRANOKÇULAR

Manisa ilinde, Demirci ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KARAİSMAİLLER

Denizli ili, Kelekçi bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KESİNTİSİZLİK

Kesintisiz olma durumu.

KLORAMFENİKOL

Streptomyces Venezuela tarafından üretilen ve protein sentezi inhibitörü olarak kullanılan bir antibiyotik. Streptomyces venezualae tarafından üretilen ve bakterilerde protein sentezini inhibe ederek etki gösteren bir antibiyotik. Streptomyces venezuella kültürlerinden elde edilen, dikloroasetik asit grubu içeren, nitrobenzen türevi geniş spektrumlu ve antibakteriyel etkinliğini ribozomların 50S alt ribozomlarına bağlanıp aminoasil tRNA'nın akseptör noktaya bağlanmasını engelleyerek oluşturan bir ilaç. Gıda değeri olan hayvanlarda kullanılması yasak olan bu ilaç Gram pozitif koklar ve basillerle Gram negatif bakterilerin çoğunun oluşturduğu enfeksiyonların tedavisinde kullanılır.

KARARLAŞTIRMA

Kararlaştırmak işi.

KIRŞEHİRLİLİK

Kırşehirli olma durumu.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük