KIRI ile başlayan 5 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kırı" olan, 5 harfli toplam 8 adet kelime bulunmaktadır. kırı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kırı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kırı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KIRIT

İçel kenti, Gülek nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

KIRIH

Ormandan açılmış tarla. Delik, delinmiş.

KIRIŞ

Ahlat kurusu. Tarlalardaki su yolu. Pis, çirkin, pasaklı. Gurur. Güreş : Buğalar kırışıyor bakalım. Keçi ve koyun güreşi. Kene : Kırışlı hayvanların derileri delik deşiktir. Çatı. Savaş, harp.

KIRIZ

Saçsız, tıraşlı: Sen başını niçin kırız yaptın. Tüyleri kırkılmış hayvan : Kırız keçi. Küçük yağ küpü. Kanı karışık, melez.

KIRIK

Kırılmış olan. Fay. Tavla oyununda oyun dışı bırakılan pul. Tam nota göre düşük olan (not). Kemiğin bir etki ile kırılması. Saf renkten hafif uzaklaşmış. Kırıntı. Kırılmış bir şeyden ayrılan parça. Kadının veya erkeğin yasalara ve törelere aykırı olarak ilişki kurduğu erkek veya kadın. Gücenmiş, üzgün. Bir şeyin kırılan yeri. Melez.

KIRIN

Oyun, raks.

KIRIÇ

Hafif aralık.

KIRIM

Savunmasız insanların veya tutsakların toplu olarak öldürülmesi, katliam. Hayvanların hastalık, soğuk gibi sebeplerle ölmesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük