KIL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "kıl" olan, toplam 297 adet kelime bulunmaktadır. kıl ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kıl ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kıl olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KILIÇBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

KILIÇKUYRUKLULAR

14 harfli kelimeler

KILÇIKBAŞLILAR, KILIKSIZLAŞMAK, KILLENSİNMEMEK

13 harfli kelimeler

KILCALKURTLAR, KILDIRABİLMEK, KILIBIKLAŞMAK, KILIÇOYUNCUSU, KILIKSIZLAŞMA

12 harfli kelimeler

KILAVUZLAMAK, KILIBIKLAŞMA, KILAYAKLILAR, KILÇIKSIZLIK, KILDIRABİLME, KILIÇLIYAYLA, KILINABİLMEK, KILKÜFLÜCESİ

11 harfli kelimeler

KILAĞILAMAK, KILAVUZLAMA, KILIÇKUYRUK, KILIKSIZLIK, KILIÇKALKAN, KILAĞLANMAK, KILAVLANMAK, KILAVULAMAK, KILAVUZÖMER, KILAVUZTEPE, KILCALDAMAR, KILÇIKLILIK, KILDIRDAMAK, KILDIRKIBIÇ, KILDIRLAMAK, KILIÇARSLAN, KILIÇBALIĞI, KILIÇGAGALI, KILIÇGEDİĞİ, KILIÇLAŞMAK, KILIÇMEHMET, KILIÇPINARI, KILIFSIZLIK, KILIKLANMAK, KILINABİLME, KILKIRDAMAK, KILLANLAMAK

10 harfli kelimeler

KILAĞILAMA, KILIBIKLIK, KILIÇLAMAK, KILABİLMEK, KILAĞLAMAK, KILALANMAK, KILAVLAMAK, KILAVUZLAR, KILAVUZLUK, KILDIRAMAK, KILDIRAVUK, KILDIRAYIK, KILDIRTMAK, KILFIRANGA, KILFIRANGI, KILIÇASLAN, KILIÇÇILAR, KILIÇDOĞAN, KILIÇGÜNEY, KILIÇKIŞLA, KILIÇLAYIŞ, KILIÇLILAR, KILIÇOYUNU, KILIÇTUTAN, KILIÇYUTAN, KILIFLAMAK, KILIKLILIK, KILIKSIZCA, KILINÇKAYA, KILIVERMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KILAĞISIZ, KILCALLIK, KILÇIKSIZ, KILDIRMAK, KILIÇHANE, KILIÇLAMA, KILIFLAMA, KILLANMAK, KILABİLME, KILAFATLI, KILAVUZLU, KILCANLAR, KILCIKSIZ, KILÇATLAK, KILÇATMAK, KILDIRDAK, KILDIRDEK, KILDIRGIÇ, KILDURMAK, KILEFETLİ, KILGUYRUK, KILIÇARPA, KILIÇDERE, KILIÇKAYA, KILIÇÖREN, KILIÇTAŞI, KILIÇYAKA, KILIKESİK, KILIKLAMA, KILINÇOTU, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KILAĞILI, KILÇIKLI, KILDIRMA, KILGISAL, KILICINA, KILIFSIZ, KILIKSIZ, KILINMAK, KILKAPAN, KILKIRAN, KILLANMA, KILAMADA, KILAPTAN, KILBASAN, KILCIKLI, KILCILAR, KILÇADIR, KILÇANNI, KILDENCE, KILDIRAK, KILDIRAN, KILDIRGI, KILDIRIK, KILDIRKI, KILDUMAN, KILENMEK, KILIÇALP, KILIÇARI, KILIÇBAY, KILIÇHAN, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KILAVUZ, KILGILI, KILIBIK, KILIÇÇI, KILIÇLI, KILIFÇI, KILIFLI, KILIKLI, KILINIŞ, KILINMA, KILÜKAL, KILACUK, KILAÇNA, KILAGLI, KILAĞIZ, KILAĞLI, KILAMIK, KILAMUK, KILANLI, KILATMA, KILAVAN, KILAVAT, KILAVLI, KILBAŞI, KILEVLİ, KILICAN, KILIÇAL, KILIÇAN, KILIÇEL, KILIÇER, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KILAĞI, KILBAZ, KILCAL, KILCAN, KILÇIK, KILGIN, KILMAK, KILSIZ, KILADE, KILAGI, KILALI, KILAMA, KILANI, KILAPA, KILBAŞ, KILBIK, KILBIZ, KILCAR, KILCIR, KILÇAK, KILÇAM, KILÇAN, KILÇAR, KILDAK, KILDAM, KILDEN, KILDIÇ, KILDIK, KILDIR, KILDİK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KILGI, KILIÇ, KILIF, KILIK, KILIR, KILIŞ, KILLI, KILMA, KILAÇ, KILAĞ, KILAN, KILAP, KILAV, KILCI, KILIĞ, KILIN, KILİK, KILİR, KILLA, KILLE, KILON, KILTI

4 harfli kelimeler

KILA, KILE, KILI, KILİ, KILK, KILT

3 harfli kelimeler

KIL

Bazı kelimelerin anlamları

KIL

Bazı hayvanların derisinde, insan vücudunun belli yerlerinde çıkan, üst deri ürünü olan ipliksi uzantı. Keçi tüyü. Huysuz, geçimsiz (kimse). Bitkilerde görülen, genellikle silindirimsi, içi boş, çok ince uzantı. Keçi tüyünden yapılmış veya dokunmuş olan.

KILDIRABİLMEK

Kıldırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KILAVUZLAMAK

Kılavuzluk etmek.

KILCALKURTLAR

Bir dizi gözeden yapılma yemek boruları kılcal ve yarı boydan kısa, yumurtalıkları tek, gövdelerinin son ucu ön ucundan kalın olmayan yuvarlak solucanlar familyası.

KILIBIKLAŞMAK

Kılıbık duruma gelmek.

KILIKSIZLAŞMA

Kılıksızlaşmak işi.

KILLENSİNMEMEK

İnsan yerine koymamak, önem vermemek.

KILAYAKLILAR

Çeşitli türleri, birçok asalak solucanın arakonakçılığını yapan halkalılar sınıfı.

KILÇIKBAŞLILAR

Sindirim aygıtları olmayan, yaşamları boyunca asalaklık eden, genellikle uzunlamasına yuvarlak, hortumları dikenli solucanlar sınıfı; başıdikenliler.

KILÇIKSIZLIK

Kılçıksız olma durumu.

KILIÇKUYRUKLULAR

Eklem bacaklılar (Arthropoda ) şubesinden, denizlerde yaşayan, telsonları kılıç gibi uzun ve sivri bir kuyruk dikeni biçiminde olan bir sınıf.

KILIÇOYUNCUSU

Kılıçoyunu savutlarıyle çalışan ve yarışan sporcu.

KILIBIKLAŞMA

Kılıbıklaşmak işi.

KILIÇBALIĞIGİLLER

(Xiphiidae),( Yun. xiphos = kılıç) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Dişleri ve pulları yoktur. Tek türü vardır: Kılıç balığı (Xiphias gladius).

KILDIRABİLME

Kıldırabilmek işi.

KILIKSIZLAŞMAK

Kılıksız duruma gelmek.

  -   -   -  

Anlamında KIL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KIL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AĞDACI

Şeker, tatlı ve helva yapımında ağda hazırlayan işçi. Ağda ile vücuttaki fazla tüyleri veya kılları temizlemeyi meslek edinmiş kimse.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AGANTA

Yısa veya laçka edilmekte olan bir halatın ve zincirin kısa bir süre elde tutulup bırakılmaması için verilen emir.

AKBALIK

Sazangillerden, eti kılçıklı, yumurtası ile tarama yapılmış olan bir balık (Leuciscus). Akya balığı.

AÇKILATMA

Açkılatmak işi.

AKILCILIK

Akla dayanan, doğruluğun ölçütünü duyularda değil, düşünmede ve tümdengelimli çıkarmalarda bulan öğretilerin genel adı, usçuluk, akliye, rasyonalizm, deneycilik karşıtı. Akla ve akıl yolu ile varılan yargıya inanma, akla aykırı veya akıl dışı hiçbir şeyi tanımama davranışı ve tutumu, akliye, rasyonalizm. Bilginin evrensellik ve zorunluluğunun deneyden ve deneye dayanan genellemeden değil, yalnızca akıldan çıkartılabileceğini savunan öğreti, rasyonalizm.

ACIKILMA

Acıkılmak işi.

AKILCI

Akılcılıktan yana olan, usçu, rasyonalist (kimse). Akılcılıkla ilgili.

AÇKILAMA

Açkılamak işi.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

AKILLANMA

Akıllanmak durumu.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AÇIT

Bir duvarda kapı, pencere, kemerleme vb. bölümler için bırakılmış açıklık.

AKGÜNLÜK

Tütsü olarak yakılan bir ağaç sakızı türü.

AKILLANDIRMA

Akıllandırmak işi.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

AÇKILANMA

Açkılanmak işi.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AHMAKLIK

Zekâsı az gelişmiş olma durumu, budalalık, anlayışsızlık, akılsızlık.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük