KI ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 2560 adet kelime bulunmaktadır. kı ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kı ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kı olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KILIÇBALIĞIGİLLER, KIVIRCIKLAŞTIRMAK, KIZILDAĞYENİYAPAN

16 harfli kelimeler

KIRLANGIÇKUYRUĞU, KILIÇKUYRUKLULAR, KIRMIZILAŞTIRMAK, KISKANDIRABİLMEK, KIVILMIKNATISLIK, KIVIRCIKLAŞTIRMA

15 harfli kelimeler

KIRAATHANECİLİK, KIRLANGIÇGİLLER, KIYMETLENDİRMEK, KIMILDATABİLMEK, KIMILDAYABİLMEK, KIPIRDATABİLMEK, KIPIRDAYABİLMEK, KIRILCAYAZIMSAL, KIRINTILAŞTIRMA, KIRKLARELİLİLİK, KIRMIZILAŞTIRMA, KIRSIÇANIMSILAR, KISABOYNUZLULAR, KISITLAYABİLMEK, KISKANDIRABİLME, KIVILDEVİMBİLİM, KIVILDİNİMBİLİM, KIYIHALİLİNCELİ, KIZDIRILABİLMEK, KIZILHAMURKESEN

14 harfli kelimeler

KIRTASİYECİLİK, KIYMETLENDİRME, KIYMETİHARBİYE, KIYASIMUKASSEM, KILÇIKBAŞLILAR, KILIKSIZLAŞMAK, KILLENSİNMEMEK, KIMILDATABİLME, KIMILDAYABİLME, KINCIFIRLANMAK, KINCİFİRLENMEK, KIPIRDATABİLME, KIPIRDAYABİLME, KIRIKKALELİLİK, KIRTIPİLLEŞMEK, KISIRLAŞTIRMAK, KISITLAYABİLME, KISTAFANLANMAK, KIŞKIRTABİLMEK, KIŞKIRTMACILIK, KIVAMLAŞTIRICI, KIVAMLAŞTIRMAK, KIVILCIMLANMAK, KIVIRCIKLAŞMAK, KIVRIMKILSILAR, KIZDIRILABİLME, KIZILCIKGİLLER

13 harfli kelimeler

KIRMIZILAHANA, KIRMIZIMTIRAK, KIŞKIRTICILIK, KIZILKANTARON, KILCALKURTLAR, KILDIRABİLMEK, KILIBIKLAŞMAK, KILIÇOYUNCUSU, KILIKSIZLAŞMA, KIMILTISIZLIK, KINCIFIRDAMAK, KINDIRIBUĞDAY, KINIKDELİLERİ, KINKANATLILAR, KIPIRTISIZLIK, KIRANÇİFTLİĞİ, KIRDIRABİLMEK, KIRIŞIKSIZLIK, KIRKAYAKLILAR, KIRKKEPENEKLİ, KIRKLARTEPESİ, KIRMIZILAŞMAK, KIRŞEHİRLİLİK, KIRTIPİLLEŞME, KISACIKMAHMUT, KISALTABİLMEK, KISIRGALANMAK, KISIRLAŞTIRMA, KISKANABİLMEK, KISTIRABİLMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

KILAVUZLAMAK, KILIBIKLAŞMA, KIRAATHANECİ, KIRBAÇLANMAK, KIRÇILLANMAK, KIRÇILLAŞMAK, KIRKMERDİVEN, KIRMIZIBİBER, KIRMIZIÇİZGİ, KIRMIZIFENER, KIRMIZILAŞMA, KIRPIŞTIRMAK, KISALTTIRMAK, KISKANDIRMAK, KISMETSİZLİK, KIŞKIRTILMAK, KITİPİYOZLUK, KIVANÇLANMAK, KIVRAKLAŞMAK, KIVRANDIRMAK, KIVRIMLANMAK, KIYMETLENMEK, KIYMETSİZLİK, KIZGINLAŞMAK, KIZILCAHAMAM, KIZMABİRADER, KIÇIRTTIRMAK, KILAYAKLILAR, KILÇIKSIZLIK, KILDIRABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

KIDEMSİZLİK, KIKIRDATMAK, KILAĞILAMAK, KILAVUZLAMA, KILIÇKUYRUK, KILIKSIZLIK, KIMILDANMAK, KIMILDATMAK, KIPIRDAKLIK, KIPIRDAŞMAK, KIPIRDATMAK, KIPIŞTIRMAK, KIPRAYIŞSIZ, KIRAÇLAŞMAK, KIRBAÇLAMAK, KIRBAÇLANMA, KIRÇILLANMA, KIRÇILLAŞMA, KIRILGANLIK, KIRIŞTIRMAK, KIRITKANLIK, KIRMIZITURP, KIRPIŞTIRMA, KIRTASİYECİ, KISALTILMAK, KISALTTIRMA, KISIRGANMAK, KISIRLAŞMAK, KISITLANMAK, KISKAÇLAMAK, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

KIDEMLİLİK, KIKIRDAKLI, KIKIRDAMAK, KILAĞILAMA, KILIBIKLIK, KILIÇLAMAK, KIMILDAMAK, KIMILDANMA, KINALANMAK, KIPIRDAMAK, KIPIRDATMA, KIPKIRMIZI, KIPRAYIŞLI, KIRAATHANE, KIRIŞIKLIK, KIRKBEŞLİK, KIRKİKİLİK, KIRKİKİNDİ, KIRKLARELİ, KIRKYILLIK, KIRMACILIK, KIRMIZIMSI, KISIMLAMAK, KISIRGANMA, KISITLAMAK, KISITLILIK, KISKACILIK, KISKANÇLIK, KIŞKIRTMAK, KITIRDAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KIBLENÜMA, KIĞILAMAK, KIKIRDAMA, KILAĞISIZ, KILCALLIK, KILÇIKSIZ, KILDIRMAK, KILIÇHANE, KILIÇLAMA, KILIFLAMA, KILLANMAK, KIMILDAMA, KIMLANMAK, KINALAMAK, KINALANMA, KIPIRDAMA, KIPIRTILI, KIRÇILLIK, KIRDIRMAK, KIRGINLIK, KIRICILIK, KIRIKKALE, KIRIKLAMA, KIRINTILI, KIRIŞIKLI, KIRKAMBAR, KIRKBAYIR, KIRKGEÇİT, KIRKILMAK, KIRKLAMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KIBRISLI, KIDEMSİZ, KIĞILAMA, KIKIRDAK, KIKIRLIK, KILAĞILI, KILÇIKLI, KILDIRMA, KILGISAL, KILICINA, KILIFSIZ, KILIKSIZ, KILINMAK, KILKAPAN, KILKIRAN, KILLANMA, KIMLANMA, KINAKINA, KINALAMA, KINANMAK, KINDIRAÇ, KINLAMAK, KIPÇAKÇA, KIPIKLIK, KIPIRDAK, KIPKIZIL, KIPRAMAK, KIPRAYIŞ, KIPTİLİK, KIRAÇLIK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KIÇÜSTÜ, KIDEMCE, KIDEMLİ, KIKIRTI, KILAVUZ, KILGILI, KILIBIK, KILIÇÇI, KILIÇLI, KILIFÇI, KILIFLI, KILIKLI, KILINIŞ, KILINMA, KILÜKAL, KIMILTI, KINACIK, KINAMAK, KINANMA, KINASIZ, KINAYIŞ, KINDIRA, KINLAMA, KIPIRTI, KIPRAMA, KIRACAK, KIRANTA, KIRIKÇI, KIRILIŞ, KIRILMA, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KILAĞI, KILBAZ, KILCAL, KILCAN, KILÇIK, KILGIN, KILMAK, KILSIZ, KIMKIM, KINALI, KINAMA, KINNAP, KINSIZ, KIPÇAK, KIPKIP, KIPMAK, KIRAAT, KIRAĞI, KIRBAÇ, KIRCIN, KIRÇIL, KIRGIN, KIRGIZ, KIRICI, KIRKAR, KIRKIM, KIRKLI, KIRKMA, KIRLIK, KIRMAK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KIBLE, KIDEM, KILGI, KILIÇ, KILIF, KILIK, KILIR, KILIŞ, KILLI, KILMA, KIMIL, KIMIZ, KINIK, KINLI, KIPIK, KIPMA, KIPTİ, KIRAÇ, KIRAN, KIRAT, KIRAY, KIRBA, KIRCA, KIRCI, KIRIK, KIRIM, KIRKI, KIRMA, KISAS, KISIK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KINA, KIRÇ, KIRK, KISA, KITA, KIYA, KIYI, KIAK, KIBI, KICI, KICU, KIDA, KIDI, KIFI, KIĞA, KIĞI, KIJI, KIKI, KILA, KILE, KILI, KILİ, KILK, KILT, KINC, KINÇ, KINI, KINK, KINT, KINU, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KIÇ, KIĞ, KIL, KIN, KIR, KIŞ, KIT, KIZ, KIF, KIH, KIJ, KIK, KIM, KIP, KIS, KIV, KIY

2 harfli kelimeler

KI

Bazı kelimelerin anlamları

KI

Kız anlamında ünlem.

KISKANDIRABİLMEK

Kıskandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIRAATHANECİLİK

Kıraathanecinin yaptığı iş.

KIRLANGIÇGİLLER

Omurgalı hayvanlardan, kuşlar sınıfının ötücü kuşlar takımının bir familyası.

KIRLANGIÇKUYRUĞU

Hayvanın kulağını delerek yapılmış olan işaret.

KIYMETLENDİRMEK

Değerlendirmek.

KILIÇKUYRUKLULAR

Eklem bacaklılar (Arthropoda ) şubesinden, denizlerde yaşayan, telsonları kılıç gibi uzun ve sivri bir kuyruk dikeni biçiminde olan bir sınıf.

KIRMIZILAŞTIRMAK

Kırmızılaşma işini yaptırmak.

KIVIRCIKLAŞTIRMAK

Kıvırcıklaşma işini yaptırmak.

KIVIRCIKLAŞTIRMA

Kıvırcıklaştırmak işi.

KIPIRDATABİLMEK

Kıpırdatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KILIÇBALIĞIGİLLER

(Xiphiidae),( Yun. xiphos = kılıç) Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının dikenliyüzgeçliler (Acanthopterygii) alt-takımına giren bir familyası. Dişleri ve pulları yoktur. Tek türü vardır: Kılıç balığı (Xiphias gladius).

KIVILMIKNATISLIK

Kıvıl akımların yarattığı mıknatıslık alanları.

KIMILDAYABİLMEK

Kımıldama imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIMILDATABİLMEK

Kımıldatma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

  -   -   -  

Anlamında KI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAŞO

Gemiyi baştan veya kıçtan halatla karaya bağlama. Altta, aşağıda bulunan, alttaki.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABLALIK

Abla olma durumu. Yakın ve koruyucu davranışta bulunma.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACILAŞMAK

Tadı bozulmak, acı olmak. Konuşma sert bir durum almak, kırıcılaşmak. Dokunaklı duruma gelmek. Yemlerde genellikle yağ asitlerinin oksidasyonu ve hidroliz sonucu uygun olmayan koku ve tat meydana gelmek.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ACELECİ

Tez iş gören, çabuk davranan, canı tez, farfara, fırtına gibi, içi tez, ivecen, iveğen, kıvrak, sabırsız, tez canlı, telaşlı, acul.

ACEM

Klasik Türk müziğinde mi notasına yakın bir perde. İran ülkesi. İranlı.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ACIKILMA

Acıkılmak işi.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

ABİYE

Gece kıyafeti.

ACAR

Atılgan. Güçlü ve becerikli, çevik, enerjik. Yeni. Güneybatı Kafkasya'nın Türkiye sınırına yakın bölgesinde yaşayan bir halk, Acara.