Sonu KÜ ile biten 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "" olan 4 harfli toplam 18 adet kelime bulundu. Sonu kü ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında kü olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde kü olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

SÜKÜ

Mızrak.

ÜRKÜ

Topluluğu saran ortak korku, panik.

ÜLKÜ

Amaç edinilen, ulaşılmak istenen şey, ideal. İnsanı duyular dünyasının üstüne yükselten ve hiçbir zaman tam olarak gerçekleştirilemeyecek olan, yalnızca erişilmesi istenen amaç olarak kalan kılavuz ilke, mefkûre, ideal, vizyon. Gerçekte olmayıp yalnız düşüncede tasarım biçiminde var olan, yalnızca düşünce ile kavranabilen şey, ideal.

PÜKÜ

Maltız (ocak). Bozuk, potlu : Entarinin dikişi pükü olmuş.

ÖTKÜ

Bedel.

KÜKÜ

Ucu sivriltilmiş kazık.

ÜYKÜ

Uyku.

CEKÜ

Kadınların başlarına bağladıkları başörtüsü.

SÖKÜ

Alçak ayaklı, arkalıksız iskemle. 1.Ormandan ya da meradan açılan tarla. 2.Orman. Hastane. Ceket. Kastamonu ili, Çatalzeytin ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

BÜKÜ

Büyü. Örülmüş kamış tornan. Eski paçavradan yapılan dokuma. (Bozüyük Bilecik).

ÜNKÜ

O, bu, şu. Direnme.

ÖNKÜ

O (nesne): Öngünü getir. İlk, önceki, birinci : Önkü kocam çok iyiydi. Orada, burada, şurada. İşte, o. Yanındaki. Gösterme edatı (Simav).

LÖKÜ

Gebe hayvan. Sürüye uymayan, sık sık durup dinlenen koyun, keçi ve benzerleri hayvan.

HEKÜ

İpliklerin dokuma tezgahlarında bıraktığı pamukçuklar.

SEKÜ

Ormanlık, kayalık ya da dağ başındaki düzlük. Tarla ve bahçelerdeki basamak biçiminde düzlükler. Sedir, kerevet. Bağ duvarı. At, eşek ve sığırların ayaklarındaki ak leke. Palto. Ceket. Basamak. Yüksek, tümsek yer. Kaldırım. Ahır içinde, bakıcıların yattıkları yüksekçe yer (Erzincan Merkez). Sebze tarhı. Seki, taraça. Amasya şehri, Saraycık nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi. Giresun şehrinde, Tirebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

ÖLKÜ

Düşünce : Derin ölkü insanı rahatsız eder.

ÇÖKÜ

Kadınların başlarına bağladıkları başörtüsü.

ÖYKÜ

Ayrıntılarıyla anlatılan olay. Hikâye.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük