KÜ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "" olan, toplam 1212 adet kelime bulunmaktadır. kü ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu kü ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde kü olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME, KÜRESELLEŞEBİLMEK

16 harfli kelimeler

KÜÇÜKKONAKGÖRMEZ, KÜÇÜKSARIKAYALAR, KÜRESELLEŞEBİLME, KÜRESELLEŞTİRMEK

15 harfli kelimeler

KÜRDİLİHİCAZKAR, KÜÇÜKALTINBULAK, KÜÇÜKASLIHANLAR, KÜÇÜKKARACAÖREN, KÜÇÜKKARAPÜRÇEK, KÜÇÜKKARIŞTIRAN, KÜÇÜKKAVAKPINAR, KÜÇÜKKIZILHİSAR, KÜÇÜKSENEMAĞARA, KÜLTÜRSÜZLEŞMEK, KÜRELEYİNERİSİN, KÜRESELLEŞTİRME

14 harfli kelimeler

KÜTÜPHANECİLİK, KÜÇÜKABDİUŞAĞI, KÜÇÜKAKIMÖLÇER, KÜÇÜKBURHANİYE, KÜÇÜKBURUNAĞIL, KÜÇÜKDİBEKDERE, KÜÇÜKKABAKTEPE, KÜÇÜKKARAKARLI, KÜÇÜKKEMERDERE, KÜÇÜKKKARAAĞAÇ, KÜÇÜKOTLUKBELİ, KÜÇÜKPALABIYIK, KÜÇÜKPÖRNEKLER, KÜÇÜKSÖBEÇİMEN, KÜÇÜKSÜMBÜLLER, KÜLTÜRSÜZLEŞME, KÜREKAYAKLILAR

13 harfli kelimeler

KÜKÜRTDİOKSİT, KÜÇÜKAKÇAALAN, KÜÇÜKAKÇAKESE, KÜÇÜKALTIAĞAÇ, KÜÇÜKANAFARTA, KÜÇÜKBEŞKAVAK, KÜÇÜKBOĞATEPE, KÜÇÜKBOSTANCI, KÜÇÜKBÖRÜNGÜZ, KÜÇÜKÇAKIRMAN, KÜÇÜKÇILDIRIM, KÜÇÜKDAMLACIK, KÜÇÜKDELİLLER, KÜÇÜKDURDURAN, KÜÇÜKGELENGEÇ, KÜÇÜKHİSARLIK, KÜÇÜKKARAKUYU, KÜÇÜKKATRANCI, KÜÇÜKKAYNARCA, KÜÇÜKKIZILKUM, KÜÇÜKKOLPINAR, KÜÇÜKKÖMARMUT, KÜÇÜKSOĞUKLAR, KÜÇÜKSUYILANI, KÜÇÜKTUZHİSAR, KÜÇÜLTEBİLMEK, KÜFMANTARLARI, KÜMBETAKPINAR, KÜMBETYENİKÖY, KÜRESELLEŞMEK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

KÜÇÜKÇEKMECE, KÜFLENDİRMEK, KÜKÜRTLENMEK, KÜLFETSİZLİK, KÜLHANBEYLİK, KÜLTÜRLENMEK, KÜLTÜRSÜZLÜK, KÜLYUTMAZLIK, KÜRESELLEŞME, KÜSKÜNLEŞMEK, KÜSTAHLAŞMAK, KÜTLEŞTİRMEK, KÜÇÜKARMUTLU, KÜÇÜKAVULCUK, KÜÇÜKBOYALIK, KÜÇÜKÇALAĞIL, KÜÇÜKÇALIKLI, KÜÇÜKÇAMURLU, KÜÇÜKÇOBANLI, KÜÇÜKDAĞDERE, KÜÇÜKDOĞANCA, KÜÇÜKDÜVENCİ, KÜÇÜKEYNELLİ, KÜÇÜKGÖKÇELİ, KÜÇÜKGÜLÜCEK, KÜÇÜKGÜMÜŞLÜ, KÜÇÜKHACIBEY, KÜÇÜKHACILAR, KÜÇÜKHATAPLI, KÜÇÜKİLYASLI, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

KÜÇÜKLEŞMEK, KÜÇÜMSENMEK, KÜFLENDİRME, KÜFÜRBAZLIK, KÜKÜRTLEMEK, KÜKÜRTLENME, KÜLBASTILIK, KÜLÇELEŞMEK, KÜLFETSİZCE, KÜLHANBEYCE, KÜLHANCILIK, KÜLTÜRFİZİK, KÜLTÜRLENME, KÜLTÜRLÜLÜK, KÜLÜSTÜRLÜK, KÜSKÜNLEŞME, KÜSTAHLAŞMA, KÜŞÜMLENMEK, KÜTLEŞTİRME, KÜTÜKLEŞMEK, KÜTÜPHANECİ, KÜTÜRDETMEK, KÜÇÜKAKÖREN, KÜÇÜKAKÜZÜM, KÜÇÜKALANLI, KÜÇÜKAŞLAMA, KÜÇÜKBAĞLAR, KÜÇÜKCAMİLİ, KÜÇÜKCECELİ, KÜÇÜKDALYAN, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

KÜÇÜKLEŞME, KÜÇÜKSEMEK, KÜÇÜMENCİK, KÜÇÜMSEMEK, KÜÇÜMSENME, KÜÇÜMSEYİŞ, KÜKÜRDÜMSÜ, KÜKÜRTATAR, KÜKÜRTLEME, KÜLÇELEŞME, KÜLLİYETLİ, KÜLTİVATÖR, KÜMELEŞMEK, KÜNDELEMEK, KÜREKÇİLİK, KÜRELENMEK, KÜŞÜMLENME, KÜTİNLEŞME, KÜTÜKLEŞME, KÜTÜRDEMEK, KÜTÜRDETME, KÜLHANBEYİ, KÜBÜLETMEK, KÜÇÜKAFŞAR, KÜÇÜKAHMET, KÜÇÜKALADI, KÜÇÜKASLAN, KÜÇÜKAYHAN, KÜÇÜKAYRIK, KÜÇÜKBAHÇE, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

KÜÇÜLTMEK, KÜÇÜMSEME, KÜFECİLİK, KÜFLENMEK, KÜFRANLIK, KÜFRETMEK, KÜKÜRTSÜZ, KÜLAHIMSI, KÜLFETSİZ, KÜLKEDİSİ, KÜLLENMEK, KÜLTÜRSÜZ, KÜLYUTMAZ, KÜMELEMEK, KÜMELENİŞ, KÜMELENME, KÜMELEŞİM, KÜMELEŞME, KÜMÜLATİF, KÜNDELEME, KÜRDANLIK, KÜRELEMEK, KÜRELENME, KÜRKÇÜLÜK, KÜSKÜNLÜK, KÜSTAHLIK, KÜSTÜRMEK, KÜTLEŞMEK, KÜTLETMEK, KÜTÜPHANE, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KÜÇÜKAYI, KÜÇÜKBAŞ, KÜÇÜKLÜK, KÜÇÜLMEK, KÜÇÜLTME, KÜFLENME, KÜFRETME, KÜFÜRBAZ, KÜHEYLAN, KÜKREMEK, KÜKREYİŞ, KÜKÜRTLÜ, KÜLBASTI, KÜLDÖKEN, KÜLFETLİ, KÜLHANCI, KÜLLEMEK, KÜLLENİŞ, KÜLLENME, KÜLLİYAT, KÜLLİYEN, KÜLLİYET, KÜLTÜREL, KÜLTÜRLÜ, KÜLÜSTÜR, KÜMELEME, KÜRELEME, KÜREYİCİ, KÜRNEMEK, KÜRTAJCI, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

KÜÇÜCÜK, KÜÇÜKÇE, KÜÇÜLME, KÜÇÜLÜŞ, KÜÇÜMEN, KÜÇÜREK, KÜFELİK, KÜFLÜCE, KÜKREME, KÜLHANİ, KÜLLEME, KÜLLİYE, KÜMÜLTÜ, KÜMÜLÜS, KÜPELİK, KÜPEŞTE, KÜPLEĞİ, KÜPLEME, KÜRATÖR, KÜREKÇİ, KÜREMEK, KÜREMSİ, KÜRESEL, KÜRİYUM, KÜRNEME, KÜRÜMEK, KÜSEĞEN, KÜSTERE, KÜSURAT, KÜSÜŞME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

KÜBALI, KÜBİST, KÜBİZM, KÜFECİ, KÜFFAR, KÜFRAN, KÜKÜRT, KÜLFET, KÜLHAN, KÜLTÜR, KÜLÜNK, KÜMBET, KÜMELİ, KÜNEFE, KÜPELİ, KÜRASO, KÜRDAN, KÜREME, KÜREVİ, KÜRKAS, KÜRKÇÜ, KÜRKLÜ, KÜRTAJ, KÜRTÇE, KÜRTÜN, KÜRÜME, KÜSKÜT, KÜSMEK, KÜSTAH, KÜSÜLÜ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

KÜBİK, KÜÇÜK, KÜFLÜ, KÜFÜR, KÜKRE, KÜLAH, KÜLÇE, KÜLEK, KÜLLİ, KÜLLÜ, KÜLOT, KÜLTE, KÜMES, KÜNCÜ, KÜNDE, KÜNYE, KÜPLÜ, KÜRAR, KÜRDİ, KÜREK, KÜRİT, KÜRSÜ, KÜSME, KÜSPE, KÜSUF, KÜŞAT, KÜŞNE, KÜŞÜM, KÜTİN, KÜTLE, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

KÜFE, KÜLT, KÜME, KÜNH, KÜNK, KÜPE, KÜRE, KÜRK, KÜSÜ, KÜBÜ, KÜCE, KÜCİ, KÜCÜ, KÜÇE, KÜÇÜ, KÜDE, KÜFİ, KÜFÜ, KÜGE, KÜKE, KÜKİ, KÜKÜ, KÜLE, KÜLF, KÜLL, KÜLÜ, KÜMÜ, KÜNA, KÜNÇ, KÜND, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

KÜF, KÜD, KÜĞ, KÜL, KÜM, KÜN, KÜP, KÜR, KÜS, KÜŞ, KÜT, KÜV, KÜY

2 harfli kelimeler

Bazı kelimelerin anlamları

Köy.

KÜRDİLİHİCAZKAR

Klasik Türk müziğinde, rast perdesinde bir makam.

KÜÇÜKALTINBULAK

Ardahan ilinde, Göle ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜRESELLEŞTİRMEK

Küreselleşme işini yaptırmak.

KÜÇÜKASLIHANLAR

Kütahya ilinde, Dumlupınar ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

KÜÇÜKKARIŞTIRAN

Kırklareli ilinde, Büyükkarıştıran bucağına bağlı bir yerleşim yeri.

KÜÇÜKSENEMAĞARA

Şanlıurfa ilinde, Çamlıdere nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜÇÜKKARACAÖREN

Gaziantep şehrinde, Doğanpınar bucağına bağlı bir yer. Gaziantep kenti, Oğuzeli ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜLTÜRSÜZLEŞTİRME

Kültürsüzleştirmek işi.

KÜÇÜKSARIKAYALAR

Kırıkkale ilinde, Bahşili belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KÜÇÜKKAVAKPINAR

Samsun ilinde, Bafra belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

KÜRESELLEŞEBİLME

Küreselleşebilmek işi.

KÜÇÜKKONAKGÖRMEZ

Ankara ili, Haymana ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

KÜRESELLEŞEBİLMEK

Küreselleşme imkânı veya olasılığı bulunmak.

KÜÇÜKKARAPÜRÇEK

Sakarya ilinde, Karapürçek belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KÜÇÜKKIZILHİSAR

Gaziantep kenti, Şahinbey ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

  -   -   -  

Anlamında KÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

AFİS

Gümüş balığının küçüğü.

ADACIK

Küçük ada.

ADAMCIK

Kendisine acınılan kimse. Yerilen, küçümsenen kimse.

AĞAÇÇIK

Taflan gibi dalları dibinden başlayarak çatallanan küçük ağaç.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AĞIRŞAK

Yün veya iplik eğrilen iği ağırlaştırmak için alt ucuna geçirilen yarım küre biçiminde, ortası delik ağaç veya kemik parça. Teker biçiminde yassı nesne, kurs (I).

ADAYAVRUSU

İki veya üç çifte kürekli küçük balıkçı teknesi.

ADAMOTU

Patlıcangillerden, geniş yapraklı, mavi çiçekli, meyveleri sarı, çok yıllık bir bitki, kankurutan, adamkökü (Mandragora autumnalis).

ADA

Deniz veya göl suları ile çevrilmiş küçük kara parçası, cezire. Tali yoldan ana yola güvenli çıkışı sağlamak için tali yolun sağ tarafına yapılan, çizgilerle ayrılmış bölüm. Çevresi yollarla belirlenmiş olan arsa ve böyle bir arsayı kaplayan yapılar topluluğu. Kavşaklarda trafiği düzenleyici, yönlendirici veya ayırıcı olmak üzere bordürle sınırlandırılmış veya yer çizgileriyle belirlenmiş alan.

AGLÜTİNASYON

Kümeleşim.

AĞIL

Evcil küçükbaş hayvanların barındığı çit veya duvarla çevrili yer, arkaç. Hale. Bazı görüntülerdeki çok ışıklı cisimleri çevreleyen ışıklı teker.

AÇIM

Açma, açılış, küşat.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ADAKLAMAK

Küçük çocuk yürümeye başlamak.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

AĞIRLIK

Ağır olma durumu. Ağırbaşlılık. Terazilerde tartma işi yapılırken bir kefeye konulan nesne. Değerlendirmelerde herhangi bir konu veya evreye, olağanın üzerinde ve belli oranda tanınan değer. Yer çekiminin, bir cismin molekülleri üzerindeki etkisinin oluşturduğu bileşke, gravite. Uykudayken gelen ve insana boğulur gibi bir duygu veren durum. Uyuşukluk ve gevşeklik durumu. Sıkıcı, bunaltıcı, iç karartıcı durum. Orduda bir birliğin cephane, yiyecek ve eşya yükleri. Sorumluluk. Sıkıntı. Takı. Değerli olma durumu. Yük, külfet. Dikkati ve önemi bir şey üzerinde yoğunlaştırmak. Güreş, boks, halter, judo vb. spor dallarında, sporcuların kilolarına göre girdikleri kategori. Etki, baskı, güçlük. Çeyizini düzmek için damadın geline verdiği para, kalın.

AÇILIŞ

Açılma işi. Yeni bir yapının, yerin veya kuruluşun çalışmaya başlaması, küşat.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük