KÜÇÜKLÜ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "küçüklü" olan, toplam 2 adet kelime bulunmaktadır. küçüklü ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu küçüklü ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde küçüklü olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÜÇÜKLÜ

Antalya şehrinde, Gazipaşa ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge. Antalya şehrinde, Kızılcadağ bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Çanakkale şehrinde, Etili bucağına bağlı bir bölge. Çankırı ilinde, merkez belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Gaziantep ili, Araban ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Giresun kenti, Bulancak belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Malatya şehri, Doğanşehir belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yer.

KÜÇÜKLÜK

Küçük olma durumu. İnsana yakışmayacak, insanın değerini azaltacak davranış.

  -   -   -  

Anlamında KÜÇÜKLÜ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KÜÇÜKLÜ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

OYRAK

İki dağ arasındaki çukur yer. Toprak üstündeki küçüklü büyüklü çukurlar. Orman ve sazlıklar arasındaki ince yollar.

PERİYAKTOY

Antik Yunan tiyatrosunda eksenleri çevresinde dönen üç yüzlü prizmalara verilen ad. Bunların her yüzüne resimler yapılırdı, öbür yüzü döndürülüp dekor değişimi sağlanırdı. Bunun için de büyüklü küçüklü altı yedi periyaktoy kullanılırdı, bak. telari, biçme pano. Eski Yunan tiyatrosunda eksenleri çevresinde dönen üçgenler. Bunların iç yüzüne bakan başka resimler yapılıp sahne değişimleri sağlanırdı. "Skene" üzerinde altı "peryaktoy" a kadar kullanılırdı, (bk. telari.).

KONCİK

Cep, ön cep, yelek cebi. Cübbe. Sobaya sığacak küçüklükteki odun.

ÇEĞLE

Kumdan büyük, çakıldan küçük taş. Büyüklü küçüklü taş yığını.

TAKIMADA

Birbirine yakın büyüklü küçüklü birkaç adanın tümü.

KİÇİLİK

Küçüklük.

PUNTO

Matbaacılıkta, bilgisayarda harflerin büyüklük ve küçüklüklerine göre aldığı ad.

OYAK

Toprak üstündeki küçüklü büyüklü çukurlar. Oyulmaya elverişli, yumuşak toprak.

KİTAPÇIK

Küçük kitap. Genellikle bir şeyi tanıtmayı amaçlayan, sayfa sayısı az,küçük kitap, risale, broşür. Kimi zaman yazısı, minyatürü ya da bezemesiyle değer kazanan olağanüstü küçüklükteki kitap.