KÖRNEK ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "körnek" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. körnek ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu körnek ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde körnek olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KÖRNEK

Toplantı yeri, dernek. Karınca yuvası.

  -   -   -  

Anlamında KÖRNEK bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde KÖRNEK geçen kelimeler listesi verilmiştir.

İLKÖRNEKÇİLİK

İlk dinin, ilkadamın temel ilkesi uyarınca yaratmış olduğu ilkörneklerden oluştuğunu savunanların görüşü, bk. ilkadam, temel düşünce, ilkörnek. karşılığı doğalcılık, büyücülük.

İLKÖRNEK

(Resim, Heykel, Mimarlık) Benzetisi çıkarılan özgün yapıt. Halkbilim ürün ve olaylarının saptanabilen ilk örneği ya da insanın ruhsal yapısının oluşturduğu ortak simgeler, bk. ilkörnekçilik. Bir halkbilim ürün ya da olayının kaynağı olarak ileri sürülen halkbilim ürün ya da olayı. bk. halkbilim ürünü, halkbilim olayı, değişken, değişkin, değişi, tarihsel yöntem, coğrafyasal yöntem, temel örnek.