Sonu J ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "j" olan 6 harfli toplam 35 adet kelime bulundu. Sonu j harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında j harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

KORNAJ

Kısmi gırtlak felci.

GRAMAJ

Ekmek ve kâğıt için ağırlık ölçüsü.

KÜRTAJ

Döl yatağının içini kazıyıp cenini alma işi.

BANDAJ

Sargı ile sarma. Bağ, sargı.

FALANJ

Eski Yunanlarda, özellikle Makedonya yayalarının çekirdeğini oluşturan mızraklı alay. Bazı ülkelerde yarı askerî, siyasi kuruluş.

KADRAJ

Sinema ve fotoğrafçılıkta görüntüyü çerçeve içine alma.

ÖRİFAJ

Besin olarak her şeyi yiyebilen.

DUBLAJ

Seslendirme. Voleybolda blok yapan arkadaşının arkasında bıraktığı boşluğu doldurma. Yabancı dildeki filmlerin başka bir dile çevrilmesi işi.

KORTEJ

Bir devlet büyüğünün yanında bulunan kimseler, maiyet. Alay (I).

MONTAJ

Kurgu. Bir makine, cihaz veya mobilyanın parçalarını yerli yerine takma, monte.

LİTARJ

Sarı kurşun mono oksit.

PEYZAJ

Kır resmi. Bir yerin doğal görünüşü.

STOPAJ

Ön kesinti.

SOLFEJ

Müzik ezgilerinin nota adları ile ses ve süre değerlerine uygun bir biçimde söylenmesi. Notaları değerlerine göre seslendirmeyi amaçlayan müzik çalışması.

PROFAJ

DNA'sı konukçu bakterinin DNA'sıyla kaynaşıp kopyalanan enfeksiyon yapmayan, kararlı provirüs formu. Bazı durumlarda konukçu DNA'sıyla kaynaşmayan faj DNA'sı. Konakçı kromozomuna birleşmiş lizoje durumdaki bir tempere fajın latent formu.

KORSAJ

Küçük, kısa korse.

DRENAJ

Toprakta bitkilerin yetişmesine zararlı olan fazla suların akıtılması, akaçlama. Yarada biriken sıvıyı akaçla boşaltma.

DEŞARJ

Boşalma. Rahatlama.

BOMBAJ

Gaz yapan mikroorganizmalar sonucu konserve kutularının altında veya üstünde oluşan şişkinlik. Konserve içeriğinin iç basıncı nedeniyle konserve kutularında, bakteriyel, kimyasal ve fiziksel yollarla meydana gelen şişme ve kabarmalar, ürünün ambalajının şişmesi. Kutu konserve ürünlerde fiziki hatalara, kimyasal reaksiyonlara ve mikroorganizmalara bağlı olarak iç basıncın artmasıyla oluşan şişme olayı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük