Sonu J ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "j" olan 6 harfli toplam 35 adet kelime bulundu. Sonu j harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında j harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DUBLAJ

Seslendirme. Voleybolda blok yapan arkadaşının arkasında bıraktığı boşluğu doldurma. Yabancı dildeki filmlerin başka bir dile çevrilmesi işi.

SOLFEJ

Müzik ezgilerinin nota adları ile ses ve süre değerlerine uygun bir biçimde söylenmesi. Notaları değerlerine göre seslendirmeyi amaçlayan müzik çalışması.

BLOKAJ

Bloke etme işi. Bir şeyin hareketine engel olma, hareketini durdurma. Sivri taşların toprak zemine dikine çakılarak üzerine beton dökülmesiyle yapılmış olan dolgu. Bankacılıkta bir varlığın yetkili otoritelerin izni olmadan sahibi tarafından kullanılamaması durumu.

OTOFAJ

Kendi kendini sindiren. Yumurtadan yeni çıkan yavru kuşun etrafa koşturup kendine besin araması.

KORNAJ

Kısmi gırtlak felci.

KADRAJ

Sinema ve fotoğrafçılıkta görüntüyü çerçeve içine alma.

DRENAJ

Toprakta bitkilerin yetişmesine zararlı olan fazla suların akıtılması, akaçlama. Yarada biriken sıvıyı akaçla boşaltma.

PROFAJ

DNA'sı konukçu bakterinin DNA'sıyla kaynaşıp kopyalanan enfeksiyon yapmayan, kararlı provirüs formu. Bazı durumlarda konukçu DNA'sıyla kaynaşmayan faj DNA'sı. Konakçı kromozomuna birleşmiş lizoje durumdaki bir tempere fajın latent formu.

MONTAJ

Kurgu. Bir makine, cihaz veya mobilyanın parçalarını yerli yerine takma, monte.

MAKYAJ

Yüzü güzelleştirmek için boyama, yüz boyama, yüz bakımı. İyi görüntü sağlamak, belli bir tipi yaratmak veya yalnızca bazı düzeltmeler yapmak için oyuncunun yüzünde ve başka organlarında yapılmış olan boyama ve değişimler.

GIJGIJ

Öfkeden tüylerin dikleşmesi.

MARKAJ

Tutma.

KORSAJ

Küçük, kısa korse.

ŞANTAJ

Herhangi bir çıkar sağlamak amacıyla bir kimseyi, kendisiyle ilgili lekeleyici, gözden düşürücü bir haberi yayma veya açığa çıkarma tehdidiyle korkutma.

TANKAJ

Karkas kalıntısı.

VOLTAJ

Gerilim.

ÖRİFAJ

Besin olarak her şeyi yiyebilen.

POMPAJ

Pompalama.

SAPRUJ

Sahan kapağı.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük