Sonu J ile biten 6 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "j" olan 6 harfli toplam 35 adet kelime bulundu. Sonu j harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında j harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

GIJGIJ

Öfkeden tüylerin dikleşmesi.

PROFAJ

DNA'sı konukçu bakterinin DNA'sıyla kaynaşıp kopyalanan enfeksiyon yapmayan, kararlı provirüs formu. Bazı durumlarda konukçu DNA'sıyla kaynaşmayan faj DNA'sı. Konakçı kromozomuna birleşmiş lizoje durumdaki bir tempere fajın latent formu.

BLOKAJ

Bloke etme işi. Bir şeyin hareketine engel olma, hareketini durdurma. Sivri taşların toprak zemine dikine çakılarak üzerine beton dökülmesiyle yapılmış olan dolgu. Bankacılıkta bir varlığın yetkili otoritelerin izni olmadan sahibi tarafından kullanılamaması durumu.

TANKAJ

Karkas kalıntısı.

OTOFAJ

Kendi kendini sindiren. Yumurtadan yeni çıkan yavru kuşun etrafa koşturup kendine besin araması.

FALANJ

Eski Yunanlarda, özellikle Makedonya yayalarının çekirdeğini oluşturan mızraklı alay. Bazı ülkelerde yarı askerî, siyasi kuruluş.

BANDAJ

Sargı ile sarma. Bağ, sargı.

KADRAJ

Sinema ve fotoğrafçılıkta görüntüyü çerçeve içine alma.

MARKAJ

Tutma.

METRAJ

Metre olarak uzunluk. Metre ile ölçme.

DEŞARJ

Boşalma. Rahatlama.

POMPAJ

Pompalama.

AVERAJ

Ortalama. Sayı farkı.

KROMAJ

Metal yüzeyleri kromla kaplama işlemi. Bu işlemle kaplanmış yer.

BOMBAJ

Gaz yapan mikroorganizmalar sonucu konserve kutularının altında veya üstünde oluşan şişkinlik. Konserve içeriğinin iç basıncı nedeniyle konserve kutularında, bakteriyel, kimyasal ve fiziksel yollarla meydana gelen şişme ve kabarmalar, ürünün ambalajının şişmesi. Kutu konserve ürünlerde fiziki hatalara, kimyasal reaksiyonlara ve mikroorganizmalara bağlı olarak iç basıncın artmasıyla oluşan şişme olayı.

KADDAJ

Kurumlu, gururlu.

ŞANTAJ

Herhangi bir çıkar sağlamak amacıyla bir kimseyi, kendisiyle ilgili lekeleyici, gözden düşürücü bir haberi yayma veya açığa çıkarma tehdidiyle korkutma.

PEYZAJ

Kır resmi. Bir yerin doğal görünüşü.

KÜRTAJ

Döl yatağının içini kazıyıp cenini alma işi.