J ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "j" olan, 4 harfli toplam 15 adet kelime bulunmaktadır. j harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu j harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde j harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

JURO

İkinci Çağın triyasla kretase arasında kalan dönemi.

JİLE

Kadınların genellikle bluz üzerine giydikleri kolsuz elbise.

JAKO

Guguksular (Cuculiformes) takımının, papağangiller (Psittacidae) familyasından, kanatları kırmızı renkli, Afrika'da yaşayan bir tür. (Psittacus erithacus), Guguksular (Cuculiformes) takımının papağangiller (Psittacidae) familyasından bir kuş türü. Külrengi olup kanatları kırmızıdır. Afrikanın ekvator bölgesinde yaşar.

JÖLE

Meyve suyunun şekerle kaynatılmasıyla istenilen yoğunlukta elde edilmiş şekerleme. Et suyunun soğuduktan sonra gevşek ve esnek bir kıvam almış durumu. Saçın düzgün bir biçimde uzun süre kalmasını sağlayan yağlı, parlak ve yapışkan madde.

JACK

Bir elektrik kablosunun ucunu oluşturan ve dişi fişe sokulan bacak.

JİPS

Alçı taşı.

JÜRİ

Seçiciler kurulu. Hakem heyeti.

JALE

Çiy.

JENS

Ortak bir atadan geldiklerini kabul eden, kendi aralarında evlenmeyen ve kapalı bir yerleşim alanında oturan insan topluluğu.

JEST

Herhangi bir şeyi açıklamak için genellikle el, kol ve baş ile yapılmış olan içgüdüsel veya iradeli hareket. Beklenmedik iyi davranış.

JUDO

Jiujitsudan gelişmiş, tutmalara, fırlatmalara, hareketsiz bırakmalara dayanan, Japon kökenli silahsız yapılmış olan dövüş sporu.

JANR

Tarz. Tür.

JABS

Bulanık, saydamsız, çeşitli renkte bir taş - Kadıköytaşı- (Sarı ya da yeşiline: yeşm-i Mısri, kırmızısına kırmızı yeşim denir.).

JERM

Mikrop, germ. Tohum cinsiyet hücresi. Gelişiminin başlangıç dönemindeki embriyo taslağı.

JANT

Taşıtlarda, lastiklerin takıldığı tekerleğin çember biçimindeki bölümü, ispit.