İSAKİ ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "isaki" olan, toplam 1 adet kelime bulunmaktadır. isaki ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu isaki ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde isaki olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İSAKİ

Halbuki: Evini taşıdı isaki eski evi güzeldi.

  -   -   -  

Anlamında İSAKİ bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İSAKİ geçen kelimeler listesi verilmiştir.

CONTRACAECUM

Son konakları deniz memelileri olan ve larvaları balıklarda bulunan bir nematot cinsi. Son konakları deniz memelileri olan ve larvaları balıklarda bulunan anisakid nematod cinsi.

ANİSAKİYAZ

Anisakis simplex ve Anisakis marina türü parazitlerin balıklarda ve insanlarda oluşturduğu enfeksiyon.

ANİSAKİOZİS

Anisakis cinsi nematodların insan ve hayvanlarda neden olduğu enfeksiyon. İnsanlar enfeksiyona parazit larvalarıyla enfekte salmon ve ringa gibi deniz balıkların çiğ veya az pişmiş olarak yemek suretiyle yakalanırlar.

ANİSAKİDAE

Nematodların Ascaridida takımında yer alan balıklar için parazit olan ve insanlara da bulaşabilen türleri içine alan bir aile. Anisakis ve Phocanema cinslerini içeren, morfolojik olarak askaritlere benzeyen, son konakları deniz memelileri, ara konakları deniz kabukluları, paratenik konakları balıklar olan, ara konak ve paratenik konakların çiğ veya az pişmiş olarak yenilmesi sonucunda insanlarda iç organ larva göçüne neden olan nematod ailesi.

BİTİŞKEN

Kelime üretim ve çekiminde ekler getirilirken kökü veya gövdesi değişikliğe uğramayan, bitişimli, iltisaki.

ANİSAKİS

Nematodların Ascaridida takımının Anisakidae ailesinde yer alan balıklar için parazit olan ve insanlara da bulaşabilen türleri içine alan bir cins. Ascaridoidea aile üstünde, Anisakidae ailesinde bulunan nematod cinsi. Bu cinse bağlı türler deniz memelileri ve kuşların midesinde bulunur. İnsanlar enfeksiyona larvalarıyla enfekte balıkları çiğ veya az pişmiş yemek suretiyle yakalanırlar.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük