İS ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "is" olan, toplam 661 adet kelime bulunmaktadır. is ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu is ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde is olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

İSİMLENDİREBİLMEK, İSİMLENDİRİVERMEK

16 harfli kelimeler

İSİMLENDİREBİLME, İSİMLENDİRİVERME, İSTANBULKİLİSESİ

15 harfli kelimeler

İSPRİTİZMACILIK, İSTATİSTİKÇİLİK, İSİMLENDİRİLMEK, İSPATLAYABİLMEK, İSTİFLEYEBİLMEK

14 harfli kelimeler

İSTEKLENDİRMEK, İSTİFSARIHATIR, İSİMLENDİRİLİŞ, İSİMLENDİRİLME, İSKANDİNAVYALI, İSKORPİTGİLLER, İSLAMLAŞTIRMAK, İSPATLAYABİLME, İSTANBULBOĞAZI, İSTEKLENDİRİCİ, İSTENİLEBİLMEK, İSTİFLEYEBİLME, İSTİKRARSIZLIK

13 harfli kelimeler

İSİMLENDİRMEK, İSLAMLAŞTIRMA, İSPİNOZGİLLER, İSTEKLENDİRME, İSTİDATSIZLIK, İSTİKRARLILIK, İSTİSMARCILIK, İSAAĞAMEZRASI, İSİMLEŞTİRMEK, İSKEMLECİBAŞI, İSLAMHANELERİ, İSMAİLAĞATOLU, İSODİASFERLER, İSPİYONLANMAK, İSPİYONLATMAK, İSTANBULLULUK, İSTATİSTİKSEL, İSTENİLEBİLME, İSTİHKAMCILIK, İSTİKRARSIZCA, İSTİSNASIZLIK

12 harfli kelimeler

İSABETSİZLİK, İSİMLENDİRME, İSPİYONCULUK, İSPİYONLAMAK, İSPRİTİZMACI, İSTATİSTİKÇİ, İSTENÇSİZLİK, İSDİFALANMAK, İSİMLENDİRİŞ, İSİMLEŞTİRME, İSKENDERSEYH, İSMAİLHACILI, İSPENÇHOROZU, İSPİRTOCULUK, İSPİYONLANMA, İSPİYONLATMA, İSTEYEBİLMEK, İSTİDATLILIK, İSTİKLALBAĞI, İSTİKRARLICA, İSTİRİDYELER, İSTİSNASIZCA

11 harfli kelimeler

İSABETLİLİK, İSPATLANMAK, İSPENÇİYARİ, İSPİYONLAMA, İSTATİSTİKİ, İSTEKLENMEK, İSTEKSİZLİK, İSTENÇÇİLİK, İSTİFLENMEK, İSTİKRARSIZ, İSTİLACILIK, İSTRONGİLOS, İSHAKÇELEBİ, İSKENDERİYE, İSKENDERKÖY, İSLAMLAŞMAK, İSMAİLBEYLİ, İSOSPOROZİS, İSTEMSİZLİK, İSTETTİRMEK, İSTEYEBİLME, İSYANKARLIK

10 harfli kelimeler

İSİMSİZLİK, İSKANDİNAV, İSKENDERUN, İSKONTOSUZ, İSLAMCILIK, İSLAVİSTİK, İSPANYOLCA, İSPANYOLET, İSPATLAMAK, İSPATLAYIŞ, İSPERMEÇET, İSPİRTOLUK, İSPRİTİZMA, İSTANBULİN, İSTATİSTİK, İSTENİLMEK, İSTİDANAME, İSTİDATSIZ, İSTİFÇİLİK, İSTİFLEMEK, İSTİHBARAT, İSTİKRARLI, İSTİSMARCI, İSTİSNASIZ, İSYANCILIK, İSTİFANAME, İSAFAKILAR, İSENKUTLUĞ, İSFENDİYAR, İSHAKÇILAR, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

İSABETSİZ, İSCEHİSAR, İSİMCİLİK, İSKALARYA, İSKARPELA, İSKONTOLU, İSKORÇİNA, İSLAMİYET, İSPATLAMA, İSPİRALYA, İSPİRTOCU, İSPİRTOLU, İSPİYONCU, İSTEMSEME, İSTENÇSİZ, İSTENİLME, İSTİDATLI, İSTİFLEME, İSTİHZALI, İSTİKAMET, İSTİMATOR, İSTİNADEN, İSTİRAHAT, İSTİRİDYE, İSVİÇRELİ, İSAFAKILI, İSAHACILI, İSAHOCALI, İSBİTİREN, İSBOTURAN, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

İSABETLİ, İSEVİLİK, İSFENDAN, İSKAMBİL, İSKANDİL, İSKARPİN, İSKERLET, İSKİTLER, İSKORBÜT, İSKORPİT, İSLAMLIK, İSLAVİST, İSLENMEK, İSMETSİZ, İSPANYOL, İSRAİLLİ, İSTANBUL, İSTASYON, İSTAVRİT, İSTAVROZ, İSTEKSİZ, İSTEMSİZ, İSTENÇÇİ, İSTENÇLİ, İSTENMEK, İSTETMEK, İSTİBDAT, İSTİCVAP, İSTİDLAL, İSTİFADE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

İSHALLİ, İSİMLİK, İSİMSİZ, İSKARTO, İSKELET, İSKEMLE, İSKİLİP, İSKİTÇE, İSKOÇÇA, İSKONTO, İSLAVCA, İSLEMEK, İSLENME, İSLOVEN, İSMETLİ, İSNADEN, İSPALYA, İSPANYA, İSPATLI, İSPİNOZ, İSPİRTO, İSPİYON, İSRAFİL, İSTADYA, İSTEKLİ, İSTEMEK, İSTEMLİ, İSTENME, İSTERİK, İSTETME, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İSABET, İSİLİK, İSİMLİ, İSKELE, İSKETE, İSLEME, İSPARİ, İSPATİ, İSPENÇ, İSTEKA, İSTEME, İSTENÇ, İSTERİ, İSTİAP, İSTİDA, İSTİKA, İSTİLA, İSTİVA, İSABEY, İSAKLI, İSAKÖY, İSALAR, İSANNA, İSARNİ, İSBİTE, İSDECİ, İSDOTU, İSEBET, İSEYAĞ, İSGEFE, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

İSALE, İSEVİ, İSHAL, İSKOÇ, İSLAM, İSLAV, İSLİM, İSMEN, İSMET, İSNAT, İSPAT, İSPİR, İSPİT, İSRAF, İSTEK, İSTEM, İSTER, İSTİF, İSTİM, İSTOP, İSYAN, İSACA, İSAKİ, İSALI, İSBAT, İSBAY, İSBİR, İSBİT, İSDAH, İSDAR, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

İSAL, İSİM, İSLİ, İSOT, İSAN, İSAT, İSDİ, İSEN, İSER, İSGA, İSİK, İSİN, İSİZ, İSKA, İSLA, İSPİ, İSSİ, İSTİ, İSUT

3 harfli kelimeler

İSA, İSE, İSİ, İST

2 harfli kelimeler

İS

Bazı kelimelerin anlamları

İS

Dumanın değdiği yerde bıraktığı kara leke. Yakıtın tam yanmamasından oluşan, dumanla yükselen kömürleşmiş tanecikler. Sürme.

İSİMLENDİRİLME

Adlandırılma.

İSİMLENDİRİVERMEK

Adlandırıvermek.

İSPATLAYABİLMEK

Kanıtlayabilmek.

İSTATİSTİKÇİLİK

İstatistikçi olma durumu.

İSİMLENDİREBİLME

Adlandırabilme.

İSTİFLEYEBİLMEK

İstifleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İSKANDİNAVYALI

İsveç, Norveç, Danimarka ve Finlandiya'da oturan halk ve bu halkın soyundan olan kimse.

İSİMLENDİRİVERME

İsimlendirivermek işi.

İSİMLENDİREBİLMEK

Adlandırabilmek.

İSİMLENDİRİLMEK

Adlandırılmak.

İSPRİTİZMACILIK

Ruhun ölmediğine inanan, gereğinde ölülerin ruhlarıyla ilişki kurulabileceğini ileri süren inanış.

İSTİFSARIHATIR

Hâl hatır sorma.

İSİMLENDİRİLİŞ

Adlandırılış.

İSTANBULKİLİSESİ

Otuz kiloluk bir ölçek. (Yenikent Aksaray Niğde).

İSTEKLENDİRMEK

Birinde bir şey yapma isteğini uyandırmak, özendirmek, teşvik etmek, motive etmek.

  -   -   -  

Anlamında İS bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İS geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇKI

Bir cismin yüzeyi üzerinde sert bir madde veya bir araç sürterek onu düzleştirip parlatma, perdah. Her türlü açma aracı. Anahtar. Demircilikte delik büyütmekte kullanılan araç.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ACEMLEŞMEK

Kültür ve medeniyet bakımından İran halkını örnek almak veya etkisi altında kalmak.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

AÇINSAMA

Açınsamak işi, istikşaf.

AÇGÖZLÜ

Mala, yiyeceğe ve içeceğe doymak bilmeyen, açgöz, gözü aç, doymaz, gözü doymaz, tamahkâr, haris, hırslı, tokgözlü karşıtı.

AÇGÖZLÜLÜK

Açgözlü olma durumu, doymazlık, gözü doymazlık, harislik, tamahkârlık, tamah.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABORJİN

Avustralya yerlisi.

Yemek yemesi gereken, tok karşıtı. Karnı doymamış olarak. Yiyecek bulamayan. Çok istekli, hevesli. Gözü doymaz, haris.

AÇINSAMAK

Bir yerin özelliklerini ortaya çıkarmak için araştırma ve inceleme yapmak, istikşaf etmek.

AÇINIM

Açınma işi, inkişaf. Bir cismin yüzeylerinin açılıp bir düzlem üzerine yayılması, inkişaf.

AÇIKAĞIZ

Turpgillerden bir bitki (Hesperis acris).

ABORDA

Bir deniz teknesinin başka bir tekneye, bir iskeleye veya bir rıhtıma yanını vererek yanaşması.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AÇILMAK

Açma işine konu olmak. Kendine gelmek, biraz iyileşmek, ferahlamak. Kıyıdan uzaklaşmak. Yeni bir bakış açısı getirmek. Renk koyuluğunu yitirmek. Kapı, yol vb. geçit vermek. Gereken güce ulaşmak. Kuruluşlar ilk kez veya yeniden işe başlamak. Sıkılması, çekinmesi, tutukluğu kalmamak. Herhangi bir konuyla veya sorunla ilgili olarak düşünce ve uygulamalarda yeni koşulların gerektirdiği değişiklikleri veya yenilikleri yapmak. Ayrıntıya girmek. Sırrını, üzüntüsünü, sorunlarını birine söylemek. Genişlemek, bollaşmak. İşini gereğinden veya yapabileceğinden geniş tutmak. Delinmek, yırtılmak. Sis, karanlık, duman vb. dağılmak, yoğunluğunu yitirmek.

ACUR

Kabakgillerden, kabuğu çizgili ve tüylü, yeşil veya sarımtırak, üzeri yeşil lekeli, irice bir meyve (Cucumis flexuosus).

ACE

servis sayısı.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük