İR ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ir" olan, toplam 308 adet kelime bulunmaktadır. ir ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ir ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ir olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

15 harfli kelimeler

İRİDOSİKLEKTOMİ

14 harfli kelimeler

İRDELEYEBİLMEK

13 harfli kelimeler

İRRASYONALİZM, İRTİBATSIZLIK, İRDELEYEBİLME, İRİDOSİKLİTİS, İRİDOVİRÜSLER, İRRASYONALİST

12 harfli kelimeler

İRİDENKLEZİS, İRİLEŞTİRMEK, İRREMEDİABLE, İRRİTABİLİTE, İRTİBATLILIK

11 harfli kelimeler

İRADESİZLİK, İRREDANTİZM, İRENTELEMEK, İRİLEŞTİRME, İRREDANTİST, İRREVERZİBL, İRRİTABİLİS, İRTEYILDIZI

10 harfli kelimeler

İRRASYONEL, İRTİBATSIZ, İRADIMESEL, İRADECİLİK, İRADESİZCE, İRDELEMEYH, İRDELENMEK, İRDELEŞMEK, İREÇBERLİG, İREKLENMEK, İRELLEMEYH, İRELLETMEK, İRĞALANMAK, İRİDEKTOMİ, İRİDOVİRÜS, İRİKTİRMEK, İRİNLENMEK, İRİÖLÇEKLİ, İRİÖLÇEKTE, İRİÖZDECİK, İRKEBİLMEK, İRKİLİMLİK, İRKİLLEMEK, İRMİKLEMEK, İRRİGASYON, İRRİTASYON, İRTEKLEMEK

9 harfli kelimeler

İRANİSTİK, İRDELEMEK, İRİLEŞMEK, İRİNLENME, İRKİLTMEK, İRLANDALI, İRREALİST, İRTİBATLI, İRTİCALEN, İRAMETLİK, İRASDİYİR, İRDELENME, İREKLEMEK, İRELEŞMEK, İRELLEMEK, İREZİLLİK, İRGALAMAK, İRGENMEYH, İRĞALAMAK, İRİDOTOMİ, İRİMARASI, İRİNLEŞME, İRİŞGİLİK, İRİŞKİLİK, İRİŞKİRİK, İRİTASYON, İRKEBİLME, İRREGULAR, İRRİGATÖR, İRTELEMEK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

İRADESİZ, İRDELEME, İRİLEŞME, İRKİLMEK, İRKİLTME, İRSALİYE, İRAMETLİ, İRCEPGİL, İRDENMEK, İRDİRMEK, İREİSLİK, İRELLEME, İRENDİRE, İRFANİYE, İRGENMEK, İRGETMEK, İRGİLMEK, İRİDİKUS, İRİDOFOR, İRİDOSİT, İRİDOTOM, İRİLEMEG, İRİLEMEK, İRKBİLİM, İRKETLİK, İRKİLTEÇ, İRKİNMEK, İRKİTMEK, İRKÖRMEK, İRMENMEK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

İRADECİ, İRADELİ, İRANİST, İRİDYUM, İRKİLİŞ, İRKİLME, İRKİNTİ, İRSİYET, İRTİBAT, İRTİCAİ, İRTİCAL, İRTİFAK, İRTİHAL, İRTİSAM, İRADİYE, İRADİYO, İRAPATA, İRATMAK, İRBAHAM, İRBİŞİM, İRDAMAK, İRDEMEK, İRDENUK, İREÇBER, İREHMET, İREKMEK, İRELLEK, İRELMEG, İRELMEK, İREMÇİK, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İRANLI, İRİBAŞ, İRİLİK, İRİNLİ, İRİNTİ, İRKMEK, İRTİCA, İRTİFA, İRTİŞA, İRAHAN, İRAMAK, İRAMAS, İREÇEL, İREDİN, İREHEN, İREKET, İRELDE, İREMAS, İREMBA, İREMEK, İREMEN, İREMİK, İRENDE, İRENGE, İRESİM, İREŞME, İREYİZ, İREZİL, İREZİN, İRFANİ, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

İRADE, İRADİ, İRFAN, İRİCE, İRKME, İRMİK, İRONİ, İRSAL, İRSEN, İRŞAT, İRADO, İRAST, İRAZI, İRBAM, İRBET, İRBIH, İRBIK, İRBİK, İRCEP, İRDEN, İREDE, İRELİ, İRELÜ, İREME, İRENG, İRENK, İRETİ, İRFAT, İRGAT, İRGİN, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

İRAP, İRAT, İRCA, İRİN, İRİS, İRAD, İRAG, İRAĞ, İRAH, İRAK, İRAM, İRBE, İREK, İREM, İREN, İREP, İRES, İREZ, İRİB, İRİF, İRİK, İRİM, İRİP, İRİT, İRKİ, İRME, İRMİ, İRSİ, İRTE, İRZA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İRİ, İRS, İRK, İRO

2 harfli kelimeler

İR

Bazı kelimelerin anlamları

İR

Erken.

İRTİBATLILIK

Bağlantılılık.

İRDELEYEBİLME

İrdeleyebilmek işi.

İRDELEYEBİLMEK

İrdeleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İRİDOVİRÜSLER

Çift iplikli DNA genom yapısına sahip, zarflı ve 120-300 nm büyüklükte virüslerin bulunduğu aile.

İRİLEŞTİRMEK

İrileşmesine yol açmak.

İRRASYONALİST

Us dışıcı.

İRRİTABİLİTE

Hafif uyarılara karşı şiddetli cevap verme yeteneği. 2. Uyarıya aşırı tepki göstermeyle belirgin durum.

İRİDENKLEZİS

Subkonjunktival aralıktan humor aquosus'a daha fazla çıkış yolu sağlamak için iristen ekstirpasyon yapmadan, ondan dar bir şerit oluşturarak bunu sklera arasına yerleştirerek göz içi sıvı birikimini dolayısıyla basıncı azaltma esasına dayanan bir yöntem.

İRREMEDİABLE

Tedavisi mümkün olmayan.

İRADESİZLİK

İstençsizlik.

İRRASYONALİZM

Us dışıcılık.

İRREDANTİZM

Kurtarımcılık.

İRİDOSİKLEKTOMİ

İrisle birlikte hemen yanındaki corpus ciliare'nin bir kısmının uzaklaştırılması.

İRİDOSİKLİTİS

İris ve corpus ciliare'nin yangısı.

İRTİBATSIZLIK

Bağlantısızlık.

  -   -   -  

Anlamında İR bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İR geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABANDONE

Boks sporunda dövüşemeyecek duruma gelen boksörün karşılaşmayı yarıda bırakması. Herhangi bir olay karşısında çaresiz duruma düşme.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABARTI

Bir şeyi, bir olayı olduğundan büyük veya çok gösterme, mübalağa.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ABES

Gereksiz, yersiz, boş. Akla ve gerçeğe aykırı. Gereksiz bir biçimde.

ABAKÜS

Sayı boncuğu. Sütun başlığının üstüne yatay olarak konan ve kenarlarından biraz dışarı taşan taş blok.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük