İN ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "in" olan, toplam 845 adet kelime bulunmaktadır. in ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu in ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde in olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

16 harfli kelimeler

İNSANMERKEZCİLİK

15 harfli kelimeler

İNSANİYETSİZLİK, İNTERKONEKSİYON, İNDİRGEYEBİLMEK, İNFRAPOPÜLASYON, İNSANBİÇİMCİLİK, İNSANBİLİMCİLİK, İNSANCOĞRAFYASI, İNTERSEKSÜALİTE, İNTRAPERİTONEAL

14 harfli kelimeler

İNSANİÇİNCİLİK, İNTERFEROMETRE, İNTERFEROMETRİ, İNANCALANDIRMA, İNANDIRABİLMEK, İNANDIRIVERMEK, İNCELENEBİLMEK, İNCELERTEKKESİ, İNCELETEBİLMEK, İNCELEYEBİLMEK, İNDİRGENEBİLİR, İNDİRGEYEBİLME, İNSAFSIZCASINA, İNSANCILLAŞMAK, İNTEROPERKULUM, İNTRAABDOMİNAL

13 harfli kelimeler

İNANDIRICILIK, İNCELEMECİLİK, İNCELEYİCİLİK, İNDETERMİNİZM, İNDİVİDÜALİST, İNDİVİDÜALİZM, İNFİNİTEZİMAL, İNSİCAMSIZLIK, İNTİZAMSIZLIK, İNKİSARIHAYAL, İNSANMERKEZCİ, İNEBOLUKÜTÜĞÜ, İNANDIRABİLME, İNANDIRIVERME, İNANMAZLANMAK, İNCELENEBİLME, İNCELETEBİLME, İNCELETTİRMEK, İNCELEYEBİLME, İNCELTEBİLMEK, İNDETERMİNİST, İNDİRTEBİLMEK, İNFARKTEKTOMİ, İNFRASİLYATÜR, İNKARSERASYON, İNNAPLIHÜYÜĞÜ, İNSANCILLAŞMA, İNTERLÖKİNLER, İNTERSPESİFİK, İNTİBAKSIZLIK, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

İNANDIRILMAK, İNANILMAZLIK, İNFİRATÇILIK, İNHİSARCILIK, İNKILAPÇILIK, İNSANIMSILAR, İNSANİYETSİZ, İNSİCAMLILIK, İNTİKAMCILIK, İNAKTİVASYON, İNCEALİPINAR, İNCEHASTALIK, İNCELEBİLMEK, İNCELETTİRME, İNCELTEBİLME, İNCİDİNİLMEK, İNCİRLİPINAR, İNCİTEBİLMEK, İNDİREBİLMEK, İNDİRİVERMEK, İNDİRTEBİLME, İNFİLTRASYON, İNFRALİTORAL, İNFRAORBİTAL, İNFRAROBİTAL, İNFUNDİBULUM, İNLEYEBİLMEK, İNSEKTİVÖRÖZ, İNSKRİPSİYON, İNSTRUKSİYON, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

İNANÇSIZLIK, İNANDIRILMA, İNCİTMEBENİ, İNDİRGENLİK, İNDİRGENMEK, İNDİRGEYİCİ, İNSANGİLLER, İNSANİYETLİ, İNSANLAŞMAK, İNSEKTARYUM, İNŞAATÇILIK, İNTEGRASYON, İNANABİLMEK, İNANCALAMAK, İNANIVERMEK, İNCEGİNELİK, İNCELEBİLME, İNCİKKAPAĞI, İNCİLİPINAR, İNCİRGEDİĞİ, İNCİRLİDERE, İNCİRLİKUYU, İNCİTEBİLME, İNDİFFERENS, İNDİREBİLME, İNDİRGENMEZ, İNDİRİVERME, İNDRİGİLLER, İNDÜKLEYİCİ, İNEĞİMSAĞMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

İNANÇLILIK, İNANDIRMAK, İNANMAZLIK, İNATLAŞMAK, İNCECİKTEN, İNCELEMECİ, İNCELENMEK, İNCELETMEK, İNCİRLİOVA, İNCİTİLMEK, İNDİRGEMEK, İNDİRGENME, İNİSİYATİF, İNSAFLILIK, İNSANCILIK, İNSANSILAR, İNSİCAMSIZ, İNTANİYECİ, İNTELİJANS, İNTERAKTİF, İNTERMEZZO, İNTİBAKSIZ, İNTİZAMSIZ, İNZİBATSIZ, İNANABİLME, İNANÇSIZCA, İNANDIRICI, İNANIVERME, İNANSIZLIK, İNCECİKLER, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

İNAKÇILIK, İNANCILIK, İNANDIRMA, İNANILMAK, İNANILMAZ, İNANIRLIK, İNATÇILIK, İNATLAŞMA, İNCELEMEK, İNCELENİŞ, İNCELENME, İNCELETİŞ, İNCELETME, İNCELTİCİ, İNCELTMEK, İNCİTİLME, İNDİKATÖR, İNDİRGEME, İNDİRİLME, İNDİRİMLİ, İNDİRTMEK, İNDÜKLEME, İNEKÇİLİK, İNEKLEMEK, İNFİRATÇI, İNGİLİZCE, İNHİBİTÖR, İNHİSARCI, İNKILAPÇI, İNORGANİK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

İNANÇSIZ, İNANILMA, İNCELEME, İNCELMEK, İNCELTİŞ, İNCELTME, İNCİNMEK, İNCİRLİK, İNCİTMEK, İNDİRGEN, İNDİRMEK, İNDİRTME, İNDÜKLEÇ, İNEKHANE, İNEKLEME, İNGİNLİK, İNİLTİLİ, İNLETMEK, İNSAFSIZ, İNSANCIL, İNSANLIK, İNSANSIZ, İNSİRAFİ, İNSİYAKİ, İNŞAATÇI, İNTANİYE, İNTEGRAL, İNTERNET, İNTİFADA, İNZİBATİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

İNADINA, İNAKSAL, İNANÇLI, İNANMAK, İNANSIZ, İNCECİK, İNCEDEN, İNCELİK, İNCELİŞ, İNCELME, İNCEREK, İNCİNME, İNCİTİŞ, İNCİTME, İNCİZAP, İNDİFAİ, İNDİNDE, İNDİRİM, İNDİRİŞ, İNDİRME, İNDİYUM, İNEBOLU, İNEKLİK, İNFİLAK, İNFİRAK, İNFİRAT, İNFİSAH, İNGİLİZ, İNHİDAM, İNHİLAL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İNAKÇI, İNANCA, İNANIŞ, İNANLI, İNANMA, İNATÇI, İNAYET, İNCESU, İNDEKS, İNDİFA, İNEGÖL, İNEKÇİ, İNFİAL, İNHİNA, İNİKAT, İNİLME, İNİLTİ, İNİŞLİ, İNKITA, İNLEME, İNMELİ, İNSANİ, İNŞAAT, İNTANİ, İNTİBA, İNTİFA, İNTİHA, İNZİVA, İNAHAN, İNALLI, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

İNANÇ, İNCİK, İNCİL, İNCİR, İNDİS, İNFAK, İNFAZ, İNGİN, İNMEK, İNÖNÜ, İNSAF, İNSAN, İNŞAT, İNTAÇ, İNTAK, İNTAN, İNZAL, İNANI, İNAYE, İNBAL, İNBAT, İNBİZ, İNCAK, İNCAZ, İNCEK, İNCEZ, İNCOP, İNÇER, İNÇGE, İNÇİK, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

İNAK, İNAL, İNAM, İNAN, İNAT, İNCE, İNCİ, İNDİ, İNEÇ, İNEK, İNHA, İNİK, İNİŞ, İNME, İNŞA, İNTİ, İNAÇ, İNAH, İNAR, İNAY, İNCA, İNÇÜ, İNDA, İNEG, İNEZ, İNGE, İNGİ, İNİÇ, İNİL, İNİM, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İNÇ, İNE, İNİ, İNÜ

2 harfli kelimeler

İN

Bazı kelimelerin anlamları

İN

Yaban hayvanlarının kendilerine yuva edindikleri kovuk. Mağara. İnsan.

İNANDIRABİLMEK

İnandırma imkânı veya olasılığı bulunmak.

İNFRAPOPÜLASYON

Tek bir konak içerisinde bulunan tek bir parazit türünün bireylerinin tamamı. Tek bir konak içerisinde bulunan tek bir parazit türünün bireylerinin tamamını ifade eden terim.

İNSANBİLİMCİLİK

İnsanı doğanın en üstün ürünü sayan, insanın bütün özel yönlerini ve niteliklerini onun doğal kökenleri ile açıklayan düşünce akımı.

İNSANİYETSİZLİK

İnsaniyetsiz olma durumu.

İNTRAPERİTONEAL

Periton içi, periton içinde.

İNSANMERKEZCİLİK

İnsanı evrenin merkezi sayan, bütün öbür yaratıkların insan için yaratılmış olduklarını söyleyen dinî nitelikli öğreti, insaniçincilik, antroposantrizm.

İNTERFEROMETRE

Girişimölçer.

İNDİRGEYEBİLMEK

İndirgeme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İNSANİÇİNCİLİK

İnsanmerkezcilik.

İNTERKONEKSİYON

Birçok elektrik şebekesi arasında bağlantı kurma.

İNTERSEKSÜALİTE

İki cinslilik.

İNSANCOĞRAFYASI

Toplumlar ya da bireyler ile doğal çevre arasındaki karşılıklı etkileşimleri incelemeyi amaçlayan, "Doğa insanın elleri arasında bir kil parçasıdır." görüşünü savunan toplumbilim akımı.

İNANCALANDIRMA

İnançlı duruma sokmak, güvenlik verme.

İNSANBİÇİMCİLİK

Yüce varlıkları ve tanrıları insan biçiminde tasarımlayan; insana benzer yetenek, tutum ve davranışlarla niteleyen görüş. İnsansal olmayan nesnelerde, özellikle Tanrılarda, insan özellikleri görme biçimindeki görüş. bk. doğaya tapma. İnsanlara özgü olan özellikleri tanrılara, hayvanlara ve cansız nesnelere verme. İnsanın özelliklerini Tanrı'ya (tanrılara), doğanın dış güçlerine ve benzerleri aktararak bunları insan biçiminde tasarlayan görüş. İnsana ait özelliklerin insan dışındaki varlıklara yüklenmesi durumu, antropomorfizm.

İNTERFEROMETRİ

Girişim ölçme.

  -   -   -  

Anlamında İN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABAJUR

Işığı bir yere toplamak, doğrudan doğruya gözlere vurmasını önlemek için kullanılan, kâğıt, kumaş, maden veya renkli camdan yapılmış lamba siperi. Genellikle üzeri siperli masa lambası veya ayaklı lamba.

ABANDIRMAK

Bir kimsenin bir yere veya bir kimseye yaslanmasını sağlamak. Bir hayvanı yere çöktürmek.

ABARTICI

Abartıyı huy edinen (kimse), abartmacı, mübalağacı.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ABARTMAK

Bir nesneyi veya durumu olduğundan daha önemli, daha büyük veya daha çok göstermek, mübalağa etmek. Bir iş, bir davranış vb.nde gereğinden fazlasına kaçmak, aşırıya kaçmak.

ABBAS

"Yola çıkacak veya ölümü yaklaşan kimse" anlamlarındaki Abbas yolcu deyiminde geçen bir söz.

ABLİ

Yatay serenlerin ucuna bağlı bulunan ve bunları sağa, sola veya ortaya çevirmek için yararlanılan halat veya palanga.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABİS

Okyanusların güneş ışığının ulaşamadığı derin yerleri.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

AB

Su. Avrupa Birliği'nin kısaltılmış hali.

ABONE

Süreli yayınları, parasını önceden ödeyerek alma işi. Bir şeyi sürekli olarak kullanmak için hizmeti verenle sözleşme yapan kimse, sürdürümcü. Bir yere gitmeyi alışkanlık hâline getiren (kimse).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABARTILMAK

Abartma işine konu olmak.

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABANİ

Genellikle sarık, bohça, kundak ve yorgan yüzü yapımında kullanılan, zemini beyaz, üzerinde safran renginde nakışlar bulunan ipek kumaş. Bu kumaştan yapılmış.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük