İL ile başlayan kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "il" olan, toplam 716 adet kelime bulunmaktadır. il ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu il ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde il olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Bunlara ek olarak, kelimelerin anlamları için aşağıda bulunan "harfli kelimeler" bağlantılarından da faydalanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

İLGİLENDİREBİLMEK

16 harfli kelimeler

İLGİLENDİREBİLME, İLİŞTİRİLEBİLMEK, İLYASAĞAÇİFTLİĞİ

15 harfli kelimeler

İLİŞKİLENDİRMEK, İLETKENLİKÖLÇER, İLETKENLİKÖLÇÜM, İLİŞTİRİLEBİLME

14 harfli kelimeler

İLERLETEBİLMEK, İLERLEYEBİLMEK, İLETİŞİMSİZLİK, İLGİLENEBİLMEK, İLİŞKİLENDİRME, İLİŞTİREBİLMEK, İLİŞTİRİVERMEK, İLKELLEŞTİRMEK, İLKELMEMELİLER

13 harfli kelimeler

İLAHİYATÇILIK, İLGİLENDİRMEK, İLTİHAPLANMAK, İLAHLAŞTIRMAK, İLEOKOLOSTOMİ, İLERLEMECİLİK, İLERLETEBİLME, İLERLEYEBİLME, İLETİLEBİLMEK, İLETİŞİMLİLİK, İLGİLENEBİLME, İLGİSİZCESİNE, İLİNGEBİLGİSİ, İLİŞTİREBİLME, İLİŞTİRİVERME, İLKELEŞTİRMEK, İLKELLEŞTİRME, İLKÖRNEKÇİLİK

12 harfli kelimeler

İLGİLENDİRİŞ, İLGİLENDİRME, İLGİNÇLEŞMEK, İLİŞİKSİZLİK, İLİŞKİSİZLİK, İLİŞTİRİLMEK, İLLÜSTRASYON, İLTİHAPLANMA, İLTİMASÇILIK, İLAHLAŞTIRMA, İLETİLEBİLME, İLEZİKLÜŞLİK, İLİNTİLENMEK, İLİNTİSİZLİK, İLİŞMEZCELİK, İLKÇEYREKLİK, İLKELEŞTİRME, İLTİZAMCILIK

11 harfli kelimeler

İLGİNÇLEŞME, İLİNTİLEMEK, İLİŞTİRİLME, İLKELLEŞMEK, İLLÜZYONİST, İLLÜZYONİZM, İLMİKLENMEK, İLSİZLEŞMEK, İLEOKOLİTİS, İLETEBİLMEK, İLETİŞİMSİZ, İLEZİRLEMEK, İLGENDİRMEK, İLGİÇLİİĞNE, İLINTILAMAK, İLİNTİLEMEG, İLİŞİVERMEK, İLİŞKİLİLİK, İLKÖRNEKLER, İLMEKLENMEK, İLYASGEÇİDİ

10 harfli kelimeler

İLAÇSIZLIK, İLAHİYATÇI, İLERLETMEK, İLETKENLİK, İLGİLENMEK, İLİŞKİNLİK, İLİŞTİRMEK, İLKÖĞRENİM, İLKÖĞRETİM, İLSİZLEŞME, İLTİHAPSIZ, İLAÇLANMAK, İLAHLAŞMAK, İLANKAVIĞI, İLERİCİLİK, İLERLEYİCİ, İLERÜKİDEN, İLERÜRECÜK, İLEŞBELLİG, İLEŞBELLİK, İLEŞBERLİK, İLEŞTİRMEK, İLETEBİLME, İLETİŞİMLİ, İLETTÜRMEK, İLGİLİİĞNE, İLGİSİZLİK, İLİKLENMEK, İLİKLEŞMEK, İLİNDİRMEK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

İLAÇLANMA, İLANİHAYE, İLERLEMEK, İLERLETME, İLERLEYİŞ, İLETİLMEK, İLETİŞMEK, İLGİLEMEK, İLGİLENİŞ, İLGİLENME, İLGİLİLİK, İLGİNÇLİK, İLİKÇİLİK, İLİKLEMEK, İLİKLENME, İLİKLEYİŞ, İLİMCİLİK, İLİNEKSEL, İLİŞİKSİZ, İLİŞİLMEK, İLİŞKENLİ, İLİŞKİSİZ, İLİŞTİRME, İLKECİLİK, İLKELEŞME, İLMEKLEME, İLMİAHLAK, İLMİKLEME, İLMÜHABER, İLTİFATLI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

İLAHİYAT, İLAVETEN, İLELEBET, İLERLEME, İLETİLİŞ, İLETİLME, İLETİŞİM, İLETİŞME, İLGİLEME, İLHANLIK, İLİKLEME, İLİNTİLİ, İLİŞİKLİ, İLİŞİLME, İLİŞKİLİ, İLKBAHAR, İLKELLİK, İLLÜZYON, İLMİKSİZ, İLTİHABİ, İLTİSAKİ, İLTİZAMİ, İLANIAŞK, İLAÇLAMA, İLAKEDER, İLANDİLİ, İLARSLAN, İLDİRMEK, İLEDANAZ, İLEMELİK, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

İLAÇSIZ, İLÇEBAY, İLENMEK, İLERİCİ, İLERİDE, İLERLEK, İLETKEN, İLETMEK, İLGEÇLİ, İLGİSİZ, İLİKSİZ, İLİSTİR, İLİŞKEN, İLİŞKİN, İLİŞMEK, İLKELCE, İLKESEL, İLKOKUL, İLLEGAL, İLLETLİ, İLLİYET, İLMİKLİ, İLTİBAS, İLTİFAT, İLTİHAK, İLTİHAP, İLTİMAS, İLTİSAK, İLTİZAM, İLAANÇE, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

İLAÇLI, İLANEN, İLARYA, İLENİŞ, İLENME, İLETİM, İLETİŞ, İLETKİ, İLETME, İLGİLİ, İLGİNÇ, İLİKÇİ, İLİKLİ, İLİNEK, İLİNTİ, İLİŞİK, İLİŞKİ, İLİŞME, İLKECİ, İLKGÜZ, İLKTEN, İLKYAZ, İLMİYE, İLTİCA, İLAANE, İLAAŞI, İLAGAN, İLAĞAÇ, İLAĞAN, İLAĞAT, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

İLAHE, İLAHİ, İLAVE, İLBAY, İLENÇ, İLERİ, İLETİ, İLGEÇ, İLHAK, İLHAM, İLHAN, İLKAH, İLKEL, İLKİN, İLLET, İLMEK, İLMİK, İLZAM, İLADE, İLAEN, İLANA, İLANŞ, İLARİ, İLAŞE, İLBAŞ, İLBEY, İLBİR, İLBİS, İLBİZ, İLBOY, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

İLAÇ, İLAH, İLAM, İLAN, İLCA, İLÇE, İLGA, İLGİ, İLİÇ, İLKE, İLLA, İLLE, İLME, İLAC, İLAF, İLAL, İLAS, İLAT, İLAY, İLÇİ, İLEK, İLEN, İLEŞ, İLEY, İLGÜ, İLHİ, İLIH, İLİF, İLİG, İLİK, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

İLA, İLE, İLK, İLİ

2 harfli kelimeler

İL

Bazı kelimelerin anlamları

İL

Ülkenin vali yönetimindeki bölümü, vilayet. Şehrin niteliklerini taşıyan büyük yerleşim yeri. Ülke, yurt. Eski Türklerde devlet.

İLİŞKİLENDİRME

İlişkilendirmek işi.

İLETKENLİKÖLÇER

Elektriksel iletkenliği ölçen ve ölçeğinde iletkenliği ohm biriminde gösteren aygıt.

İLİŞTİREBİLMEK

İliştirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLETİŞİMSİZLİK

İletişimsiz olma durumu.

İLİŞTİRİLEBİLME

İliştirilebilmek işi.

İLGİLENDİREBİLMEK

İlgilendirme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLİŞKİLENDİRMEK

İlişkili duruma getirmek.

İLGİLENDİREBİLME

İlgilendirebilmek işi.

İLERLETEBİLMEK

İlerletme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLERLEYEBİLMEK

İlerleme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLİŞTİRİLEBİLMEK

İliştirilme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLETKENLİKÖLÇÜM

Elektrolit çözeltilerinin iletkenliklerini ölçerek çeşitli yollardan özdek niceliğini belirleme.

İLYASAĞAÇİFTLİĞİ

Çanakkale ili, Çan ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

İLGİLENEBİLMEK

İlgilenme imkânı veya olasılığı bulunmak.

İLİŞTİRİVERMEK

Çabucak iliştirmek.

  -   -   -  

Anlamında İL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde İL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ABDESTLİK

Abdest alınacak yer. Abdest alınırken giyilen ve kolsuz hırkaya benzeyen bir giyecek türü.

ABDÜLLEZİZ

Akdeniz bölgesinde ve Afrika'da yetişen, çok yıllık, yumrulu ve otsu bir bitki (Cyperus esculentus). Bu bitkinin yemiş olarak yenilen, tatlı ve yağlı ürünü.

ACELE

Hızlı yapılan, çabuk, tez, ivedi. Tez davranma gerekliliği. Vakit geçirmeden, tez olarak.

ABANA

Kastamonu iline bağlı ilçelerden biri.

ABA

Abla. Bu kumaştan yapılmış yakasız ve uzun üstlük. Bu kumaştan yapılan. Kepenek. Yünün dövülmesiyle yapılmış olan kalın ve kaba kumaş. Bu kumaştan yapılmış olan ve dervişlerce giyilen hırka. Anne.

ABRAŞ

Alaca benekli. Klorofil azlığından dolayı açık renkte lekeleri olan (bitki yaprağı). Cildin rengini bozup beyaz benekler ve lekeler yapan hastalık. Ters, kaba, görgüsüz (kimse). Deseni ve atkısı bozuk halı. Atın tüysüz yerlerinde görülen uyuza benzer bir hastalık. Çarpık, eğri, düzgün olmayan. Çilli, çopur yüzlü, gözleri açık renk olan (kimse).

ABARTISIZ

Olduğu gibi gösterilen, abartmasız, mübalağasız. Abartmadan, abartısız olarak, mübalağasız bir biçimde.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABLA

Bir kimsenin kendisinden büyük olan kız kardeşi. Erkeklerin kız veya kadınlara seslenirken söyledikleri söz. Büyük kız kardeş gibi saygı ve sevgi gösterilen kız veya kadın. Genelev veya randevuevi işletmecisi kadın, çaça, mama (II).

ABAZAN

Uzun süre cinsel ilişkide bulunmayan (erkek). Karnı aç olan (kimse).

ABANOZ

Abanozgillerden, sıcak ülkelerde yetişen, kerestesinden yararlanılan birçok ağacın ortak adı. Bu tahtadan yapılmış. Bu ağacın ağır, sert ve siyah renkli tahtası. Koyu, parlak siyah. Bu renkte olan.

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABRA

Dara. Angarya, yük. Bir değiş tokuşta üste verilen şey. Denge.

ABU

Şaşma ve korku bildiren bir söz.

ABLACILIK

Sevicilik.

ABARTILI

Olduğundan fazla gösterilen, abartmalı, mübalağalı. Abartarak, abartılı olarak, mübalağalı bir biçimde.

ABANOZGİLLER

İki çeneklilerden, sıcak ülkelerde yetişen bir bitki familyası.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ABONMAN

Bir satıcı veya kamu kuruluşu ile alıcılar arasında yapılmış olan anlaşma, sürdürüm. Abone olma durumunu gösteren belge. Kent içinde ulaşımı sağlayan otobüslerde para yerine geçen bilet veya kart.

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.