İKİZ ile başlayan 9 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "ikiz" olan, 9 harfli toplam 10 adet kelime bulunmaktadır. ikiz ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu ikiz ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde ikiz olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İKİZBAŞAK

Sivas şehri, Divriği ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İKİZPINAR

Erzurum ilinde, Şenkaya ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Malatya şehri, Kale ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yer. Samsun şehrinde, Boğazkaya bucağına bağlı bir yer.

İKİZKENAR

İki kenarı eşit olan.

İKİZLİLİK

İkizli olma durumu.

İKİZLEMEK

Tarlayı iki kez sürmek, aktarmak. İkiz doğurmak. Koyun ya da ineği iki kez sağmak. Kavun ve karpuz tohumu filizlenmek.

İKİZÇINAR

Karaman ili, Kazancı nahiyesine bağlı bir bölge.

İKİZLEŞME

İkiz duruma gelme. Ünsüz ikizleşmesi. İki diş arasındaki bütün dokuların bitişmesiyle oluşan diş sapaklığı.

İKİZCİLER

Kastamonu şehrinde, Küre ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

İKİZLENME

(Yazıda aynı harfin söylemede aynı sesin tekrarı. Yazıda bir açınığın ikizlenmesi, Kaatil kelimesinde olduğu gibi, bazen o açınığın uzun söyleneceğini gösterir. Abanıklardaki ikizlenme için bk. İkiz abanık.

İKİZANLAM

(Söz sanatı terimi) Bir ifadenin, kuruluşundan veya içinde iki anlama gelen kelime bulunmasından dolayı iki fikir verebilmesi hali. (İKİZANLAMLI, Amphibologique).