Sonu İ ile biten 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "i" olan 3 harfli toplam 78 adet kelime bulundu. Sonu i harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında i harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İÇİ

Bir memleketin saygı duyulanı, ileri geleni. İçin.

İSİ

Ucu yanmış odun. Kötü, fena, iğrenç. Sıcak, ılık, bk. issi.

ORİ

Oraya.

İGİ

İyi.

EMİ

Amca. Emmi, amca.

ANİ

Ansızın yapılan. Ansızın ortaya çıkan. Ansızın, birdenbire. Korku, şaşma, hayranlık bildirir ünlem. Hani, kaldı ki, üstelik.

ÖZİ

Kendi.

UVİ

Küçük, adı gibi ses çıkaran bir kuş.

ÖRİ

Kendir kıvratma aleti.

EÇİ

Büyük kardeş, ağabey.

AŞİ

Aşı. Boya yapmada kullanılan kırmızı ya da sarı toprak. Kamaboko'nun elastik yapısına Japonlar tarafından verilen ad.

İNİ

Kayınbirader. Kocanın kızkardeşi, görümce. Şaşma bildirir ünlem. Aşağısama, onur kırma. Onu (III. teklik şahıs zamiri yükleme hâli). İşte. Küçük kardeş. İnilti.

APİ

Aşık kemiği.

Şİİ

Şiilik mezhebinden olan kimse.

İYİ

İstenilen, beğenilen nitelikleri taşıyan, beğenilecek biçimde olan, kötü karşıtı. Yerinde, uygun. Bol, çok, aşırı. Doğru olan. Öğrencinin değerlendirilmesinde kullanılan orta ile pekiyi arasındaki not. Uğurlu, hayırlı, iyilik getiren. Esen, sağlıklı. İstenilen, beğenilen, yerinde, yararlı, uygun bir biçimde. Yeterli, yetecek miktarda olan.

ECİ

Abla, büyük kız kardeş. Büyükanne. Yenge. Saygıya yaraşır kadın. Büyük kardeş, ağabey. Büyükanne, nine. Kız arkadaş. Amca eşi, yenge. Anneanne (Kaman). Kız kardeş. Büyük kız kardeş, arkadaş.

GSİ

Gonadosomatik indeks.

EHİ

Değil mi anlamında kullanılır.

URİ

Bir ağaç çeşidi.

ILİ

Zayıf, kansız.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük