Sonu İ ile biten 15 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; sonunda "i" olan 15 harfli toplam 91 adet kelime bulundu. Sonu i harfi ile biten kelimeler listesinden; Türkçe hakkında yapacağınız ders ve araştırma çalışmalarında ya da Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunlarında kelime türetmek için faydalanabilirsiniz.

Ayrıca, başında i harfi olan kelimeler listesine ulaşmak veya içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Kelime anlamı için sözcüklerde bulunan linklerden faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

DACHSHUNDKÖPEĞİ

Almanya'dan köken alan, geçmişinin 5000 yıl kadar önceye Mısırlı Teckel ırkına dayandığı düşünülen, uzun vücudu ve kısa bacaklarıyla dikkat çeken, rengi koyu kızıl veya kahverengi-siyah, boynu uzun ve kaslı, göğsü geniş, göğüs kemiği çıkıntılı, karnı içe doğru gergin, kuyruğu uzun ve sırtla aynı hizada taşınan, canlı ve sevecen aynı zamanda neşeli, meraklı ve zeki, havlamayı seven ve kendinden beklenmeyecek kadar yüksek ses çıkaran, tavşan ve özellikle porsuk avlamak amacıyla kullanılmış, bekçilik ve avcılık özellikleri gelişmiş köpek ırkı, sosis köpek.

PURKİNJEHÜCRESİ

Purkinje hücre katmanı.

DENDROKRONOLOJİ

Yaş halkaları sayılarak ağaç yaşlarının belirlenmesi bilimi.

PNÖMORADYOGRAFİ

Herhangi bir boşluğa hava verilmesinden sonra görüntü alınması.

NORFOLKTERİYERİ

İngiltere'den köken alan, küçük İrlanda Teriyerleri ile Border ve Cairn dâhil olmak üzere diğer Teriyer ırkları arasında yapılan birleştirmeler sonucu geliştirildiği düşünülen, yakın bir geçmişe kadar Norveç Teriyer ile aynı ırk olarak değerlendirilen, kulaklarının düşük oluşu ve hatlarının köşeli oluşuyla bu ırktan ayrılan ayrıca buna göre daha kıskanç ve asosyal olan, kısa, güçlü ve dayanıklı bir yapısı olan, bacakları güçlü ve tilkiye benzeyen bir burun yapısına sahip, tüy yapısı düz ve sert, rengi kızıl, buğday, ten rengi ve siyah olabilen, yüzündeki tüyler bıyık ve kaş oluşturacak biçimde uzun, etkin, sevecen ve cesur, dengeli bir karaktere sahip, bekçi köpeği ve kemirgen ve tilki avcısı olarak kullanılan köpek ırkı.

KALKANBÖCEKLERİ

Birçok türü, tarım ve orman bitkilerinde asalak yaşayan, kınkanatları kalkanımsı böcekler familyası.

RADYOSTEROSKOPİ

Herhangi bir organın X ışınları aracılığıyla üç boyutlu görüntüsünün ekran üzerinde incelenmesi.

YEYENUKOLOSTOMİ

Boş bağırsakla kolon arasında ağız ağza dikmek suretiyle geçit oluşturma. Hastalıklı kıvrım bağırsak ve kör bağırsak çıkarıldığında uygulanır.

HİPERPROTEİNEMİ

Kanda protein miktarının anormal olarak yükselmesi. Kanda protein miktarının anormal olarak yükselmesi, proteinemi.

ENDOKRİNOTERAPİ

Hormon tedavisi.

PSÖDOHİPERTROFİ

Yalancı hipertrofi.

MAKROANJİYOPATİ

Büyük çaplı kan damarlarında kan pıhtısı veya yağ damlacıklarının damar duvarını tıkaması ve dolaşımı engellemesiyle belirgin damar bozukluğu.

ABSORBSİYOMETRİ

Kemik mineral düzeyinin veya yoğunluğunun ölçümü.

HEMOGLOBİNOPATİ

Kalıtsal bozukluklardan dolayı anormal polipeptit zincirlerinden oluşan, orak hücre anemisi, hemolitik anemi ve talasemiye neden olan anormal tipteki hemoglobinlerin varlığı. Hemoglobin C, E, I, J, S, ve benzerleri yüzlerce tipi vardır.

MİLLETVEKİLLİĞİ

Milletvekilinin görevi, mebusluk, parlamenterlik.

HİPOÖSTROJENEMİ

Kandaki östrojen miktarının azalması.

KODALLIÇİFTLİĞİ

Yozgat ilinde, Sorgun ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

ENTERNASYONALCİ

Uluslararasıcı.

KIYIHALİLİNCELİ

Kırıkkale ilinde, Sulakyurt belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

ARİTENOİDEKTOMİ

Yapısı bozulmuş olan ibriksi kıkırdağın ameliyatla uzaklaştırılması.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük