İ ile başlayan 7 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "i" olan, 7 harfli toplam 1005 adet kelime bulunmaktadır. i harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu i harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İGNATİA

Saint ignatius fasulyesi. Strylchnos ignatic'in kuru olgunlaşmış tohumları. Başlıca trychnin ve brucin olmak üzere %2 alkoloit içerir.

İYİCENE

Tam olarak, adamakıllı.

İTLAMEK

Devirmek, itelemek.

İLEMETE

Ele güne karşı. Sazdan ya da kamıştan örülmüş hasır seccade, yaygı.

İYİŞMİK

Yağı alınmış süt ya da yoğurdun kaynatılmasıyle elde edilen peynir, çökelek.

İLİBADA

Kırlarda, sulak yerlerde yetişen, yemeği yapılan bir çeşit ot. Çocuk yeleği. Dolmalık yaprak. Cepkene benzeyen süslü ceket. (Tahtacı Burhaniye Balıkesir).

İLTEMİZ

Ülkenin temiz ve dürüst insanı.

İŞMECAĞ

Kaynak.

İĞLEMEK

Zayıflamak. Eziyet çekerek hastalanmak, verem olmak. İnlemek. Yara iyileşmek. Kuraklık ya da hastalık nedeniyle ağaç gelişememek, meyve vermemek. Bitki sararmak. Ezilmek, üzülmek. Temizlemek. Bir şeyi delmek: Karpuzu kavunu iğlemeyince turşu kurulmaz. Hastalanmak, hastalık getirmek.

İDEOLOG

Bir felsefi veya toplumsal öğretiye sistemli biçimde bağlanan kimse. Fransa'da fizikötesini ortadan kaldırarak manevi bilimleri antropolojiye ve psikolojiye dayandırmayı amaçlayan, Condillac'a bağlı felsefe okulunun taraftarı. Bir ideolojinin akıl hocalığını yapan kimse.

İYSIRAN

Teknelerdeki hamuru kazımaya yarayan araç.

İNHİLAL

Dağılma, bölünme, parçalanma. Açılma. Ayrışma.

İÇİRTME

İçirtmek işi.

İSABALI

Sakarya şehrinde, Pamukova ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İMRENME

İmrenmek işi, imrenti, gıpta.

İVİLCAN

Bacakta olan kırmızılık.

İLERÜKİ

Evvelki, önceki.

İBRİKLİ

Artvin şehrinde, Borçka ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

İNTİRES

İlgi: Senin mennen ne intirésin var.

İĞNELER

Düzce ilinde, Yığılca ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Tekirdağ ili, Çorlu ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük