İ ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "i" olan, 4 harfli toplam 381 adet kelime bulunmaktadır. i harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu i harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İCAM

Arkadaş.

İKİZ

İkisi bir arada doğan (çocuk). Birbirine tamamen benzeyen. Aynı çiçekten oluşmuş birbirine yapışık iki meyve.

İLTE

Neden, sebep.

İNLİ

Hasta. Afyon şehri, Çay belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya şehri, Çumra ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya şehri, Sabuncu bucağına bağlı bir bölge. Niğde şehri.

İNİL

Yavaş.

İKAT

İpliklerin boyanmak istenmeyen bölümlerinin ağaç kabukları, yapraklar ya da balmumuyla sarılarak boyaya batırılması yoluyla uygulanan, en çok da Endonezya'da (özellikle Sumatra'da), Siyam'da, Malaya'da ve Kamboçya'da yaygın olan bir tür boyama tekniği, a. bk. batik, plangi.

İTEK

Un elerken dökülmemesi için yere serilen bez ya da şaplanmış deriden yapılan örtü. Tarla tarağı, tırmık. Zeytinyağı elde edilen yağhanelerde, sütunu çevirmeye yarayan direkler.

İSGA

Soğan.

İZAA

yitirme.

İBEZ

Gelişememiş cılız buğday.

İMZA

Bir kimsenin herhangi bir belgeyi yazdığını veya onayladığını belirtmek için her zaman aynı biçimde kullandığı işaret. Herhangi bir alanda ün yapmış kimse. İmzalama işi.

İGNA

İğne.

İTİH

Kayıp.

İRİF

Dolaşık ve yolsuz davramş.

İŞEG

Çiş, idrar. İşek, idrar.

İLGA

Bir şeyin varlığını ortadan kaldırma.

İBİT

Bizmut oksiiyodotanat, alkolde çözünmeyen, gri toz halinde bulunan, bakterisit ve dezenfekte edici bir madde.

İVET

Acele.

İZGÜ

İyi, güzel. Akıllı, adaletli.

İYAN

Arkadaş. Yeğen.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük