İ ile başlayan 4 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "i" olan, 4 harfli toplam 381 adet kelime bulunmaktadır. i harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu i harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İCAM

Arkadaş.

İREZ

Tahıla karışan delice tohumu: İrezli ekmek başımı ağrıtıyor. Dövülürken tahıla karışan çörçöp. Reis, kaptan.

İSİK

Hiç durmadan gülen kimse: Bu kadar da gülünür mü, ammada isikmişin be. Az, eksik. Sıcaktan, terden yüzde meydana gelen küçük, kırmızı sivilceler. Sıcağın etkisiyle sararmış buğday. Kapı. Çukur.

İBİK

Horoz, hindi vb.nin tepesinde bulunan kırmızı deri uzantısı. Köşe, kenar, uç. Bazı kemiklerde bulunan ve kasların tutunmasına yarayan, çizgi durumunda pürtüklü çıkıntı. Emzik.

İCAB

ister. önerme, öneri, ~a da'vet: önermeye çağırı ,~ yapmak, -da bulunmak: önermek.

İRCA

Eski biçimine sokma, çevirme. İndirgeme. Döndürme.

İNİŞ

İnme işi. Araçlı jimnastikte, atlayarak veya hızlanarak araçtan ayrılma durumu. Gerileyiş, çöküş. Yukarıdan aşağıya gittikçe alçalan eğimli yer, yokuş karşıtı.

İNEÇ

Tekne, yukaç karşıtı.

İLSU

Ülkenin su gibi sar ve temiz insanı.

İMGE

Zihinde tasarlanan ve gerçekleşmesi özlenen şey, hayal, hülya. Duyu organlarının dıştan algıladığı bir nesnenin bilince yansıyan benzeri, hayal, imaj. Duyularla algılanan, bir uyaran söz konusu olmaksızın bilinçte beliren nesne ve olaylar, hayal, imaj. Genel görünüş, izlenim, imaj.

İCAZ

Az sözle çok şey anlatma.

İZAÇ

Bunaltma, tedirgin etme, baş ağrıtma, can sıkma.

İLİM

Bilim. Ayrıntı, özellik, nitelik. Erik ve kayısı ağaçlarının çıkardığı zamk. Tanelerinden çorba ve aş yapılan, kedi kuyruğuna benzeyen başaklar içindeki küçük bir çeşit darı. Bilme, biliş, bir şeyin doğrusunu bilme.

İTFA

Söndürme. Sönüm. Sönüm.

İYCE

Gereği kadar.

İLEY

Ön, karşı, kat. Ön taraf. Huzur, yan, ön, karşı taraf.

İNLİ

Hasta. Afyon şehri, Çay belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Konya şehri, Çumra ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge. Kütahya şehri, Sabuncu bucağına bağlı bir bölge. Niğde şehri.

İŞLE

Nakış: İşle ipliğini aldım.

İPSİ

İpi andıran, ipe benzeyen, ip gibi.

İRTE

Gündüz. Karanlık, gece.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük