İ ile başlayan 3 harfli kelimeler

Kelimeler arşivi içinde; başında "i" olan, 3 harfli toplam 55 adet kelime bulunmaktadır. i harfi ile başlayan kelimeler listesini Scrabble, Kelimelik vb. gibi kelime bulma oyunları için veya Türkçe hakkında yapacağınız ders, araştırma veya ödev çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ayrıca sonu i harfi ile biten kelimeler listesine ulaşmak veyahut içinde i harfi olan kelimeler listesini incelemek isteyebilirsiniz. Sözcüklerin anlamı için kelime üzerindeki bağlantılardan faydalanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

İDİ

Güç, kuvvet. Sahip.

İME

Çukur ve kuytu yer. Karınca yuvası. Asma ya da fidan dikmek için açılan çukur. Boynuzları düz, dik ve birbirine paralel davar ya da geyik. Dik. Dağ keçisi. Çukur, kuytu yer. Bir tür dağ keçisi veya geyik. İlaç, çare, şifa, deva.

İCE

Büyükanne. Kızkardeş, abla. İyice, adamakıllı. İyice.

İNİ

Kayınbirader. Kocanın kızkardeşi, görümce. Şaşma bildirir ünlem. Aşağısama, onur kırma. Onu (III. teklik şahıs zamiri yükleme hâli). İşte. Küçük kardeş. İnilti.

İLE

Kelimenin sonuna geldiğinde birliktelik, beraberlik, araç, neden veya durum anlatan cümleler yapmaya yarayan bir söz. Bazı soyut adlara getirildiğinde ". olarak, . bir biçimde" anlamında durum zarfları oluşturan bir söz. Cümle içinde aynı görevde bulunan iki ögeyi birbirine bağlamaya yarayan bir söz.

İRS

Kalıtım.

İĞİ

Çok tatlı olan, bal ve benzerleri şeyler.

İDE

Düşünce. İğde. İğde; iğde ağacı.

İRK

Dört yaşına girmek üzere olan koyun.

İAH

Hayır, değil.

İPV

Sığırların bulaşıcı püstüler vulvovajinitisi.

İKE

İken: Bir ike iki oldu.

İLİ

Ilık. Sıcak pekmez. Gelişigüzel dikiş. Buz tutan gölün donmayan yeri: İlide kuşlar varmış. Zayıf. Hayalet, cin, peri.

İĞE

Bıçakları keskinleştirmek için kullanılan araç. (Aksaray Niğde).

İNÇ

Uzunluğu 2,54 santimetre olan İngiliz uzunluk ölçü birimi, parmak, pus.

İDA

saklatma (bk. vedia).

İBİ

Büyükanne. Dede. Kızkardeş, abla. Hala. Hindi. Kaz ya da kaz yavrusu. Budala, aptal: Bu çocuk çok ibidir. Şaşma bildirir ünlem. Kaz gütme ünlemi. Dişi hindi. Şaşma ünlemi. Samsun kenti, Lâdik ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

İRO

Kütük ve tomrukları çekmek için uçlarına çakılan halkalı çivi. Gökkuşağı.

İÇE

Mutfak.

İŞE

Fidan. Şey.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük