İçinde ZI geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "" olan, toplam 1871 tane kelime bulunuyor. İçerisinde zı bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu zı ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında zı olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ, KIZILDAĞYENİYAPAN, KUTLUBEYYAZICILAR, YUKARIKIZILCAÖREN, YUKARIKIZILÇEVLİK

16 harfli kelimeler

DENİZISIRGANLARI, AŞAĞIKIZILCAÖREN, AŞAĞIKIZILÇEVLİK, KIRMIZILAŞTIRMAK, YENİKIZILCAKIŞLA

15 harfli kelimeler

ESKİKIZILCAKESE, GÖKÇEAĞAÇSAKIZI, HAZIRLANABİLMEK, HAZIRLAYABİLMEK, HAZIRLAYIVERMEK, HIZIRİLYASLAMAK, KIRILCAYAZIMSAL, KIRMIZILAŞTIRMA, KIZILHAMURKESEN, KÜÇÜKKIZILHİSAR, MUSABEYLİBOĞAZI, SIĞIRSAZIGİLLER, YENİKIZILCAKESE, YENİKIZILCAÖREN, YENİKÖYNAZIMBEY, YUKARIKIZILKALE, YUKARIPULLUYAZI

14 harfli kelimeler

AŞAĞIKIZILKALE, AŞAĞIKIZILKAYA, AZIMSANABİLMEK, AZIMSAYABİLMEK, DEĞİRMENBOĞAZI, GÜMÜŞLÜVIZVIZI, HAZIRLANABİLME, HAZIRLATTIRMAK, HAZIRLAYABİLME, HAZIRLAYIVERME, HAZIRLIKSIZLIK, İSTANBULBOĞAZI, KARGINKIZIKÖZÜ, KAZIMKARABEKİR, KIZILCIKGİLLER, KÖSLERİKKIZIĞI, KURTLUSARIMAZI, TEKNEKAZINTISI, YAHYAYAZICILAR, ZIRHLIBAŞLILAR

13 harfli kelimeler

HAZIRCEVAPLIK, KIRMIZILAHANA, KIRMIZIMTIRAK, KIZILKANTARON, ALTYAZILAYICI, AZIKLANDIRMAK, AZIMSANABİLME, AZIMSAYABİLME, BÜYÜKKIZILCIK, BÜYÜKKIZILKUM, ÇAMPAŞASAKIZI, ÇANGAZILANMAK, ESKİKIZILELMA, GIZIRĞALANMAK, GIZIRİKLENMEK, HAZIRLATTIRMA, HAZIRLIKSIZCA, HINGIZINGINDA, KARAMTIKKIZIL, KARAYAZICILAR, KARZINAKLAMAK, KIRMIZILAŞMAK, KIZILCIKORMAN, KIZILGANLAMAK, KIZILKIŞLACIK, KIZILLARAĞINI, KIZILÖĞÜRTLEK, KIZIRKANILMAK, KÜÇÜKKIZILKUM, PARAKIRMIZISI, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

BEYAZIMTIRAK, DENİZYILDIZI, HINZIRLAŞMAK, KIRMIZIBİBER, KIRMIZIÇİZGİ, KIRMIZIFENER, KIRMIZILAŞMA, KIZILCAHAMAM, LEVAZIMCILIK, SABAHYILDIZI, ZIKKIMLANMAK, ZIMBIRDATMAK, ZIMPARALANMA, ZIRHLANDIRMA, TARSUSBEYAZI, MECAZIMÜRSEL, AŞAĞIGÖLYAZI, AŞAĞIKIZILCA, AŞAĞIKIZILÖZ, BİÇİNÇİZILKI, CIZIRTTIRMAK, CIZZIKTIRMAK, ÇABAKZIMBASI, ÇOBANYILDIZI, DEĞİRMENAĞZI, HADAHYILDIZI, HAMAMLIKIZIK, HASKIZILÖREN, HIFZIRRAHMAN, HINZIRCASINA, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

CAZIRDATMAK, CIZIKTIRMAK, CIZIRDATMAK, DOĞUBEYAZIT, HAFIZIKÜTÜP, HAZIMSIZLIK, HAZIRLANMAK, HAZIRLATMAK, HAZIRLIKSIZ, HIFZISSIHHA, HINZIRLAŞMA, KABZIMALLIK, KAZIKLANMAK, KIRMIZITURP, KIZILBAŞLIK, KIZILCADİŞİ, KIZILDERİLİ, KIZILKUYRUK, KIZILLAŞMAK, KIZILYAPRAK, KIZIŞTIRMAK, LEVAZIMATÇI, MIZIKLANMAK, MIZILDANMAK, MIZIRDANMAK, MUZIRLAŞMAK, SIZILDANMAK, VIZILDANMAK, YAZIKLANMAK, ZILGITLANMA, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

ALPYILDIZI, AZIKSIZLIK, AZIŞTIRMAK, CAZIRDAMAK, CAZIRDATMA, CIZIKTIRMA, CIZILDAMAK, CIZIRDAMAK, DEMİRKAZIK, FARZIMUHAL, HAZIRCEVAP, HAZIRLAMAK, KAZIKÇILIK, KAZIKLAMAK, KIPKIRMIZI, KIRMIZIMSI, KIZILIRMAK, KIZILKANAT, KIZILYÖRÜK, MIZIKÇILIK, MIZIKLANMA, MIZILDANMA, MIZIRDANMA, MUZIRLAŞMA, SIZILDANMA, SIZILTISIZ, TAVŞANAĞZI, TAZILAŞMAK, VAZIIKANUN, VIZILDAMAK, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

APANSIZIN, ASLANAĞZI, AZIMSAMAK, AZIŞTIRMA, AZITILMAK, BEYAZIMSI, CAZIRDAMA, CIZILDAMA, CIZILTILI, CIZIRDAMA, CIZIRTILI, DENİZKIZI, HAZIRLAMA, HINZIRLIK, KAZIKAZAN, KAZIKLAMA, KAZINTILI, KIZILAĞAÇ, KIZILBOYA, KIZILELMA, KIZILKURT, KIZILÖREN, KIZILTEPE, KIZILYARA, KUŞPALAZI, LEVAZIMAT, MÜTENAZIR, SIZINTILI, TAZILAŞMA, TELYAZISI, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AZIMSAMA, AZITILMA, HAZIMSIZ, HAZIRLIK, HAZIRLOP, HINZIRCA, KABZIMAL, KAZILMAK, KAZINMAK, KAZITMAK, KIPKIZIL, KIZILBAŞ, KIZILCIK, KIZILÇAM, KIZILKÖK, KIZILLIK, KIZILMAK, KIZILŞAP, KIZIŞMAK, KURTAĞZI, LAZIMLIK, MAZIDAĞI, MIZIKACI, MIZIKALI, MUNTAZIR, MUZIRLIK, NAZIMİYE, SIZIRMAK, ŞANZIMAN, YAZIHANE, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

ANSIZIN, AZIKLIK, AZIKSIZ, AZINLIK, AZIŞMAK, AZITMAK, BAŞYAZI, BOZYAZI, CAZIRTI, CIZILTI, CIZIRTI, GAZIŞIL, HAZIMLI, HAZIRCI, HAZIRUN, KAZIKÇI, KAZIKLI, KAZILIŞ, KAZILMA, KAZIMAK, KAZIMIK, KAZINMA, KAZINTI, KAZITMA, KAZIYIŞ, KIRMIZI, KIZILCA, KIZILIŞ, KIZILMA, KIZILTI, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

AKYAZI, AZICIK, AZIKLI, AZIŞMA, AZITMA, BAZISI, ELKIZI, GAZIŞI, HINZIR, KAZIMA, LAZIME, MIZIKA, MIZIMA, MUHZIR, PAZILI, SIZICI, SIZILI, TAZICI, YAZICI, YAZILA, YAZILI, ZIKKIM, ZILGIT, ZIMNEN, ZINDIK, ZIPKIN, ZIRHLI, ZIRLAK, ZIRNIK, ZITLIK, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

AZILI, BIZIR, CIZIK, FAZIL, HAZIK, HAZIM, HAZIR, HIZIR, KAZIK, KAZIL, KAZIM, KIZIK, KIZIL, KIZIŞ, LAZIM, MUZIR, NAZIM, NAZIR, RIZIK, SIZIŞ, VAZIH, YAZIK, YAZIM, YAZIN, YAZIR, YAZIŞ, YAZIT, ZIBIN, ZIMBA, ZIMNİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

AZIK, BAZI, KAZI, MAZI, PAZI, RAZI, SIZI, TAZI, YAZI, ZINK, ZIRH, ARZI, AZIG, AZIH, AZIN, AZIŞ, AZIT, CAZI, CIZI, KUZI, MIZI, UZIK, ZIBA, ZIBI, ZIĞI, ZIĞİ, ZIHA, ZIHI, ZIHT, ZIKA, Devamını Oku »»

3 harfli kelimeler

AZI, ZIH, ZIP, ZIT, ZIĞ, ZIL, ZIR, ZIV

2 harfli kelimeler

ZI

Bazı kelimelerin anlamları

ZI

Arı kovanı.

ESKİKIZILCAKESE

Ordu şehri, Ünye ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

HAZIRLAYABİLMEK

Hazırlamaya gücü yetmek.

HAZIRLANABİLMEK

Hazırlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

KIRMIZILAŞTIRMAK

Kırmızılaşma işini yaptırmak.

KUTLUBEYYAZICILAR

Bartın şehrinde, merkez ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir yer.

AŞAĞIKIZILCAÖREN

Karabük ili, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIKIZILÇEVLİK

Kayseri ilinde, Pınarbaşı ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

GÖKÇEAĞAÇSAKIZI

Sinop kenti, Boyabat ilçesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

HAZIRLAYIVERMEK

Çabucak hazırlamak.

KIZILDAĞYENİYAPAN

Kırşehir şehrinde, Mucur ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

DENİZISIRGANLARI

Salgıladıkları sıvılarla insan derisinde ısırgan etkisi uyandıran, iri medüzleri içine alan sölenterler sınıfı.

ÇOMAKDAĞKIZILAĞAÇ

Muğla şehri, Milâs belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

AŞAĞIKIZILÇEVLİK

Kayseri şehri, Pınarbaşı ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YENİKIZILCAKIŞLA

Sivas ilinde, Kayadibi nahiyesine bağlı bir bölge.

YUKARIKIZILCAÖREN

Karabük şehri, merkez ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

  -   -   -  

Anlamında ZI bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde ZI geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ACEMCE

Farsça. Bu dille yazılmış olan.

ACINMAK

Acıma işine konu olmak. Başkasının hesabına üzülmek, yazıklanmak, yerinmek.

AÇACAK

Şişelenmiş bazı içeceklerin kapaklarını açmaya yarayan araç. Anahtar. Teneke kutu içinde korunmuş yiyeceklerin kapağını açmaya yarayan araç.

ACISIZ

Tadı acı olmayan. Üzüntüsü, sıkıntısı olmayan, kedersiz. Ağrı, sızı duyulmayan.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AÇIKLIK

Açık olma durumu, aleniyet. Uzaklık, mesafe. Bitki örtüsü olmayan, çıplak yer. Gerçeği olduğu gibi yansıtma durumu. Boş ve geniş yer, meydanlık. Bir söz veya yazıda maksadın açık olması özelliği, duruluk, vuzuh. Dürbün, fotoğraf makinesi vb. optik araçlarda ağız çapı, ışığın girebildiği delik.

ABDEST

Müslümanların, belli ibadetleri yapabilmek için bir düzen içerisinde bazı organları yıkayıp bazılarını mesh etme yoluyla yaptıkları arınma.

ABRAKADABRA

Eski çağlarda bazı hastalıklara iyi geldiğine inanılan büyülü söz. Sihirbazların sıkça kullandığı büyü sözü.

ACITMAK

Acılık vermek. Ağrı, sızı duyulmasına sebep olmak.

AÇIKÇA

Gizli bir yönü kalmaksızın, kolay anlaşılır bir biçimde, alenen, aşikâre.

ACI

Bazı maddelerin dilde bıraktığı yakıcı duyu, tatlı karşıtı. Kırıcı, üzücü, incitici, dokunaklı, kötü. Herhangi bir dış etken dolayısıyla duyulan rahatsızlık, ızdırap. Keskin, şiddetli. Çarpıcı, göz alıcı (renk). Tadı bu nitelikte olan. Ölüm, yangın, deprem vb. olayların yarattığı üzüntü, keder, elem.

ACEMBORUSU

Canlı kırmızı renkli çiçek açan, uzun boylu bir tür süs bitkisi (Bignonia radicams).

ABDAL

Gezgin derviş. Tasavvufta manevi üst bir rütbe. Safeviler devrinde İran'da yaşayan Türk oymaklarından biri. Dilenci kılıklı, üstü başı perişan kimse. Anadolu'da yaşayan oymaklardan bazısı.

ABADİ

Açık saman renginde, ipekten yapılan, yarı mat, kalınca bir yazı kâğıdı türü.

AÇIKTAN

Bir yerin uzağından. Ayrıca, ek olarak. Sıra ve aşama gözetilmeden, dışarıdan atayarak. Önceden belirlenmiş bir bütçeye bağlı kalmaksızın.

AÇMAZLIK

Açmaz olma durumu. Ağzı sıkı olma durumu.

ACENTE

Bir kuruluşun yaptığı işi onun adına kazanç karşılığında yürüten daha küçük kuruluş. Bu kuruluşun veya şubelerinin başında bulunan kimse. Bir kuruluşa bağlı olmaksızın sözleşmeye dayanarak belirli bir yer ve bölge içinde sürekli olarak ticarethane veya işletmeyi ilgilendiren işlerde aracılık eden, bunları o işletme adına yapan kimse. Banka şubesi. Vapur ortaklığı.

ACYO

Herhangi bir paranın gerçek değeriyle sürüm değeri arasında veya bir ticaret senedinin üzerinde yazılı miktar ile indirimden sonraki tutarı arasında doğan fark. Bankaların senetli kredi işlemlerinde yaptıkları tahsilat. Bir ticaret senedinin yenilenmesinde alınan komisyon.

ABDESTSİZ

Abdest almamış olan (kimse). Abdesti bozulmuş olan (kimse). Abdest almadan, abdest almaksızın. Kötü adam.

AÇIKLAMAK

Bir konuyla ilgili gerekli bilgileri vermek, izah etmek. Açıkça söylemek, ifşa etmek. Belirtmek, göstermek, açığa vurmak, izhar etmek. Bir sorunla ilgili aydınlatıcı bilgi vermek, tavzih etmek. Bir sözün, bir yazının ne anlatmak istediğini belirtmek, yorumlamak.