İçinde YUV geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yuv" olan, toplam 158 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yuv bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yuv ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yuv olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMAK

16 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞTIRMA, YUVARLAKPULLULAR

15 harfli kelimeler

HARMANYUVARLAĞI, YUVARLAKTEBERRİ, YUVARLANABİLMEK, YUVARLANIVERMEK, YUVARLAYABİLMEK, YUVARLAYIVERMEK

14 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞMAK, YUVADEMİRCİLER, YUVARLANABİLME, YUVARLANIVERME, YUVARLAYABİLME, YUVARLAYIVERME

13 harfli kelimeler

YUVARLAKLAŞMA, ALTHAVAYUVARI, ÜSTHAVAYUVARI, YUVARLAŞTIRMA

12 harfli kelimeler

BÜLBÜLYUVASI, KURUYUVERMEK, YERYUVARLAĞI, YUKARIYUVALI, YUVLUNDURMAK

11 harfli kelimeler

YUSYUVARLAK, YUVARLAKLIK, YUVARLANMAK, YUVARLATMAK, ARYUVLATMAK, DÜZLEMYUVAR, KURUYUVERME, OKUYUVERMEK, UYUYUVERMEK, YUVALIÇAYIR, YUVALLANMAK, YUVARLAKBAZ, YUVARLAKÖRS

10 harfli kelimeler

KOYUVERMEK, YUVALANMAK, YUVARLACIK, YUVARLAMAK, YUVARLANIŞ, YUVARLANMA, YUVARLATMA, YUVARÖLÇER, YUVGULAMAK, ARYUVLAMAK, AŞIRIYUVAR, DOYUVERMEK, DUYUVERMEK, HAVAYUVARI, IŞIKYUVARI, İYONYUVARI, KOYUVİRMEK, OKUYUVERME, OZONYUVARI, RENKYUVARI, UYUYUVERME, YARIMYUVAR, YUVALAMACA, YUVALIDERE, YUVANTALIK, YUVARLAŞMA, YUVARLEYİN, YUVUNULMAK

9 harfli kelimeler

KOYUVERME, YUVALAMAK, YUVALANMA, YUVARLAMA, YUVGULAMA, ATEŞYUVAR, DOĞANYUVA, DOYUVERME, DUYUVERME, GAZYUVARI, GÖKYUVARI, GÜMÜŞYUVA, HAVAYUVAR, ISIYUVARI, KATIYUVAR, KATYUVARI, ORTAYUVAR, OYUVERMEK, ŞAHİNYUVA, UÇUNYUVAR, UYUVERMEK, YERYUVARI, YEŞİLYUVA, YUVALIDAM, YUVALILAR, YUVAPINAR, YUVASARAY, YUVILTMAK, YUVNULMAK, YUVULAMAK

8 harfli kelimeler

YUVALAMA, YUVARLAK, AKÇAYUVA, OYUVERME, TAŞYUVAR, UYUVERME, YUVABAŞI, YUVACALI, YUVADAĞI, YUVADAMI, YUVALMAK, YUVANMAK, YUVARCIK, YUVARLAH, YUVARSIL, YUVATEPE, YUVATMAK, YUVITMAK, YUVUNMAK, YUVURMAK

7 harfli kelimeler

AKYUVAR, ALYUVAR, ÇAMYUVA, ŞENYUVA, TAŞYUVA, YELYUVA, YUVACAK, YUVACIK, YUVAKLI, YUVAKÖY, YUVAKSI, YUVALAH, YUVALAK, YUVALAR, YUVALIK, YUVAMAK, YUVANAK, YUVANTA, YUVARSI, YUVUDEK, YUVUNSA

6 harfli kelimeler

YUVALI, AKYUVA, ÖZYUVA, YUVACA, YUVACI, YUVMAK, YUVNAK, YUVRUK, YUVRUL

5 harfli kelimeler

YUVAR, ARYUV, YUVAÇ, YUVAG, YUVAK, YUVAL, YUVGU, YUVĞU, YUVHA, YUVUN

4 harfli kelimeler

YUVA, YUVU

3 harfli kelimeler

YUV

Bazı kelimelerin anlamları

YUV

Yün.

YUVARLAKTEBERRİ

Yuvarlak başlı tenekeci örsü. (Yalvaç Isparta).

YUVADEMİRCİLER

Çankırı ilinde, Eldivan ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YUVARLAKLAŞTIRMAK

Yuvarlak duruma getirmek.

YUVARLAKPULLULAR

(Cycloganoidea) familyasına girer.

YUVARLANIVERMEK

Ansızın yuvarlanmak.

HARMANYUVARLAĞI

Harman yerini düzlemekte kullanılan, loğ'a benzer, iki yan yüzündeki çukurlara geçirilen bir çatal ağaç yardımıyla hayvanla çekilen büyük taş. (Kırklareli).

YUVARLAKLAŞTIRMA

Yuvarlaklaştırmak işi.

YUVARLAYABİLME

Yuvarlayabilmek işi.

YUVARLAYIVERMEK

Ansızın veya çabucak yuvarlamak.

YUVARLAYABİLMEK

Yuvarlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

YUVARLANIVERME

Yuvarlanıvermek işi.

YUVARLAKLAŞMAK

Yuvarlak bir biçim almak, yuvarlak duruma gelmek.

YUVARLANABİLME

Yuvarlanabilmek işi.

YUVARLANABİLMEK

Yuvarlanma imkânı veya olasılığı bulunmak.

YUVARLAYIVERME

Yuvarlayıvermek işi.

  -   -   -  

Anlamında YUV bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YUV geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AMİTOZ

Amip, akyuvar ve bazı bakterilerde hücre bölünmesi yoluyla olan çoğalma.

AĞAÇDELEN

Yuva yapmak için ağaçları oyan böcek.

AŞİYAN

Kuş yuvası. Ev, oturulan yer, mesken.

BAŞLAHANA

Yaprakları sıkı, yuvarlak başlı lahana (Brassica oleracea).

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

ANALIKIZLI

Yuvalama.

ARDIÇ

Servigillerden, güzel kokulu yapraklarını kışın da dökmeyen, yuvarlak kara yemişleri ilaç olarak kullanılan bir ağaççık (Juniperus).

AŞOZ

Ahşap gemilerin omurgalarının uzunluğunca ve iki yanında borda kaplamalarının en dar yüzünü yerleştirmek için açılan keskin, sivri köşeli yuva.

AĞIZLAMAK

Bir boğazın veya bir limanın ağzını ortalamak. Bir işi kolaylamak. Bir parçayı yuvasına geçirmek için önce yuvanın ağzını ayarlamak.

BARBUNYA

Barbunyagillerden, kırmızı pullu, beyaz etli, kemikli bir balık, barbun (Mullus barbahıs). Taneleri yuvarlak, oval veya yassı, kırmızı benekli, bir tür fasulye.

AKYUVAR

Kan, lenf vb. vücut sıvılarında bulunan çekirdekli, yuvarlak hücre, lökosit.

AĞINMAK

Hayvan yere yatıp yuvarlanmak.

ARAPSAÇI

Küçük, yuvarlak ve çok sık yeşil yaprakları olan, uzadıkça aşağı doğru sarkan bir tür süs bitkisi. Çözümlenemeyecek kadar karışık durum. Bir yerleşim planında genel olarak yeşil alanları belirtmek üzere girişik, eğri çizgilerle yapılmış olan bir tür tarama biçimi.

ATMOSFER

Yeri veya herhangi bir gök cismini saran gaz tabakası, gaz yuvarı. Hava yuvarı. Basınç birimi olarak kullanılan, 15 °C'de deniz yüzeyinde, 76 santimetre uzunluğunda ve tabanı 1 santimetrekare olan cıva sütununun ağırlığı (1 kilogram 33 gram). İçinde yaşanılan ve etkisinde kalınan ortam, hava.

ANKASTRE

Bir oyuğa, yuvaya yerleştirilmiş (tesisat).

AYNALIK

Geminin ve bağlı bulunduğu limanın adı yazılan, düz veya az yuvarlak kıç bölüm.

ALTINBAŞ

Genellikle Ege bölgesinde yetişen, yuvarlak, kalınca kabuklu güzel bir tür kavun.

BABA

Çocuğu olan erkek, peder. Kazılarda çıkarılan toprağın miktarını hesaplayabilmek için yer yer bırakılan toprak dikme. Çok kaliteli, üstün nitelikli. Tarikatların bazısında tekke büyüğü. Çocuğun dünyaya gelmesinde etken olan erkek. Koruyucu, babalık duyguları ile dolu kimse. Çatı merteği. Bir ülkeye veya bir topluluğa yararlı olmuş kimse. Gemi veya iskelede halatın takıldığı yuvarlak başlı iri demir, ağaç veya beton dikme. Anlayışlı, iyi huylu erkek. Silah kaçakçılığı, kara para aklama ve uyuşturucu madde ticareti vb. kirli ve gizli işler yapan çetenin başı. Ata. Bir merdivende, tırabzanın sahanlıkla birleştiği yerde bulunan dikey öge. Bu gibi kimselere verilen unvan.

AĞNAMAK

Hayvan, yere yatıp yuvarlanmak.

ALYUVAR

Kana al rengini veren, çekirdeksiz, yuvarlak, küçük hücre, eritrosit.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük