İçinde YUN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yun" olan, toplam 277 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yun bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yun ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yun olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

RAMBOUİLLETKOYUNU, YUNUSBALIĞIGİLLER

16 harfli kelimeler

CHOLİSTANİKOYUNU, YİLANBOYUNGİLLER

15 harfli kelimeler

OYUNLAŞTIRILMAK, DÖNERBOYUNLULAR, YENİBOYUNDURCAK, YEYUNUİLEUSTOMİ, YUNTDAĞIKÖSELER

14 harfli kelimeler

BOYUNLANDIRMAK, OYUNLAŞTIRILMA, APENNİNEKOYUNU, PORTLANDKOYUNU, YUMRUKOYUNCUSU

13 harfli kelimeler

DİVANIHÜMAYUN, MEDYUNUŞÜKRAN, OYUNLAŞTIRMAK, İHSANIHÜMAYUN, BAŞBOYUNDURUK, BİNİŞİHÜMAYUN, BOYUNÇAKALAĞI, BOYUNLANDIRMA, KILIÇOYUNCUSU, PERİYEYUNİTİS, YEYUNOİLEİTİS, YUKARIKOYUNLU

12 harfli kelimeler

BAŞOYUNCULUK, OYUNBOZANLIK, OYUNCAKÇILIK, OYUNLAŞTIRMA, YUNANİSTANLI, AŞAĞIKOYUNLU, BOVSKAKOYUNU, BOYUNÇEVİREN, DORPERKOYUNU, HACIYUNUSLAR, İŞTİRAKİYYUN, KIZILKOYUNLU, NEVYUNANİLİK, OSSİMİKOYUNU, SOYUNABİLMEK, SOYUNUVERMEK, UYUNTULANMAK

11 harfli kelimeler

KARAKOYUNLU, KOYUNGÖBEĞİ, AKÇAKOYUNLU, ALTAİKOYUNU, BOYUNDURCAK, BOYUNDURLUK, KOYUNBACAĞI, KOYUNKIRTIK, KOYUNPINARI, KÜMECİLOYUN, MEZOYEYUNUM, RACKAKOYUNU, SOYUNABİLME, SOYUNDURMAK, SOYUNUVERME, UYUNÇSUZLUK, YEYUNEKTOMİ, YEYUNOSTOMİ, YOYUNDURMAH, YUMRUKOYUNU, YUNUSEFENDİ, YUNUSGİLLER

10 harfli kelimeler

BOYUNDURUK, KOYUNCULUK, OYUNBAZLIK, BONDKOYUNU, BOYUNBASTI, BOYUNBURAN, BOYUNDİREK, BOYUNDURUH, BOYUNDÜRÜK, BOYUNKISTI, BOYUNLAMAK, BOYUNPINAR, BOYUNSALIK, BOYUNSĞALA, BOYUNSIRIK, DÖNERBOYUN, KALEBOYUNU, KILIÇOYUNU, KOYUNABDAL, KOYUNAĞILI, KOYUNBEYLİ, KOYUNCULAR, KOYUNGÜDEN, KOYUNHAMZA, KOYUNHİSAR, KOYUNKIRAN, KOYUNUŞAĞI, KOYUNYURDU, LOHİKOYUNU, OYUNCUBAŞI, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

ALAYUNTLU, BAŞOYUNCU, KOYUNGÖZÜ, KOYUNYÜNÜ, OYUNBOZAN, OYUNCAKÇI, OYUNCAKLI, OYUNCULUK, YÜZÜKOYUN, AKÇAKOYUN, AKKOYUNLU, ARABOYUNU, BOYUNBAĞI, BOYUNDERE, BOYUNDRUK, BOYUNKAYA, BOYUNLAMA, BOYUNSIRA, BOYUNTRİK, BOYUNTUCU, BOYUNYAKA, KABAKOYUN, KARAKOYUN, KAYABOYUN, KIRKKOYUN, KOYUNALAN, KOYUNBABA, KOYUNCULU, KOYUNDERE, KOYUNGÖLÜ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

BOYUNLUK, BOYUNSUZ, DOYUNMAK, SOYUNMAK, YUNDUSUZ, ALAKOYUN, ATOYUNÇU, BOYUNCAK, BOYUNCUK, BOYUNMAK, BOYUNSHA, BOYUNTAŞ, ÇALKOYUN, GÖKBOYUN, HAMBOYUN, HUKOYUNU, KOYUNELİ, KOYUNERİ, KOYUNEVİ, KOYUNKÖY, KOYUNLAR, KOYUNMAK, KOYUNOBA, KÖYOYUNU, KUMSİYUN, MEYUNSUZ, MORKOYUN, OHUYUNTU, OKUYUNTU, OYUNYERİ, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BOYUNCA, BOYUNLU, DOYUNMA, HÜMAYUN, KOYUNCU, KOYUNTU, OYUNBAZ, OYUNCAK, OYUNLUK, SOYUNMA, SOYUNTU, SOYUNUŞ, UYUNMAK, YUNANCA, ALKOYUN, AYNOYUN, ELKOYUN, HUMAYUN, KOYUNLU, KUYUNTU, MEYUNNU, OYUNÇAH, SOYUNAH, SOYUNCU, SUYUNCA, YEYUNUM, YUNAKÇI, YUNELGE, YUNURTA, YUNUSLU, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BOYUNA, MEDYUN, OYUNCU, OYUNTU, UYUNMA, UYUNTU, YUNMAK, OYUNLU, ÖNOYUN, YUNGUR, YUNLUK, YUNNAK, YUNNUK, YUNSEK

5 harfli kelimeler

BOYUN, DÜYUN, KOYUN, YUNAK, YUNAN, YUNMA, YUNUS, AYUNU, GAYUN, GOYUN, HOYUN, UYUNÇ, YUNAH, YUNAT, YUNAZ, YUNDU, YUNGU, YUNTİ, YUNTU, YUNUK, YUNUL

4 harfli kelimeler

OYUN, YUNA, UYUN, YUND, YUNT

3 harfli kelimeler

YUN

Bazı kelimelerin anlamları

YUN

Yün. Eski türkçe yun / yün: yün. Yığın.

DÖNERBOYUNLULAR

Sürüngenler (Reptilia) sınıfının, kaplumbağalar (Testudinata) takımından, tatlı sularda yaşayan, boyunları dinlenme hâlinde iken içeri çekilmeyip sırt kabuğunun altına doğru kıvrılan, çamurcul kaplumbağagiller (Pelomedusidae) ve yılan boyunlu kaplumbağagiller (Chelidae) familyaları bulunan bir alt takım. (Pleurodira), familyalarını içine alır.

YEYUNUİLEUSTOMİ

Boş bağırsakla kıvrım bağırsak arasında ağız ağıza dikmek suretiyle geçit oluşturma.

PORTLANDKOYUNU

İngiltere'de seyrek bulunan ırklardan olan ve Dorset'in gelişiminde kullanılan, küçük yapılı, yüz ve bacaklarda yapağı bulunmayan, yapağı rengi sarımsı kahverengi, kuzular açık kırmızı renkte doğan ve yaşamlarının ilk birkaç ayında beyaz veya gri renkte yapağıya sahip olan, boynuzsuz koyun ırkı.

YENİBOYUNDURCAK

Kastamonu ili, Hanönü belediyesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

YUNUSBALIĞIGİLLER

(Delphinidae),iyi bilinen türleridir.

APENNİNEKOYUNU

1970'lerde İtalya'da bulunmuş, yerli diğer İtalyan ırkları veya Bergamasca ve Ile de France gibi egzotik ırklarla melezlenmiş, öncelikli olarak et verimi için yetiştirilen, boynuzsuz, vücut rengi beyaz, yüzde ve bacaklarda yapağı bulunmayan, küçük veya orta boyutta sürüler hâlinde yetiştirilen koyun ırkı, Appenninica koyunu.

CHOLİSTANİKOYUNU

Pakistan'da bulunan, kuyruğu ince-kısa, etçi yapağıcı özellikte, yapağı rengi beyaz, baş ve kulaklar ise siyah veya kahverengi renkte koyun ırkı.

BOYUNLANDIRMAK

Kapsam kazandırmak.

DİVANIHÜMAYUN

Padişah divanı.

YİLANBOYUNGİLLER

Kuşlar (Aves) sınıfının, kürek ayaklılar (Pelecaniformes) takımından, Afrika, Suriye ve Madagaskar'da yaşayan, suya dalıp uzun, sivri gagalarını zıpkın gibi kullanarak balık avlayan, ucu yuvarlak ve uzun kuyruklu türleri olan bir familya. Yılanboyun kuşu (Anhinga rufa) iyi bilinen türüdür.

YUMRUKOYUNCUSU

Yumruklaşma sporunu yapan kişi.

RAMBOUİLLETKOYUNU

Fransa'da elde edilmiş, ancak bugün en çok Amerika da yetiştirilen, yapağı verim ve kalitesiyle birlikte erken gelişme ve etçilik özellikleri de iyi olan, etçi-yapağıcı tip olarak kabul edilen vücut beyaz, yüz ve bacaklar yapağıyla örtülü, koçları boynuzlu olan koyun ırkı.

YUNTDAĞIKÖSELER

Manisa şehri, Osmancalı nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

OYUNLAŞTIRILMAK

Oyun biçimine getirilmek.

OYUNLAŞTIRILMA

Oyunlaştırılmak işi.

  -   -   -  

Anlamında YUN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YUN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AÇMAK

Bir şeyi kapalı durumdan açık duruma getirmek. Yakışmak, güzel göstermek. Engeli kaldırmak. Savaşla almak, fethetmek. Bir kuruluşu, bir iş yerini işler duruma getirmek. Sarılmış, katlanmış, örtülmüş veya iliklenmiş olan şeyleri bu durumdan kurtarmak. Birbirinden uzaklaştırmak. Satranç, poker vb. oyunları başlatmak. Ayırmak, tahsis etmek. Yarmak. Bir şeyi, bir yeri oyarak veya kazarak çukur, delik oluşturmak. Düğümü veya dolaşmış bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Yapmak, düzenlemek. Avunmak veya danışmak üzere söylemek, içini dökmek. Alışverişi başlatmak. Görünür duruma getirmek. Geçit sağlamak. Bir toplantıyı, etkinliği başlatmak. Bulutların dağılmasıyla gökyüzü aydınlanmak. Ferahlık vermek. Bir konu ile ilgili konuşmak. Tıkalı bir şeyi bu durumdan kurtarmak. Sıkılganlığını, utangaçlığını gidermek. Rengin koyuluğunu azaltmak. Beğenmek. Bir aygıtı, bir düzeneği çalıştırmak. Alanını genişletmek.

AKTÖR

Erkek oyuncu. Herhangi bir olayda etkisi veya katkısı olan kimse.

İplik, sicim, tel vb. ince şeylerden kafes biçiminde yapılmış örgü. Ulaşım ve iletişim gibi alanlarda ülkenin her yerine yaygınlaştırılmış şebeke. Örümcek vb. hayvanların salgılarıyla oluşturdukları örgü. Çaprazlama örgü ile yapılmış olan ve kale direkleri arkasına gerilen örgü, file. Pantolon veya külotun apış arasına gelen yeri, apışlık. Tuzak. Oyun alanını ortadan ikiye bölen iple yapılmış örgü, file.

ADIM

Yürümek için yapılmış olan ayak atışlarının her biri. Bir yarışın belirli uzaklığı kapsayan bölümlerinden her biri, etap. Ayakta, esas duruşta, bir ayağın türlü yönlerde iki ayak boyu kadar yer değiştirmesi. Girişim, hamle. Bir ayak atışıyla alınan ve uzunluğu yaklaşık 75 santimetre olan mesafe. Bir gösterge ucunun eş olarak ayrılmış yaylardan biri boyunca aldığı yol. İki diş arasındaki aralık.

AFGAN

Afganistan halkından veya bu halkın soyundan olan kimse.

AKINTIÖLÇER

Bir akarsuyun veya kanalın akıntı hızını ve düzeyini ölçmeye yarayan alet.

AKSİYON

Bir kuvvetin, maddi bir etkenin, bir düşüncenin ortaya çıkması. Bir oyuncunun sahne üzerindeki hareketi. Oyunun temasını geliştiren başlıca olay, hikâye, gelişim. Sermayenin belirli bir bölümü. Hisse senedi. Hareket, iş. İnsan etkinliğinin veya iradesinin açığa çıkması.

AKTARMA

Aktarmak işi. Bir yolcunun gideceği yere birkaç araç değiştirerek ulaşması. Bir kimsenin herhangi bir hakkını bir başkasına geçirmesini sağlayan iş, transfer. Alıntı. Bir oyuncunun topu kendi takımından bir başka oyuncuya göndermesi. Bir taşıttan başka bir taşıta geçme. Sürülmemiş tarlayı ilk veya ikinci kez sürme. Para aktarımı. Arıları bir kovandan ötekine geçirme.

AÇMAZ

Satranç oyununda şahı koruyan taşlardan birinin yerinden oynatılamaması durumu. Tuluatta karşısındakine bir nükte veya tekerleme söyleme kolaylığını veren söz. İçinden zor çıkılır durum.

AKSESUAR

Bir aletin, bir makinenin işlevine katılmayan ancak kendine özgü ayrı bir yararı bulunan alet, araç veya nesne. Konunun gerektirdiği ölçüde kullanılan, bir sahne içinde yer alan veya oyuncunun dekor gereği kullandığı çeşitli eşya. Giysiyi bütünleyen çanta, kemer, şapka, eldiven, mücevher vb. eşya.

AĞIZ

Yüzde, avurtlarla iki çene arasında bulunan, ses çıkarmaya, soluk alıp vermeye yarayan ve besinlerin sindirilmeye başlandığı organ. Bu boşluğun dudakları çevreleyen bölümü. Birkaç yolun birbirine kavuştuğu yer, kavşak. Koy, körfez, liman vb. yerlerin açık tarafı. Aynı dil içinde ses, şekil, söz dizimi ve anlamca farklılıklar gösterebilen, belli yerleşim bölgelerine veya sınıflara özgü olan konuşma dili. Uç, kenar. Kapların veya içi boş şeylerin açık tarafı. Bir bölge ezgilerinde görülen özelliklerin tümü. Çıkış yeri. Kesici aletlerin keskin tarafı. Bir akarsuyun denize veya göle döküldüğü yer, munsap. Yeni doğurmuş memelilerin ilk sütü. Üslup, ifade biçimi.

AKINCI

Düşman ülkesine akın yapan savaşçı. İleri uç oyuncusu.

AKINTI

Akma işi. Sıvı yapıştırıcıların ağaç yüzeylerine gereğinden çok sürülmesi ile oluşan durum. Hastalık sebebiyle vücudun herhangi bir yerinden sulu madde akması. Havanın veya suyun herhangi bir yöne doğru yer değiştirmesi, akım, cereyan. Eğiklik, eğim, meyil. Çam türü ağaçlarda bulunan reçinenin eriyerek akması olayı.

AKROPOL

Eski Yunan şehirlerinde, en önemli yapıların ve tapınakların bulunduğu iç kale.

AKSAK

Aksayan, hafifçe topallayan. İyi gitmeyen, iyi işlemeyen. Türk müziğinde kıvrak bir usul. Eski Yunan ve Latin şiir ölçüsünde, sondan bir önceki hecesi kısa olacak yerde uzun olan dize.

AFŞAR

Oğuz Türklerinin yirmi dört boyundan biri, Avşar.

AKARSU

Yeryüzünde, yer altında belirli bir yatak içinde, eğim boyunca sürekli veya zaman zaman akan su. Tek sıra elmastan gerdanlık.

AKAK

Yatak. Eğimi, inişi fazla olan yer. Suyun ivinti yeri. Irmak, dere, çay, küçük akarsu.

AGORA

Yunan klasik devrinde, sitenin yönetim, politika ve ticaret işlerini konuşmak için halkın toplandığı alan, halk meydanı.

AKKARAMAN

Orta ve Doğu Anadolu'nun batı kesimlerinde yaygın olarak yetiştirilen, vücudu beyaz, ağız, burun, göz etrafı, kulak ve ayaklarında siyah lekeler bulunabilen, kaba karışık yapağılı, yerli bir tür koyun.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük