İçinde YUN geçen 8 harfli kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yun" olan 8 harfli toplam 44 tane kelime bulunmaktadır. İçerisinde yun bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Bunun yanında sonu yun ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yun olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan sözcüklerin linklerini kullanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

HAMBOYUN

Çifte koşulan tek öküz: Çüte hamboyun goşmuyajam yazıhdı.

YUNUSLUK

Suyun değirmenden dışarı döküldüğü yer. (Körküler Yalvaç Isparta).

ATOYUNÇU

Zalim, durup dinlenmiyen yaramaz çocuk.

KOYUNERİ

Balıkesir kenti, Danişment nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

YUNMUŞÇA

Yıkanmış, tertemiz.

YUNSEREK

Yüksekçe, az yüksek.

YUNURMAK

Yoğurmak.

OHUYUNTU

Düğün çağrısı yapılan kimselere verilen çay şekeri, kibrit ve benzerleri küçük armağanlar.

KÖYOYUNU

Kaynağı dinsel olan, ilkel konulu oyun. Bu tür oyunlar dinsel tören niteliği taşır. Bolluk, yağmur törenleri gibi gösterilerde bu oyunlar oynanır.

ALAKOYUN

Ağrı ili, Hamur belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

BOYUNCUK

Artvin ili, Ortacalar bucağına bağlı bir yer. Muş ili, Mercimekkale bucağına bağlı bir yerleşim birimi. Şırnak ilinde, Fındık bucağına bağlı bir yer.

KOYUNLAR

Boynuzlugiller (Bovidae) familyasının, keçiler (Caprinae) alt familyasından, tıknaz yapılı, çevik olmayan, boynuzlarının yassı ve yana doğru kıvrık oluşu ve erkeklerinde sakal bulunmayışı ile keçilerden ayrılan bir cins. Boynuzlugiller (Bovidae) familyadan keçiler (Caprinae) alt-familyasına giren Ovis cinsi olup tıknaz yapıları, çevik olmayışları, boynuzlarının yassı ve yana doğru kıvrık oluşu ve erkekde sakal bulunmayışı ile keçilerden ayrılırlar. Kanada koyunu (Ovis canadensis), Tanrıdağı koyunu (O. ammon poli), bozkır koyunu (O. vignei), evcil koyun (O. aries), argali (O. ammon), muflon (O. musimon), ve yeleli koyun (Ammotragus lervia) türleri iyi bilinirler. Aydın şehri, Yenipazar belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yer.

KOYUNMAK

Dökünmek.

MORKOYUN

Diyarbakır şehrinde, Ergani ilçesi, merkez bucağına bağlı bir yerleşim birimi.

KUMSİYUN

Komisyon.

MEYUNSUZ

Arapça kökenli meyun+ T.+ suz: Ailevi durumu savaşa gitmeye engel teşkil etmeyen kimse.

YUNDULUK

El yıkama yeri.

YUYUNMAK

Yıkanmak.

YUNUSKÖY

Erzurum kenti, Kırık nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu şehrinde, Akkaya bucağına bağlı bir yerleşim yeri. Kastamonu şehri, İnebolu belediyesi, merkez bucağına bağlı bir bölge.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük