İçinde YİN geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yin" olan, toplam 266 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yin bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yin ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yin olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

YUKARIHÜSEYİNŞEYH

16 harfli kelimeler

HÜSEYİNÇAVUŞOĞLU

15 harfli kelimeler

HAFIZHÜSEYİNBEY, HÜSEYİNBEYOBASI, KÜRELEYİNERİSİN, MOLLAHÜSEYİNLER

14 harfli kelimeler

BEĞENECEKLEYİN, HACIHÜSEYİNLER, HÜSEYİNBEŞELER, HÜSEYİNBEYOĞLU, YİNELENEBİLMEK, YİNELETEBİLMEK, YİNELEYEBİLMEK, YÜRÜYECEKLEYİN

13 harfli kelimeler

GELDÜĞÜNLEYİN, HÜSEYİNMESCİT, KARAHÜSEYİNLİ, SEFERBEYLİYİN, SEVDÜĞÜNLEYİN, YİNELENEBİLME, YİNELETEBİLME, YİNELEYEBİLME

12 harfli kelimeler

BAŞMABEYİNCİ, MABEYİNCİLİK, ALTINHÜSEYİN, DİVANHÜSEYİN, GEREĞİNLEYİN, GİYİNEBİLMEK, GİYİNİVERMEK, HAYİNSEMEMEK, HIRTDEYİNNEN, HÜSEYİNALANI, HÜSEYİNBEYLİ, HÜSEYİNOBASI, HÜSEYİNPINAR, KIRMIZILEYİN, MOLLAHÜSEYİN, YAĞCIHÜSEYİN, YİNELİGÖZLER, YİNİLMEYİNCE

11 harfli kelimeler

BEYİNSİZLİK, HUDAYİNABİT, GELMİŞLEYİN, GERÇEKLEYİN, GETMİŞLEYİN, GEYİNTIRMAK, GİYİNEBİLME, GİYİNİVERME, GÖRDÜKLEYİN, GUŞLUHLEYİN, HACIHÜSEYİN, HÜSEYİNFAKI, HÜSEYİNGAZİ, HÜSEYİNOĞLU, HÜSEYİNŞEYH, İMAMHÜSEYİN, KARAHÜSEYİN, ŞEYHHÜSEYİN, UZUNHÜSEYİN, YİNCİVERMEK, YİNELEMESİZ, YİNİKLEŞMEK

10 harfli kelimeler

AKŞAMLEYİN, BENCİLEYİN, BEYİNORAĞI, BİZCİLEYİN, LALETTAYİN, MÜTEDEYYİN, SABAHLEYİN, ŞİMDİLEYİN, VAKAYİNAME, YİNELEMELİ, YİNELENMEK, YİNELETMEK, AKŞAMNEYİN, ANNAKLEYİN, ARKENNİYİN, BAYAKLEYİN, BENCELEYİN, CİYİNDİRİK, ÇİYİNDİRİK, DİLLİLEYİN, ENSİZLİYİN, ERKENNİYİN, ETLİKLEYİN, ETTİKLEYİN, EVLENNİYİN, GAFİLLEYİN, GARŞILİYİN, HABESLEYİN, HAPESLEYİN, HÜSEYİNAĞA, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

GECELEYİN, İKİNDİYİN, KİMİLEYİN, MABEYİNCİ, MASKANYİN, YİNELEMEK, YİNELENME, YİNELETME, YİYİNTİLİ, ANCİLEYİN, ERİNLEYİN, ERTELEYİN, GÜCÜLEYİN, HADEYİNCE, HAYİNIRAK, HÜSEYİNLİ, İYİNDİRİK, KISALEYİN, MAVİLEYİN, ONCELEYİN, ÖNCELEYİN, ÖNYİNELEM, ÖYLELEYİN, PASKUYİNO, SABALEYİN, SARITEYİN, SENİYİNEN, SIRALİYİN, UZUNLEYİN, YİNALAMAK, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

AYİNİCEM, BEYİNCİK, BEYİNSEL, BEYİNSİZ, GİYİNMEK, MÜLEYYİN, TAYİNSİZ, TEZYİNAT, YİNELEME, ÇİREYİNİ, GAZBEYİN, GEYİNCİK, GEYİNMEK, İBRİYİNİ, İKİLEYİN, İKİYİNCİ, KANBEYİN, KINDİYİN, YELBEYİN, YİNİLMEK, YİNİRMEK, YİNİYAKA, YİNSEMEK, YİYİNMEK, ZEYİNSİZ

7 harfli kelimeler

BEYİNLİ, BEYİNSİ, BEYYİNE, GİYİNİK, GİYİNİŞ, GİYİNME, MABEYİN, ÖĞLEYİN, TAYİNLİ, YİYİNTİ, ARHAYİN, ARHEYİN, BELEYİN, BİTİYİN, BOBAYİN, DÜNEYİN, EYİNBAŞ, EYİNNİK, EYLEYİN, GANOYİN, GECEYİN, GİYİNEM, GÜVEYİN, HAZİYİN, HUMAYİN, HÜMAYİN, HÜSEYİN, İYİNDİK, İYİNMEK, KAYİNAT, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

TEZYİN, BOYİNE, İYİNİK, İYİNTİ, LİNYİN, MAYİNE, ÖTEYİN, YİNDEK, YİNİCE, YİNİLE, YİNMEK

5 harfli kelimeler

BEYİN, CİYİN, ÇEYİN, ÇİYİN, EYİNK, FİYİN, GEYİN, GİYİN, GÖYİN, HAYİN, KAYİN, KEYİN, NEYİN, PEYİN, SİYİN, TAYİN, TEYİN, TİYİN, YEYİN, YİNİK, YİNİL, YİNİR, YİNNİ, YİNOZ, YİNÜR, ZEYİN

4 harfli kelimeler

YİNE, EYİN, İYİN, OYİN, YİNÇ, YİNİ

3 harfli kelimeler

YİN

Bazı kelimelerin anlamları

YİN

Giysi kolu, kol ağzı.

YİNELEYEBİLMEK

Tekrarlayabilmek.

HAFIZHÜSEYİNBEY

Balıkesir şehri, Sarıköy bucağına bağlı bir yer.

HÜSEYİNBEŞELER

Balıkesir şehrinde, Havran ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri.

GELDÜĞÜNLEYİN

Geldiği gibi.

HÜSEYİNBEYOĞLU

Karabük şehri, Yenice ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir bölge.

HÜSEYİNBEYOBASI

Balıkesir ilinde, İvrindi ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

HACIHÜSEYİNLER

Balıkesir ili, Gömeç ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim yeri. Elâzığ şehrinde, Kuşsarayı bucağına bağlı bir yerleşim bölgesi.

MOLLAHÜSEYİNLER

Kayseri ili, Sarız ilçesinde, merkez bucağına bağlı bir bölge.

KÜRELEYİNERİSİN

Fırlatıverince, atıverince.

BEĞENECEKLEYİN

Beyenilecek gibi, beyenmiye değer.

YÜRÜYECEKLEYİN

Hareket etmesine, yürümesine elverişli.

HÜSEYİNÇAVUŞOĞLU

Zonguldak şehrinde, Devrek belediyesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim birimi.

YİNELETEBİLMEK

Tekrarlatabilmek.

YİNELENEBİLMEK

Tekrarlanabilmek.

YUKARIHÜSEYİNŞEYH

Sakarya ili, Hendek ilçesi, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

  -   -   -  

Anlamında YİN bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YİN geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AKIN

Kalabalık bir şeyin arkası kesilmeyen bir geliş durumunda olması. Düşman topraklarına tedirgin etme, yıldırma, çapul vb. amaçlarla toplu olarak yapılmış olan baskın. Gol atmak veya sayı yapmak amacıyla karşı takımın sahasına doğru genellikle topluca girişilen hücum. Kazak ve Kırgız Türklerinin saz şairlerine verdiği ad.

ALINDI

Para vb. bir şeyin teslim alındığını gösteren belge, makbuz.

ALDATMAK

Beklenmedik bir davranışla yanıltmak. Oyalamak, avutmak. Ayartmak, kötü yola sürüklemek, baştan çıkarmak, iğfal etmek. Karşısındakinin dikkatsizliğinden, ilgisizliğinden yararlanarak onun üzerinden kazanç sağlamak. Karı ve kocadan biri eşine sadakatsizlik etmek, ihanet etmek. Yalan söylemek. Bir şeyin görünürdeki durumu, o şeyin niteliği bakımından yanlış bir kanı vermek. Birine verilen sözü tutmamak.

ABULLABUT

Kaba saba ve anlayışsız (kimse). Biçimsiz ve kötü giyinen, giyimine özen göstermeyen (kimse).

ABANMAK

Eğilerek bir şeyin, bir kimsenin üzerine kapanmak. Bir yere veya bir kimseye yaslanmak, dayanmak. Bir şeyin veya bir kimsenin üzerine çöküp çullanmak. Birine yük olarak onun sırtından geçinmeye çalışmak. Boksta karşılaşma sırasında rakibine yaslanmak. Futbolda topa olanca gücüyle vurmak.

ALAY

Herhangi bir törende veya gösteride yer alan topluluk. Bayram, cenaze vb. törenlerde sıralı olarak giden insan topluluğu, kortej. Bir kimsenin, bir şeyin, bir durumun, gülünç, kusurlu, eksik vb. yönlerini küçümseyerek eğlence konusu yapma. Hayvan topluluğu. Genellikle üç tabur ve bunlara bağlı birliklerden oluşan asker topluluğu.

ALT

Bir şeyin yere bakan yanı, zir, üst karşıtı. Birkaç şeyden aşağıda olan. Bir şeyin yere yakın bölümü. Birine göre daha aşağı mevkide olan kimse, madun. Sınıflamalarda ikinci derecede olan. Bir nesnenin tabanı. Oturulurken uyluk kemiklerinin yere gelen bölümü.

ALAZLAMAK

Bir şeyin yüzünü alevden geçirmek, aleve tutmak. Sızlatmak, yakmak, acı vermek.

AĞIZLIK

Bir ucuna sigara takılan, öbür ucundan nefes çekilen çubuk biçimindeki araç. Hayvanın ısırmasına, zararlı bir şey yemesine engel olmak için ağzına takılan tel, deri vb. kafes. Nefesli çalgılarda ağza gelen yer. Kuyu bileziği. Su tesisatında su alıp vermeye yarayan vanalı uç. Yemiş küfelerinin üzerine yapraklı dallarla yapılmış olan kapak. Telefon vb. cihazlarda ağza yaklaştırılan bölüm. Huni. Bir şeyin başladığı yer. Dokumacılıkta çözgünün açılıp kapandığı ve içinde mekiğin geçtiği yer.

AĞAÇLAŞMA

Ağaçlaşmak durumu. Bitki şekilleri gösteren ve akiklerde olduğu gibi maden filizlerinin gerek yüzeyinde gerek içlerinde rastlanan doğal desen.

AKINTIÖLÇER

Bir akarsuyun veya kanalın akıntı hızını ve düzeyini ölçmeye yarayan alet.

ALMAŞ

İki veya daha çok şeyin sıra ile değiştirilerek kullanılması veya kendiliğinden değişerek çalışması, keşikleme, münavebe. Birinin doğru olması ötekinin yanlışlığını gerektiren iki önermenin oluşturduğu sistem.

ALEYH

Bir şeyin veya bir kimsenin karşısında olma, leh karşıtı.

ALKIŞ

Bir şeyin beğenildiğini, onaylandığını anlatmak için el çırpma, alkışlama, kargış karşıtı.

ALKIŞLAMAK

Bir şeyin beğenildiğini, onaylandığını anlatmak için el çırpmak. Beğenmek, takdir etmek.

AĞIRLAŞTIRMAK

Bir şeyin ağırlaşmasına yol açmak.

ALAVERE

Bir şeyin elden ele geçmesi. Vapurlarda bu biçimde taşıma işi için bordalarda kurulan basamaklı iskele. Kargaşalık. Bir şeyi elden ele vererek aktarma.

ALGI

Bir şeye dikkati yönelterek o şeyin bilincine varma, idrak. Kazanç, alacak. Rüşvet. Vergi. Haşhaş sütünü toplamakta kullanılan kaşık.

ALMAŞIK

İki veya daha çok şeyin sıralanmasında karşılıklı değil, aralıklı olarak sağda ve solda yerleşmiş olan. Almaşlı olarak işleyen, mütenavip, alternatif.

AKTARMAK

Bir şeyi bir yerden, bir kaptan başka bir yere veya kaba geçirmek. Toprağı altı üstüne gelecek bir biçimde iyice bellemek. Alıntılamak. Bir kitabı başından sonuna kadar okumak. Bir lehçeyi başka bir lehçeye uyarlamak. Kaynak kişiden derlenen herhangi bir parçayı kitlelere duyurmak ve yaymak. Tür değişikliği yapmak. Bir şeyin yolunu, yönünü değiştirmek. Çatı kiremitlerinin kırık ve bozuk olanlarının yerlerine sağlamlarını koymak. Bir tekniğe göre biçimlendirmek, uyarlamak. Birinin başka biriyle telefonla konuşmasını sağlamak. Üretilmiş olan bir enerjiyi, başka organlara iletmek. İletmek, bildirmek.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük