İçinde YEL geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yel" olan, toplam 526 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yel bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yel ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yel olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

SFİNGOMİYELİNOZİS, YELLİCEDEMİRCİLER, YELPAZEKANATLILAR

16 harfli kelimeler

HİPOMİYELİNASYON, MENİNGOMİYELİTİS, MENİNGOMİYELOSEL, MİYELENSEFALİTİS, MİYELOMENİNGİTİS, MİYELOMENİNGOSEL, MİYELOPEROKSİDAZ, SİRİNGOMİYELİTİS, ÜRETEROPİYELİTİS

15 harfli kelimeler

DİSMİYELİNASYON, HİKAYELEŞTİRMEK, MİYELİNSİZLEŞME, MİYELOBLASTOZİS, MİYELOSKLEROZİS, POLİYOMİYELİTİS, POTANSİYELÖLÇER, POTANSİYELÖLÇÜM

14 harfli kelimeler

CEMAZİYELEVVEL, YELKOVANGİLLER, TAVUKYELPAZESİ, AMİYELENSEFALİ, ANTİBAKTERİYEL, HİKAYELEŞTİRME, LÖKOMİYELOPATİ, MİYELAPOPLEKSİ, MİYELENSEFALON, MİYELİNİZASYON, MİYELOFİBROZİS, OSTEOMİYELİTİS, PASKUVARİYELLO, PİYELONEFRİTİS, PİYELONEFROZİS, PİYELOSİSTİTİS, YELKOVANGİLİER

13 harfli kelimeler

CEMAZİYELAHİR, PAYELENDİRMEK, RAMAZANİYELİK, RAPTİYELENMEK, YELPAZELENMEK, DİYASTOMİYELİ, EDVARDSİYELOZ, FİELDSPANYELİ, İYELENMECİLİK, LÖKOMİYELİTİS, MİYELİNOGEZİS, MİYELOBLASTİK, MİYELOMATOZİS, NÖROMİYELİTİS, OSMANİYELİLİK, PERİMİYELİTİS, RAPTİYELETMEK, SFİNGOMİYELİN, SİRİNGOMİYELİ, YELPAZEKUYRUK

12 harfli kelimeler

DİFERANSİYEL, MÜREBBİYELİK, PAYELENDİRME, RAPTİYELEMEK, RAPTİYELENME, TERBİYELEMEK, TERBİYELİLİK, YELPAZELEMEK, YELPAZELENME, DİFERENSİYEL, EMPRENYELEME, HEMATOMİYELİ, İSTİRİDYELER, MİYELİNASYON, MİYELOİDOZİS, MİYELOMALASİ, MİYELOSARKOM, OSTEOMİYELİT, PİYELOEKTAZİ, PİYELONEFRİT, PROMİYELOSİT, RAPTİYELETME, YELDEĞİRMENİ, YELKENBULUTU, YELLENDİRMEK, YELLEŞDÜRMEK, YELPİRDETMEK, YENİYELTANDİ, YILANLIYELEN

11 harfli kelimeler

BATTANİYELİ, BELEDİYELİK, BİTEVİYELİK, ENDÜSTRİYEL, İFTARİYELİK, RAPTİYELEME, SANDALYELİK, ŞANSÖLYELİK, TERBİYELEME, TEYELLENMEK, YELDİRMESİZ, YELEKLENMEK, YELKENCİLİK, YELKENLEMEK, YELPAZELEME, YELPİRDEMEK, YELKENKANAT, ABAKTERİYEL, DİPLOMİYELİ, EVLADİYELİK, HİDROMİYELİ, HİKAYELEMEK, İYELENDİRME, KLEBSİYELLA, KURTYELMESİ, MİYELOBLAST, MİYELOGRAFİ, MİYELOLİPOM, MİYELOPLEJİ, MİYELOŞİZİS, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

BAKTERİYEL, GÖNYELEMEK, KRUPİYELİK, PALMİYELİK, PESPAYELİK, POTANSİYEL, SANDALYELİ, ŞEMSİYELİK, ŞÖVALYELİK, TEYELLEMEK, TEYELLENME, YELDİRMELİ, YELEKLEMEK, YELEKLENME, YELELENMEK, YELKENLEME, YELPİRDEME, AMİYELİNİK, BAŞYELLİCE, HEYELANMAK, HİKAYELEME, İKRAMİYELİ, KAMERİYELİ, KAVALYELİK, KUŞLUYELEK, MEYELLEMEK, MİYELOGRAM, MİYELOPATİ, OSMANİYELİ, PİYELOGRAM, Devamını Oku »»

9 harfli kelimeler

BAHRİYELİ, CARİYELİK, CEMBİYELİ, GÖNYELEME, HAFİYELİK, HEDİYELİK, MÜLKİYELİ, SANİYELİK, SERMAYELİ, ŞEBİYELDA, TAVSİYELİ, TERBİYELİ, TEYELLEME, TIBBİYELİ, YELDİRMEK, YELEKLEME, YELELENME, YELLENMEK, YELTENMEK, YEVMİYELİ, BEYELMASI, ÇİYELEMEK, DİYELTMEK, EMAYELEME, GEYELEMEK, GÖMEÇYELİ, HARBİYELİ, İYELENMEK, KARAYELİN, KARGAYELİ, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KAFİYELİ, KİNAYELİ, KLAVYELİ, KURYELİK, MİDYELİK, MUHAYYEL, SECİYELİ, SEDYELİK, SEVİYELİ, SURİYELİ, YELDİRME, YELENGEÇ, YELKENCİ, YELKENLİ, YELKESEN, YELKIRAN, YELKOVAN, YELLEMEK, YELLENME, YELÖLÇER, YELSEMEK, YELTENİŞ, YELTENME, YELYUTAN, AMİYELİK, BÜYELMEK, ÇÖYELMEK, DEVEYELİ, DİYELMEK, DOĞRUYEL, Devamını Oku »»

7 harfli kelimeler

BİLYELİ, HEYELAN, SEYELAN, TEYELLİ, YELEKEN, YELLEME, YELPAZE, YELSEME, AMİYELİ, AVCIYEL, BEYELLİ, BİSİYEL, BÜYELEK, ÇARKYEL, ÇİYELEM, DELİYEL, DİYELEK, EMAYELİ, EYELMİŞ, GABAYEL, GARAYEL, GÖKYELİ, GURUYEL, GÜNYELİ, GÜYELEK, HEYELİK, ISSIYEL, KABAYEL, KANYELİ, KARAYEL, Devamını Oku »»

6 harfli kelimeler

BİYELİ, ÇAYELİ, GAYELİ, İYELİK, ÜYELİK, YELELİ, YELEME, YELKEN, YELLOZ, YELMEK, YELPİK, YELTEK, AKYELE, ÇİYELE, EYELCE, GÖKYEL, İSİYEL, KANYEL, MİYELO, PİYELO, SİYELE, YELATI, YELATİ, YELBAY, YELBİK, YELBİR, YELBİZ, YELÇAR, YELDAN, YELDİR, Devamını Oku »»

5 harfli kelimeler

BİYEL, TEYEL, YELEÇ, YELEK, YELİN, YELLİ, YELME, YELVE, AKYEL, BEYEL, DİYEL, EYELE, MEYEL, MİYEL, SEYEL, SİYEL, YELAL, YELCİ, YELDA, YELEF, YELEN, YELER, YELFE, YELGİ, YELİK, YELİM, YELİŞ, YELİZ, YELKE, YELKİ, Devamını Oku »»

4 harfli kelimeler

YELE, AYEL, YELİ

3 harfli kelimeler

YEL

Bazı kelimelerin anlamları

YEL

Rüzgâr. Romatizma ağrısı. Kalın bağırsaktaki gaz.

MİYELİNSİZLEŞME

Demiyelinizasyon.

HİKAYELEŞTİRMEK

Hikâye durumuna getirmek.

SİRİNGOMİYELİTİS

Omuriliğin içi sıvı dolu boşluklar içeren yangısı.

MENİNGOMİYELOSEL

Omurilik ve zarlarının bir kese içerisinde bulunması.

DİSMİYELİNASYON

Miyelinin hatalı sentezlenmesi.

HİPOMİYELİNASYON

Sinir sisteminde miyelin miktarının yetersiz olması.

SFİNGOMİYELİNOZİS

İnsan, kedi, köpek ve farelerde, sfingomiyelinaz yetersizliğine bağlı olarak biçimlenen lenfosit ve monositlerin vakuollü görünümüyle, klinik olarak da sinirsel belirtilerle belirgin, otozomal çekinik karakterde lizozomal bir depo hastalığı, Nieman-Pick hastalığı, lipit histiyositozis.

ÜRETEROPİYELİTİS

Böbrek pelvisi ve idrar kanalının yangısı.

YELPAZEKANATLILAR

Genellikle başka böceklerin asalağı olarak yaşayan, dişileri kanatsız, gözleri çıkık ve iri böcekler takımı.

MİYELOPEROKSİDAZ

Nötrofillerin, miyelosit ve promiyolositlerin, sitoplazmalarındaki birincil granüllerinde bulunan peroksidaz aktitivitesine sahip hemoprotein. Bakterisit, fungisit ve virüsit etki gösterir.

MENİNGOMİYELİTİS

Omurilik ve omurilik zarlarının bir aradaki yangısı.

YELLİCEDEMİRCİLER

Bolu şehrinde, Mengen ilçesinde, merkez nahiyesine bağlı bir yerleşim bölgesi.

MİYELOMENİNGİTİS

Omuriliğin ve onu örten zarlarının birlikte yangısı.

MİYELENSEFALİTİS

Beyin ve omuriliğin bir arada yangısı.

MİYELOMENİNGOSEL

Omuriliğin ve onu çevreleyen zarların omurgadaki bir kusurdan dışarıya doğru fıtıklaşması.

  -   -   -  

Anlamında YEL bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YEL geçen kelimeler listesi verilmiştir.

ANEMOMETRE

Yelölçer.

AGEL

Arap erkeklerinin kefiyelerinin üzerine bağladıkları, yünden örülmüş kalın çember bağ.

ASLAN

Kedigillerden, Afrika'da ve Asya'da yaşayan, erkekleri yeleli, yırtıcı, uzunluğu 160, kuyruğu 70 santimetre ve ucu püsküllü, çok koyu sarı renkli güçlü bir tür memeli, arslan. Zodyak üzerinde Yengeç ile Başak arasında yer alan takımyıldızın adı. Gürbüz, cesur ve yiğit adam.

AJANS

Haber toplama, yayma ve üyelerine dağıtma işiyle uğraşan kuruluş. Bu iş kollarının çalıştığı büro. Radyoda haber bülteni.

ALÇAKLIK

Alçak olma durumu, denaet, pespayelik. Alçakça davranış, habaset, şenaat.

AKI

Herhangi bir kuvvet alanında, belli bir düzlemin belli bir bölümünden geçtiği varsayılan güç çizgileri, seyelan.

BARÇA

Orta Çağda kullanılan kürekli ve yelkenli taşıma gemisi. Kalyon türünden küçük savaş gemisi.

BALON

Isıtılmış hava veya havadan daha hafif bir gazla doldurulan, atmosferde uçabilen, küre biçiminde araç. Aslı olmayan, palavra şey. Karikatürde içi sözle doldurulan yuvarlak. Karnı yuvarlak ve şişkin, boynu dar cam kap. Hava veya gazla doldurulmuş, kauçuktan yapılmış olan çocuk oyuncağı. Geriden gelen rüzgârdan yararlanmak amacıyla yatın ana direği üzerine çekilen üç köşeli, hafif yelken.

ARİYA

Sancağı, yelkeni veya sereni direkten aşağı alma.

APAZLAMAK

Avuçlamak. Gemi apazlama rüzgârla gitmek. Yelken rüzgârla dolup şişmek.

BABAFİNGO

Yelkenli gemilerde direklerin ve gabyanın üstünde bulunan en yüksek bölüm.

BADISABA

Sabah yeli.

ANLATI

Ayrıntılarıyla anlatma. Roman, hikâye, masal vb. edebî türlerde bir olay dizisini anlatma biçimi, hikâyeleme, hikâye etme, tahkiye.

AYIBACAĞI

Çift yan yelkenlerden birini sağdan, birini soldan kullanma biçimi.

AĞCIK

Palmiyelerde çiçeklerin dibinin çevresindeki telli kın.

AMAÇLI

Amacı olan, gayeli. Bir amaca yönelik.

ARMA

Bir devletin, bir hanedanın veya bir şehrin simgesi olarak kabul edilmiş resim, harf veya şekil, ongun (II). Geminin yürümesine hizmet eden direk, seren, ip, halat ve yelken takımı.

BASTİKA

Bir yelken serenine veya herhangi bir ağaca açılan delik.

AİDAT

Dernek, kuruluş, kulüp üyelerinin belli sürelerde, belli miktarlarda ödedikleri para, ödenti. Bir hizmet karşılığı sürekli ve düzenli ödenen para. Kesenek.

ARMADOR

Geminin direk, seren, yelken, ip vb. donanımını düzenleyen usta.

 

Kaynak: Türk Dil Kurumu (TDK) Büyük Türkçe Sözlük