İçinde YEDİLER geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yediler" olan, toplam 1 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yediler bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yediler ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yediler olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

Bazı kelimelerin anlamları

YEDİLER

Yedi kişilik evliya topluluğu.

  -   -   -  

Anlamında YEDİLER bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YEDİLER geçen kelimeler listesi verilmiştir.

SAYILAR

Varlıkların miktarını, tane olarak hesabını bildiren kelimeler. Sayılar soyut sayıları bildirdiklerinde ve ad görevi yüklendiklerinde bağımsız olarak kullanılırlar: Kırk beş dokuza bölünür. İki kere iki dörttür. Üçe dördü eklersen yedi olur. Kalemlerden ikişer tane sana, ikişer tane kardeşine aldım. Birinci grup gitsin, ikinci grup gelsin. Üçler, yediler, kırklar ve benzerleri Sayı türleri, nesnelerin sayılış sırasını, parçalarını bildirme, bölük bölük gösterme gibi anlam inceliklerine sahiptirler: beşinci sınıf, ikişer kalem, iki-üç saat vb. Sayı ile gösterilen değerler. Üremin sayışımında gün toplamı üremi sayışılacak para (belgit tutarı) ile yargılanarak bulunan sayı. Oyuncular arasındaki sayı durumu.

YÜTÜKLER

Kırklar, yediler gibi yitik erenler.

KOLLAMAMAK

İlerisini düşünmeden bol bol kullanmak, harcamak : Baba oğul kollamadan yediler, evde yağ öz bırakmadılar.

ERFENE

Ortaklaşa: Kızanlar erfene yediler.