İçinde YAB geçen kelimeler

Kelimeler arşivinde; içinde "yab" olan, toplam 592 tane kelime bulunuyor. İçerisinde yab bulunan kelimeler listesini Kelimelik, Scrabble ve benzer kelime bulma oyunlarında ya da Türkçe ile ilgili yapacağınız ödev, araştırma veya ders çalışmalarınızda kullanabilirsiniz.

Ek olarak sonu yab ile biten kelimeler listesini okumak ya da başında yab olan kelimeler listesine gözatmak isteyebilirsiniz. Bunların yanında, kelime anlamları için alt kısımda bulunan "harfli kelimeler" linklerinden de yararlanabilirsiniz.

 
 

17 harfli kelimeler

FULYABALIĞİGİLLER, PAYANDALAYABİLMEK, PROGRAMLAYABİLMEK, TASARIMLAYABİLMEK, YABANCILAŞABİLMEK

16 harfli kelimeler

YABANCILAŞTIRMAK, ASFALTLAYABİLMEK, BUKAĞILAYABİLMEK, KAYABALIĞIGİLLER, PAYANDALAYABİLME, PIŞPIŞLAYABİLMEK, PROGRAMLAYABİLME, ŞİŞMANLAYABİLMEK, TASARIMLAYABİLME, TEKRARLAYABİLMEK, TEZGAHLAYABİLMEK, YABANCILAŞABİLME, YUMRUKLAYABİLMEK, YUMURTLAYABİLMEK

15 harfli kelimeler

YABANCILAŞTIRMA, ALKIŞLAYABİLMEK, ASFALTLAYABİLME, AŞAĞILAYABİLMEK, BAĞIŞLAYABİLMEK, BAĞITLAYABİLMEK, BALTALAYABİLMEK, BIÇAKLAYABİLMEK, BOĞAZLAYABİLMEK, BOMBALAYABİLMEK, BUKAĞILAYABİLME, BULGULAYABİLMEK, ÇALIMLAYABİLMEK, ÇALKALAYABİLMEK, ÇAMURLAYABİLMEK, ÇATIRDAYABİLMEK, ÇITIRDAYABİLMEK, ÇUVALLAYABİLMEK, DAMGALAYABİLMEK, FIRÇALAYABİLMEK, FISILDAYABİLMEK, HATIRLAYABİLMEK, HAZIRLAYABİLMEK, HESAPLAYABİLMEK, HESAPLİYABİLMEK, HIRPALAYABİLMEK, ISMARLAYABİLMEK, İSPATLAYABİLMEK, KANIKSAYABİLMEK, KANITLAYABİLMEK, Devamını Oku »»

14 harfli kelimeler

AÇIKLAYABİLMEK, ADIMLAYABİLMEK, AĞIRLAYABİLMEK, ALÇILAYABİLMEK, ALGILAYABİLMEK, ALKIŞLAYABİLME, ANIMSAYABİLMEK, ARAKLAYABİLMEK, ARZULAYABİLMEK, AŞAĞILAYABİLME, AYARLAYABİLMEK, AYIKLAYABİLMEK, AYIPLAYABİLMEK, AZIMSAYABİLMEK, BAĞIŞLAYABİLME, BAĞITLAYABİLME, BALTALAYABİLME, BANTLAYABİLMEK, BIÇAKLAYABİLME, BOCALAYABİLMEK, BOĞAZLAYABİLME, BOMBALAYABİLME, BULGULAYABİLME, CİLALAYABİLMEK, ÇABALAYABİLMEK, ÇALIMLAYABİLME, ÇALKALAYABİLME, ÇAMURLAYABİLME, ÇAPALAYABİLMEK, ÇATIRDAYABİLME, Devamını Oku »»

13 harfli kelimeler

YABANCILAŞMAK, YABANILLAŞMAK, AÇIKLAYABİLME, ADIMLAYABİLME, AĞIRLAYABİLME, ALÇILAYABİLME, ALGILAYABİLME, ANIMSAYABİLME, ARAKLAYABİLME, ARALAYABİLMEK, ARZULAYABİLME, AŞAĞIKAYABAŞI, AŞILAYABİLMEK, AYARLAYABİLME, AYIKLAYABİLME, AYIPLAYABİLME, AZIMSAYABİLME, BAĞLAYABİLMEK, BANTLAYABİLME, BAŞLAYABİLMEK, BOCALAYABİLME, BOYLAYABİLMEK, CİLALAYABİLME, ÇABALAYABİLME, ÇAĞLAYABİLMEK, ÇAPALAYABİLME, ÇATLAYABİLMEK, ÇITLAYABİLMEK, DAMLAYABİLMEK, DEPOLAYABİLME, Devamını Oku »»

12 harfli kelimeler

DİYABETOLOJİ, YABANCILAMAK, YABANCILAŞMA, YABANILLAŞMA, YABANİLEŞMEK, AKLAYABİLMEK, AKSAYABİLMEK, ANLAYABİLMEK, ARALAYABİLME, AŞILAYABİLME, ATLAYABİLMEK, AVLAYABİLMEK, BAĞLAYABİLME, BAŞLAYABİLME, BOŞAYABİLMEK, BOYAYABİLMEK, BOYLAYABİLME, BULAYABİLMEK, BUNAYABİLMEK, ÇAĞLAYABİLME, ÇATLAYABİLME, ÇITLAYABİLME, DAMLAYABİLME, DAYAYABİLMEK, DOĞRAYABİLME, DOKUYABİLMEK, DOLAYABİLMEK, GAZLAYABİLME, HAKLAYABİLME, HARCAYABİLME, Devamını Oku »»

11 harfli kelimeler

DİYABETOLOG, YABANCILAMA, YABANCILLIK, YABANİLEŞME, ACIYABİLMEK, ADAYABİLMEK, AKLAYABİLME, AKSAYABİLME, ANLAYABİLME, ARAYABİLMEK, ATLAYABİLME, AVLAYABİLME, BOŞAYABİLME, BOYAYABİLME, BULAYABİLME, BUNAYABİLME, DAYAYABİLME, DOKUYABİLME, DOLAYABİLME, KAPAYABİLME, KAŞIYABİLME, KAYABAĞLARI, KAZIYABİLME, KINAYABİLME, KORUYABİLME, KURUYABİLME, OKŞAYABİLME, OKUYABİLMEK, ONAYABİLMEK, OYLAYABİLME, Devamını Oku »»

10 harfli kelimeler

YABANCILIK, YABANILLIK, YABANSILIK, YABANSIMAK, YABANTIRAK, ACIYABİLME, ADAYABİLME, ARAYABİLME, BOYABIÇAĞI, DOYABİLMEK, DUYABİLMEK, KAYABAĞLAR, KAYABİLMEK, KAYABOĞAZI, KIYABİLMEK, KOYABİLMEK, OKUYABİLME, ONAYABİLME, SAYABİLMEK, SOYABİLMEK, UYUYABİLME, UZAYABİLME, YABANAĞACI, YABANARISI, YABANCILAR, YABANERÜGÜ, YABANSAMAK, YABILGALIK, YAYABİLMEK

9 harfli kelimeler

DİYABETİK, GIYABINDA, GULYABANİ, MAYABOZAN, YABALAMAK, YABANİLİK, YABANSIMA, ADYABATİK, DOYABİLME, DUYABİLME, KAYABELEN, KAYABEYLİ, KAYABİLME, KAYABOĞAZ, KAYABOYUN, KAYABURNU, KAYABURUN, KAYABÜVET, KIYABİLME, KOYABİLME, OYABİLMEK, SAYABİLME, SOYABİLME, UYABİLMEK, YABABACAK, YABACILIK, YABAGAŞUH, YABAKAŞIK, YABAKULAK, YABANALIH, Devamını Oku »»

8 harfli kelimeler

KAYABAŞI, YABALAMA, YABANCIL, YABANİCE, YABANLIK, BOYABÜKÜ, KAYABAĞI, KAYABALI, KAYABEĞİ, KAYABEYİ, KAYABÜKÜ, OYABİLME, UYABİLME, YABAALTI, YABANDAN, YABARMAK, YABEYNEN, YABILDAK, YABIRDAK, YABLIMAZ, YABULDAK, YAHYABEY, YAYABAŞI, YAYABEYİ

7 harfli kelimeler

BEYABAN, BOYABAT, DİYABAZ, DİYABET, GIYABEN, HIYABAN, NİYABET, YABANCI, YABANIL, YABANSI, BİYABAN, KAYABAĞ, KAYABEY, MAYABIR, YABADIR, YABALAK, YABALTI, YABANLI, YABANNI, YABANTI, YABILGI

6 harfli kelimeler

GIYABİ, YABANİ, ERYABA, EVYABA, YABACI, YABALI, YABANI, YABLAK, YABLIM, YABLUK

5 harfli kelimeler

YABAN, YABGU, AYABA, YABAR, YABIK, YABIR, YABIZ, YABRI, YABUÇ, YABUK, YABUR

4 harfli kelimeler

YABA, YABI, YABİ, YABU

3 harfli kelimeler

YAB

Bazı kelimelerin anlamları

YAB

Halk dilinde Eyer örtüsü.

BUKAĞILAYABİLMEK

Bukağılama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TASARIMLAYABİLMEK

Tasarımlama imkânı veya olasılığı bulunmak. Tasarımlamayı becermek.

PROGRAMLAYABİLME

Programlayabilmek işi.

YABANCILAŞABİLMEK

Yabancılaşma imkânı veya olasılığı bulunmak.

FULYABALIĞİGİLLER

(Myliobatidae),iyi bilinen türüdür.

ASFALTLAYABİLMEK

Asfaltlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

TEKRARLAYABİLMEK

Tekrarlama imkânı veya olasılığı bulunmak, yineleyebilmek.

YABANCILAŞTIRMAK

Yabancı duruma getirmek.

PAYANDALAYABİLME

Payandalayabilmek işi.

TASARIMLAYABİLME

Tasarımlayabilmek işi.

PROGRAMLAYABİLMEK

Programlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

ŞİŞMANLAYABİLMEK

Şişmanlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

PAYANDALAYABİLMEK

Payandalama olasılığı bulunmak.

KAYABALIĞIGİLLER

Asalakbilimde, yaprak solucanlara arakonakçı türleri dolayısıyle adı geçen kemikli balıklar familyası. (Gobiidae):, Omurgalı hayvanlardan balıklar (Pisces) sınıfının kemikli-balıklar (Teleostei) takımının geri-kemikli-omuzlular (Catosteomi) alt-takımına giren bir familyası. Büyük başlı, basık ve uzun yapılı küçük balıklardır. Karın yüzgeçleri ventral bir disk yapacak biçimde birleşmiştir. Genel olarak denizlerde ve haliçlerde yaşarlar. Birçok türü tatlı suda yaşar. Pekçok türü vardır. Kömürcin kayası (Gobius niger), hurma kayası (G. minutus), azman kaya (G. jose), salyangoz kayası (G. elongatus), tekir kayası (G. cruentatus), tokmak-baş kaya (G. ophiocephalus), akın kayısı (G. quadrimaculatus), sarı kaya balığı (G. auratus), tatlı-su kayası (G. fluviatilis) iyi bilinirler.

PIŞPIŞLAYABİLMEK

Pışpışlama imkânı veya olasılığı bulunmak.

  -   -   -  

Anlamında YAB bulunan kelimeler

Bu bölümde tanımı içerisinde YAB geçen kelimeler listesi verilmiştir.

AHLAT

Gülgillerden, kendi kendine yetişen, üzerine armut aşılanan ağaç, yaban armudu, dağ armudu (Pirus piraster). Beden yapısının temelini oluşturan ögeler. Kaba adam, yol iz bilmez kimse. Bitlis iline bağlı ilçelerden biri. Bu ağacın, armuda benzeyen, iyice olgunlaştıktan sonra yenilebilen yemişi. Bir karışım içindeki parçalar, ögeler.

ANGARYA

Bir kimseye veya bir topluluğa zorla, ücret vermeden yaptırılan iş, yüklenti. Kölelik düzeninde köylünün derebeyine yaptığı zorunlu ücretsiz hizmet. Usandırıcı, bıktırıcı, zorla yapılmış olan iş. Savaş durumundaki bir devletin, kendi sularındaki yabancı bir devletin ticaret gemilerine el koyarak bunlardan yararlanması. Olağanüstü durumlarda veya sıkıyönetimde devletin vatandaşlara ait taşıtlara el koyması. Bir kişiye görevi dışında yaptırılan iş.

ACAYİP

Sağduyuya, göreneğe, olağana aykırı, garip, tuhaf, yadırganan, yabansı. Şaşma anlatan bir söz.

ACEMİ

Bir işin yabancısı olan, eli işe alışmamış, bir işi beceremeyen. Saraya yeni alınmış cariye. İşinde, mesleğinde yeni olan, toy. Bir yere, bir şeye yabancı olan.

ACIRGA

Yaban turpu.

ACAYİPLİK

Acayip olma durumu, yabansılık, gariplik, tuhaflık.

ANAEROBİK

Oksijensiz yerde yaşayabilen, yetişebilen.

AKBAŞ

Yazın kutup bölgelerinde yaşayan, kışın ılık kıyılara göçen, kısa ve ince gagalı, siyah bacaklı bir tür yabani kuş, deniz kazı (Bemicla).

ANDIZ

Yaprakları dikenli olan bir tür ardıç. Kırlarda yetişen yabani bir otun kökü. Servi.

ALAN

Düz, açık ve geniş yer, meydan, saha. Eski Roma'da açık hava gösterisi yapılmış olan geniş yer. Yarışmaların, karşılaşmaların ve oyunların yapıldığı yer, saha. Orman içinde düz ve ağaçsız yer, düzlük, kayran. Yüz ölçümü. Bir çalışma çevresi. Bir alıcı merceğinin net bir görüntü sağlayabildiği derinlik ve genişliğin bütünü. İçinde birtakım kuvvet çizgilerinin yayılmış bulunduğu varsayılan uzay parçası.

AĞAÇ

Meyve verebilen, gövdesi odun veya kereste olmaya elverişli bulunan ve uzun yıllar yaşayabilen bitki. Bu gibi bitkilerin gövdesinden ve dallarından yapılan. Tahta, kereste.

AÇIK

Açılmış, kapalı olmayan, kapalı karşıtı. Örtüsüz, çıplak. Bir gereksinimin karşılanamaması durumu. Görevlisi olmayan, boş (iş, görev), münhal. Çalışır durumda olan. Gizliliği olmayan, olduğu gibi görünen. Sevişme sahnelerini bütün çıplaklığıyla anlatan (kitap, resim, film vb.). Boş. Belirgin bir biçimde. Rengi koyu olmayan, koyu karşıtı. Belli bir yerin biraz uzağı. Engelsiz, serbest. Aralığı çok. Kolay anlaşılır, vazıh. Denizin kıyıdan uzakça olan yeri. Her türlü düşünceyi hoşgörüyle karşılayabilen, etkisinde kalabilen.

AĞAÇKAKAN

Serçegillerden, gagasıyla ağaçları oyabilen ve ağaç kurtlarını yiyerek beslenen, uzun gagalı kuş (Picus).

ADAMLIK

İnsanlık. Yabanlık.

AKASMA

Düğün çiçeğigillerden, beyaz çiçek veren, bahçelerde süs çiçeği olarak yetiştirilen, sarmaşık özelliği gösteren bir bitki, yaban asması, orman sarmaşığı, meryemana asması (Clematis vitalba).

ARGALİ

Yaban koyunu.

AĞYAR

Başkaları, yabancılar, eller.

ADIMSAYAR

Yürüme sırasında gerçek sonuçlara varabilmek için geçilen yerin uzunluğunu anlayabilmek amacıyla ayağa veya bele takılan alet, pedometre.

AKSEPTANS

Yabancı ülkelerde okuyacak öğrenciler için gönderilen kabul belgesi. Poliçelerin üzerine "kabulümdür" biçiminde yazılarak altı imzalanan açıklama, kabul.

ANGUT

Ördekgillerden, tüyleri kiremit renginde, evcilleştirilebilen bir yaban kuşu (Casarca ferruginea). Ahmak, kaba saba.